Podľa návrhu by vecné bremeno vzniklo v neprospech fyzických a právnických osôb – vlastníkov. Tí by mali povinnosť strpieť obmedzenie vlastníctva. Ich povinnosťou by bolo poskytnúť nehnuteľnosť na dobývanie výhradného ložiska, umožniť zamestnancom ťažobnej organizácie vstupovať na nehnuteľnosť nachádzajúcu sa v dobývacom priestore alebo strpieť umiestňovanie a udržiavanie dočasných zariadení potrebných na výkon činnosti.
Na jar tohto roku bola novela banského zákona doplnená o niektoré ustanovenia, ktorými sa posilnili právomoci samospráv. Tie majú kompetencie vyjadrovať sa k uvedenej problematike. Vtedy bolo vecné bremeno z návrhu novely vypustené vzhľadom na právne názory o jeho protiústavnosti. Situácia sa však zopakovala a vecné bremeno bolo opäť navrhnuté do zákona. Názory o jeho protiústavnosti ale pretrvávajú. Poslankyňa Zdenka Kramplová podala pozmeňovací návrh, ktorý hovorí o úplnom vypustení ustanovenia o vecnom bremene.
Národná rada na svojom zasadnutí 29. októbra tento pozmeňovací návrh schválila a sporné ustanovenie o vecnom bremene bolo z návrhu novely zákona vypustené. Vlastnícke právo ako jeden z princípov demokracie zostáva zachované v prospech fyzických a právnických osôb, ktoré ho nadobudli alebo nadobudnú.
Výsledok hlasovania o pozmeňovacom návrhu ale privítali aj mnohé obce, či mestá nachádzajúce sa v dobývacích priestoroch. V regióne ide hlavne o Kremnicu a okolité obce, kde téma ťažby neprestáva rezonovať.
DANIEL GELIEN