To, že sa prípady majetkovej trestnej činnosti páchanej na starých ľuďoch v okresoch Žiar nad Hronom, Žarnovica a Banská Štiavnica množia, nám potvrdila krajská policajná hovorkyňa Mária Faltániová. Žiarska polícia pátra po páchateľoch, ktorí v októbri okradli piatich dôchodcov, k podobným udalostiam však došlo už aj tento mesiac.
„Páchatelia vnikajú do domov a bytov pod falošnou zámienkou. Predstavujú sa ako pracovníci daňového úradu, elektrární, plynární, poisťovní alebo ako osoby zastupujúce rôzne spoločnosti. Dôverčivým seniorom tvrdia, že im prišli vrátiť preplatok, či vyplatiť sumu za výhru v súťaži. Často im ponúkajú rôzne druhy tovaru a prezentujú ich ako výhodnú kúpu,“ charakterizuje postupy podvodníkov Faltániová. Polícia eviduje prípady zo Žarnovice, Bzenice, Veľkého Poľa, Novej Bane i Banskej Štiavnice.
Najväčšiu škodu, 140-tisíc, spôsobil páchateľ 81-ročnej starenke zo Žiaru nad Hronom – Kutiniek.
Vyzerali ako poriadni
ľudia
Tento mesiac sa so zločincami osobne stretla aj pani M. z Novej Bane. Keď ráno nastupovala do autobusu, aby si zašla do mesta, netušila, čo ju čaká. „Na notárskom úrade, kde som si potrebovala niečo vybaviť, mali v ten deň zatvorené. Cestu som teda merala zbytočne,“ hovorí. Rozhodla sa, že si aspoň nakúpi nejaké potraviny, keď ju na chodníku vedľa parkoviska oslovil neznámy muž. „Chcel vedieť, kde je v Novej Bani nemocnica. Povedala som mu, že nie som priamo odtiaľ, no on naliehal, aby som mu ukázala cestu,“ spomína. Pani M. sa nechala prehovoriť a sadla si do auta s ním a s jeho dvoma spoločníkmi, ženou a ďalším mužom. Pán, s ktorým sa rozprávala na ulici, počas jazdy stále telefonoval. Ukázalo sa, že jeho manželka má ležať v nemocnici s krvácaním do mozgu, nie však v novobanskej, ale v žiarskej. Mali totiž autonehodu, s kamiónom. Uviedol, že havarovaný vrak je stále na ceste a vyteká z neho palivo. „Vtedy ma požiadal, či by som mu nepožičala peniaze, pretože prevrátený kamión musí odstrániť a vraj na to nemá dostatok slovenských korún,“ snaží sa reprodukovať mužove slová. Ako protihodnotu jej dal veľkú peňaženku so zelenými bankovkami. „Boli to nejaké zahraničné peniaze. Keď mi ich dali ako zálohu, myslela som, že im môžem veriť. Rozprávali po česky a údajne prišli z Brna. Vyzerali ako poriadni ľudia,“ pokrčí plecami. Definitívne ju presvedčila až skutočnosť, že sú katolíci. „Tak mi povedali,“ podotkne.
Dnes už neriskuje
Keď súhlasila, že im hotovosť požičia, odviezli ju až domov. Do domu ich síce nechcela pustiť, no natlačili sa za ňou. Bála sa odporovať. Zo skrine vybrala desaťtisíc. Plánovali im dať tak tritisíc, no z rúk jej vytrhli aj ostatné. „Tvrdili, že sa nemám čoho báť, veď mám ich peňaženku. Slovenské koruny mi vraj donesú, keď si po ňu prídu. Rýchlo sa rozlúčili a odišli,“ končí rozprávanie pani M.
Až vtedy jej všetko začalo byť podozrivé. Zavolala políciu. Tá jej potvrdila, že sa stala obeťou podvodníkov.
Pani M. je vdova a už osemnásť rokov žije sama. Vždy sa zamyká a do domu nikdy nepúšťa cudzích ľudí. Nad svojou nerozvážnosťou sama krúti hlavou. Dnes si všetky peniaze ukladá na vkladnú knižku. Situáciu, akú zažila, už nechce riskovať.
Treba si zapamätať čo najviac detailov
Riaditeľ okresnej polície Vladimír Mihál v súvislosti s touto trestnou činnosťou oslovil aj starostov obcí a predstavených farností v okresoch Žarnovica, Žiar nad Hronom a Banská Štiavnica. „Adresoval som im osobný list, kde na aktuálnu situáciu upozorňujem a žiadam ich, aby o nej informovali obyvateľov,“ upresnil. Polícia odporúča prípadným obetiam zapamätať si výzor nepozvaného návštevníka a jeho spoločníkov. Pri pátraní pomôže aj evidenčné číslo vozidla, na ktorom sa pohybovali. Starší ľudia by nemali k sebe domov vpúšťať cudzie osoby a nechávať si v dome či byte väčší obnos peňazí. Vyhnú sa tak nepríjemnému zážitku.
IVA ZIGOVÁ