Stavbu polyfunkčnej športovej haly začalo mesto Kremnica realizovať ešte v predchádzajúcom volebnom období. Prevažnú väčšinu finančných prostriedkov získalo z Eúrópskeho fondu regionálneho rozvoja a zo štátneho rozpočtu. Náklady na realizáciu projektu presiahli hranicu 170 miliónov korún.
Piatimi percentami sa na tomto objeme podieľalo samotné mesto. Osem miliónov podľa vyjadrenia vedúcej oddelenia výstavby a životného prostredia Mariany Donovalovej okrem toho investovali do pôvodne neplánovaných úprav.
Päť dodatkov k zmluve
Termín kolaudácie a otvorenia sa posunul už niekoľkokrát. Počas výstavby sa zmluva so Slovenskou agentúrou pre cestovný ruch (SACR), prostredníctvom ktorej bol Kremnici poskytnutý nenávratný finančný príspevok, päťkrát menila. „Projektová dokumentácia bola vypracovaná tak, aby postačovala pre získanie stavebných povolení, nie pre realizáciu haly. Pri každej zmene v projekte, sme museli o schválenie požiadať aj SACR,“ upresnila. Potvrdila nám, že komunikácia so SACR kvôli personálnym výmenám na kremnickom mestskom úrade, ale aj v samotnej agentúre, viazla. Zhotovovateľ stavby naviac nedodržoval harmonogram prác. „Jednotlivé stavby na Skalke sú na sebe závislé. Stačí, ak jeden dodávateľ nedodrží termín, a dotkne sa to všetkých,“ vysvetlila. Pod oneskorenie dokončenia sa podľa jej názoru podpísali väčšie, či menšie technické nedostatky pôvodného projektu. „Došlo napríklad k zmene celej skladby strešného plášťa, či úpravám v trasovaní kanalizácie. Rôzne doplnenia plánov sa dotkli aj interiéru,“ vymenúva.
Deväť nových pracovných miest
Areál by mal podľa vedúcej oddelenia pre prevádzku zariadení na Skalke Vladimíry Kováčikovej slúžiť širokej verejnosti. Nachádza sa v ňom športová hala pre loptové hry, fitnesscentrum, squash, ale aj sedací bazén a bazén s protiprúdom. „Centrum by malo zodpovedať požiadavkám klientov na pohybovú rekreáciu a welness pobyt,“ charakterizovala funkciu strediska. Predstavitelia mesta predpokladajú, že zariadenie bude prvé dva roky stratové. „Stredisko má podporiť rozvoj cestovného ruchu a doplniť chýbajúcu vybavenosť v tejto lokalite,“ povedala Kováčiková. Jeho prevádzka si vyžiadala vytvorenie deviatich pracovných pozícií.
Bývanie u súkromníka, rekreácia v mestskej hale
V bezprostrednej blízkosti haly buduje banskobystrická súkromná spoločnosť hotel a zjazdovku. Možnosť stavať na týchto pozemkoch získala v predchádzajúcich rokoch, keď bolo kremnické rekreačné zariadenie na Skalke víziou a zloženie mestského zastupiteľstva bolo od toho dnešného odlišné. Stalo sa tak na základe verejnej ponuky vyhlásenej mestom Kremnica. Prevádzkovať ubytovacie kapacity v blízkosti polyfunkčnej haly, bude zrejme pre majiteľa v budúcnosti výhodné. Podľa hovorcu Slovenskej agentúry pre cestovný ruch Ivana Garčára je ale skutočnosť, že súkromný investor stavia v blízkosti strediska, dôkazom opodstatnenosti celého projektu. Buduje na pozemkoch prenajatých od mesta. „Nedochádza tým k žiadnemu porušeniu zmluvy medzi SACR a mestom Kremnica,“ uviedol Garčár. Oneskorené dokončenie projektu považuje za štandardné a komunikáciu s mestom za bezproblémovú. „Projekt pod názvom Dobudovanie vybavenosti strediska cestovného ruchu Kremnica – Skalka vnímame ako komplexný. Jeho súčasťou je vybudovanie multifunkčnej haly, športovísk, inline dráhy, cyklotrasy, mestských WC, rekonštrukcia pamätníka a kalvárie. Svojím charakterom zvyšuje úroveň služieb v oblasti cestovného ruchu v regióne,“ uzavrel.
IVA ZIGOVÁ