Basketbal

HBK Prievidza – Žiar nad Hronom
44:91 (14:27, 23:48, 30:71)
n Bk: Nemčok 43, Gašparík 12, Jackuliak 8, Kováč 8
Žiarčanom nevyšiel úvod zápasu, kde vlastnými chybami dovolili súperovi ľahko skórovať. Až od piatej minúty začali jasne dominovať. Výborne bránili, presne strieľali a súper až do konca zápasu nenašiel účinnú obranu na ich herný systém. Basketbalový koncert – tak možno nazvať výkon Nemčoka. Nielenže dal 43 bodov, ale zaznamenal aj 15 získaných lôpt a 4 asistencie. Výborne zahrali aj Gašparík s Jackuliakom, ktorí nielen výborne bránili, ale v útoku si súper s ich kombináciami nevedel poradiť.

MBK Handlová
– Žiar nad Hronom
61:78 (16:24, 36:47, 48:64)
n Bk: Nemčok 20, Jackuliak 19, Kováč 12, Kukučka 11, Gašparík 11
V nedeľu nastúpili Žiarčania proti súperovi, ktorý mal ešte nádej postúpiť do juniorskej ligy. V tomto zápase bola dôležitá každá strela, každý doskok, každá získaná lopta. Žiarski juniori zvládli tento zápas výborne. Celá prvá štvrtina bola vyrovnaná, až v jej závere získali 8 bodový náskok, ktorý do polčasu zvýšili ešte o 3 body. Začiatok tretej štvrtiny im nevyšiel podľa predstáv, zbytočne stratili 3 lopty a súper znížil na rozdiel 5 bodov (44:49). Po oddychovom čase hostia zmenili taktiku a ich hra sa rapídne zlepšila. Šnúrou 8 bodov za sebou si vybudovali náskok, ktorý disciplinovanou hrou v pohode udržali až do konca zápasu. Pod toto dôležité víťazstvo sa podpísal Gašparík výbornou obranou, Jackuliak presnou streľbou, Kukučka dôležitými doskokmi a Nemčok dirigentskými schopnosťami. Veľké uznanie si zaslúži Kováč, ktorý na zápas nastúpil v nie stopercentnom zdravotnom stave. Patril k najlepším hráčom na ihrisku, pričom si pripísal 12 bodov, 8 doskokov a 4 asistencie.
Marek Baláž

KADETI
Prípravný zápas medzi kadetmi a extraligovým tímom žien
MŠK BK Žiar nad Hronom - Slávia UMB Banská Bystrica 81:52 (41:24)
Žiarski basketbaloví kadeti mali opäť výbornú možnosť odohrať prípravný zápas s kvalitným súperom. Na ich ponuku odohrať odvetné stretnutie, tentoraz na žiarskej palubovke, kladne zareagoval realizačný tím extraligových žien Slávie UMB Banská Bystrica.
Po víťazstve o 16 bodov v Banskej Bystrici sa tentoraz domáci chlapci s trénermi oveľa lepšie, hlavne takticky, pripravili na ženskú, neuveriteľne rýchlu a kombinačnú hru. Dôkazom je tridsaťbodový rozdiel, ktorý svietil na tabuli po skončení zápasu.
Oproti prvému stretnutiu si žiarski hráči, napriek stálemu hendikepu rýchlosti a dravosti v obrane, výborne vypomáhali. Podľa taktických pokynov trénerov si nižšie, ale oveľa rýchlejšie ženy preberali, dobre odstupovali a vykrývali priestor, či už si skúšali rôzne varianty osobnej alebo zónovej obrany. O presing sa podľa filozofie trénerov „hrajme to, na čo máme“, radšej ani nepokúšali. Čo sa týka organizácie obrany, bol to jeden z najlepších kadetských tohtoročných výkonov.
V útoku sa z taktiky nedá chlapcom nič vyčítať. Vždy, keď bolo treba, našli či už do zónovej alebo osobnej obrany cestu do koša. Nacvičené signály ale aj voľná hra sa vyznačovali spravidla vysokou efektivitou. Hlavne Kysela servíroval vynikajúce prihrávky svojim spoluhráčom priamo do vyložených šancí. Pod košom sa presadzovali Slávik, Schubert a Bulko, na rozohrávke si s rýchlou obranou súpera vcelku dobre poradili aj Štefanec s Oravcom.
Po víťazstve 81:52 , keď dostali šancu zahrať si všetci hráči, možno hovoriť o ďalšom dobrom zápase, ktorý bol pre našich kadetov s ich najvyššími ambíciami veľkým prínosom.