Písmo:A-|A+
diskusia (0)
Dopady výstavby ďalších dvoch blokov už fungujúcej elektrárne v Mochovciach na životné prostredie dalo vypracovať vedenie Slovenských elektrární/Enel. Prevádzka prvého bloku bola spustená v auguste 1998, druhého o dva roky neskôr. Stavebné práce na treťom a štvrtom bloku boli prerušené v roku 1992. Ich prevádzka sa má začať v roku 2012 a 2013. Elektráreň má byť vyradená z prevádzky po štyridsiatich rokoch činnosti.
„Hodnotiaca štúdia nie je potrebná, lebo bola súčasťou schvaľovacieho konania, ktoré bolo spravené pred niekoľkými rokmi. Napriek tomu sa Enel rozhodol ju znovu spraviť. Nová štúdia je spracovaná podľa overených postupov a smerníc Európskej únie,“ povedal na úvod stretnutia Giancarlo Aquilanti, riaditeľ 3. a 4. bloku. Uskutočnilo sa v utorok 20. novembra za účelom prezentácie jej výsledkov.
Štúdia sa zaoberá dopadmi vo fáze výstavby, prevádzky a odstávky elektrárne. Posudzovali sa žiarenie a rádioaktivita na zdravie pracovníkov aj obyvateľstva, vplyv elektrárne na atmosféru, spodné vody, Hron a ostatné toky, rastlinné a živočíšne spoločenstvá a ďalšie. Štúdia sa zamerala na oblasť do vzdialenosť až 50 kilometrov od elektrárne.
Podľa výsledkov štúdie prítomnosť elektrárne nebude mať žiadny nepriaznivý vplyv na atmosféru, hydrológiu a podzemnú vodu, geológiu a seizmickosť, vegetáciu, faunu a ekosystémy. Menší nepriaznivý vplyv môže mať žiarenie a rádioaktivita na verejnosť aj zamestnancov. Pôjde o minimálnu dávku, ktorá je hlboko pod záväzným limitom. Za kritickú skupinu bola označená trvalo obývaná zóna v okruhu 3 až 5 kilometrov od elektrárne, v ktorej sa nachádza Nový Tekov. Priaznivý vplyv prítomnosti „atómky“ sa očakáva v súvislosti s vytvorením nových pracovných miest.
JANA NÉMETHOVÁ