Marián Vojtko, poslanec Mestského zastupiteľstva v Kremnici
Vek: 34
Povolanie: učiteľ hudby
Stav: ženatý, dve deti
Záľuby: hudba, príroda, literatúra, kultúra
Poslancom je už druhé volebné obdobie. Do komunálnej politiky sa rozhodol vstúpiť kvôli kultúre. „Zdalo sa mi, že bola smerovaná viac menej jednostranne. Mali sme síce občianske združenie, ktoré organizovalo rôzne folkové, či rockové koncerty, ale chceli sme získať viac priestoru,“ hovorí.
Medzi Kremničanmi, najmä mladšími, si získal dôveru. Preto neváhal a kandidoval aj druhýkrát. „Keď sa človek pohybuje vo viacerých inštitúciách a je na očiach, ľudia ho skôr registrujú. Asi preto som mal dostatočnú podporu,“ podotkne.
Pri porovnávaní medzi jednotlivými volebnými obdobiami cíti rozdiel. „Máme nové vedenie mesta. Prvý rok je v podstate oťukávanie, trošku sme si na seba zvykali. Predchádzajúci primátor bol pravicovo orientovaný, vo svojej funkcii zotrval asi šestnásť rokov. Dohody medzi poslancami boli jednoduchšie. Teraz to máme pestrejšie, musíme robiť viac kompromisov,“ vysvetľuje. Podľa neho, k napredovaniu mesta chcú prispieť všetci. A to hlavne v oblasti cestovného ruchu. „Kremnica je na to stavaná. Uvedomujeme si, že našou cestou je práve tento smer. K tomu patrí aj kultúra, no máme obrovské rezervy. Veď turistovi nestačí ponúknuť kvalitnú reštauráciu, alebo hotel.“
Má dobré vzťahy a kontakty s podnikateľmi v meste. „Sú to ľudia, ktorí sponzorujú naše kultúrne podujatia. Mnohí sa poznáme osobne, viem o problémoch, ktoré majú. Naša predstava fungovania cestovného ruchu v Kremnici je podobná,“ hovorí.
Verí, že v najbližšej dobe dôjde ku kolaudácii projektu na Skalke. „Tým, že máme v okolí lyžiarske strediská, môžeme profitovať zo zimného cestovného ruchu. Dá sa povedať, že mesto sa snaží vytvárať potrebné podmienky. Napriek tomu, že v poslednej dobe je to možno viac o chcení ako o konkrétnych činoch,“ pokračuje.
Na ostatnom zastupiteľstve schválili vyššie platby za komunálny odpad. V konečnom dôsledku sa to najviac dotkne podnikateľských subjektov, najmä reštaurácií. Podľa neho to nie je šťastné riešenie. „Budeme sa snažiť vymyslieť pre podnikateľov nejaké úľavy.“
Myslí si, že téma ťažby zlata dostala mnohých ľudí do poslaneckých kresiel a vedenia. No on chce hovoriť hlavne o cestovnom ruchu. „Je to pálčivý problém. S tým súvisí skoro všetko v meste. Aj to, ako vyzerajú staré budovy. S niektorými majiteľmi nehnuteľností si nevieme poradiť. Nikoho predsa nemôžeme donútiť, aby ich dal zrekonštruovať. Možno by pomohol nejaký zákon o ochrane pamiatkovej zóny,“ konštatuje.
Jeho osobným záujmom je tiež to, aby ožilo námestie. „Nemali by tam byť len zdravotnícke potreby, alebo móda pre moletky. Viem si predstaviť, že to bude živé, s rôznymi kaviarničkami a podobnými zariadeniami.“
Obyvatelia ho oslovujú aj na ulici. „Trápia ich problémy, ktoré možno súvisia s komunikáciou medzi nimi a mestským úradom. Drobné nedorozumenia vznikajú len preto, že nie sú informovaní. Hoci mesto má vytvorené dobré komunikačné cesty. Či už je to internetová stránka, alebo mestské noviny. Sú tu aj schránky, do ktorých môžu občania vhadzovať svoje podnety,“ vymenúva. Mrzí ho, že keď sa uskutočňujú verejné stretnutia, príde na ne možno deväť ľudí.
Myslí si, že nie je ľahké byť v zastupiteľstve v dobe, keď samosprávy riešia napríklad nepríjemné racionalizačné opatrenia v školstve. „Museli sme schváliť prepustenie dvoch pedagógov z materských škôl,“ tvrdí. Nie je to podľa neho jednoduché. „Ľudia budú vidieť len to, že učiteľky prišli o prácu. Ale nevedia, čo je za tým.“
Komunálna politika jeho očakávania splnila. „Aspoň minulé volebné obdobie určite. Podarilo sa nám tu vybudovať veľké kultúrne zázemie. Vo všetkých rádiách a televíziách, kde som bol propagovať nejakú akciu, boli prekvapení, že Kremnica má také množstvo podujatí,“ uzatvára.
EVAŠTENCLOVÁ