V Žiari nad Hronom pôsobia tri základné školy. Ich vyťaženosť v ostaných rokoch však bola rozdielna. Najmenej detí navštevovalo školu na Ulici Jilemnického (štvorka), ktorá je na periférii mesta. Záujem v posledných rokoch stúpol o školu na Ulici Dr. Janského (jednotka), ktorá sídli v centre. O svoje renomé, napriek dosahovaným výsledkom, prišli na Ulici M. R. Štefánika (dvojka). Po zlúčení so školským obvodom „trojky“, ktorá bola zrušená počas racio- nalizácie žiarskeho školstva, získala škola nálepku „rómska“.
Podľa nového všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o školských obvodoch, pribudli jednotke ulice Partizánska, Na vartičke, Kutinky a mestská časť Šášovské Podhradie. „Dve z nich predtým spadali pod druhú základnú školu a ďalšie neboli doteraz zaradené nikde,“ povedala vedúca odboru školstva a športu Marta Mergová. Do školského obvodu štvorky sa dostali deti, ktoré majú v Žiari nahlásený trvalý pobyt, no neuvádzajú presnú adresu. Väčšinou ide o predškolákov zo sociálne znevýhodnených rodín.
Obmedzia počet žiakov na školách
„Mesto ako zriaďovateľ môže podľa zákona obmedziť počet žiakov prijímaných na jednotlivé školy a tak dohliadnuť na to, aby boli približne rovnako kapacitne vyťažené. Chceme dosiahnuť, aby sa všetky tri rozvíjali a žiadna z nich nebola oproti ostatným zvýhodnená,“ hovorí o dôvodoch prijatia nariadenia Mergová.
Najzásadnejšou zmenou v porovnaní so starým VZN-kom je povinnosť riaditeľa prijať najskôr všetky deti zo školského obvodu jeho školy a až potom umožniť dochádzku deťom z iných obvodov. Samozrejme, len v prípade, ak by počet žiakov neprekročil maximálnu hranicu stanovenú zriaďovateľom. „Najväčší záujem bol v tomto zmysle o školu na Ulici Dr. Janského, ktorá sa nachádza v centre mesta. Podľa môjho názoru má výhodnú polohu. Často si ju zvolili aj rodičia, ktorých deti by mali podľa oficiálneho rozdelenia navštevovať štvorku. Jednotku však majú bližšie,“ upresňuje Mergová.
Nariadenie by malo podľa nej určiť jasné hranice konkurenčnému boju škôl. Každý žiak sa vníma ako určitá suma peňazí, ktorá škole prinesie ďalšie prostriedky na rozvoj. „Boj o deti je veľký, no zriaďovateľ nemôže tolerovať, že jedna škola sa rozvíja na úkor ostatných,“ uviedla.
Podľa jej slov obmedzí mesto počet žiakov na jednotlivé školy, ale nie počet tried. Ak škola bude mať kapacity, môže po prijatí záujemcov zo svojho obvodu prijímať aj prvákov z iných obvodov. Situáciu by však mohli skomplikovať deti, ktoré sa v riadnom termíne nezúčastnia zápisu. Ich následné vyhľadávanie trvalo v minulosti aj niekoľko mesiacov. „Teraz by sme chceli tento proces urýchliť a ukončiť sumarizáciu údajov o počtoch zapísaných už v apríli. Školy tak budú môcť doplniť neobsadené miesta záujemcami z iných obvodov,“ konštatuje Mergová. Avizuje, že tento rok by sa na vyhľadávaní nezapísaných detí mali aktívnejšie podieľať samotné školy.
Oklieštili právo rodičov?
Riaditelia všetkých troch škôl novú právnu normu rešpektujú, no vnímajú ju rôzne. „Možno nám to pomôže zbaviť sa nálepky „rómska škola“, ktorú sme získali neprávom. Máme svoje dlhoročné kvality a nechceme, aby bolo naše dobré meno ďalej poškodzované. Zmenu vnímam pozitívne. Snáď sa osvedčí v praxi,“ povedala riaditeľka Základnej školy na Ulici M. R. Štefánika Monika Dobrotová.
Zdržanlivejšie reagoval riaditeľ štvorky, Jozef Schwarz. „Je to rozhodnutie zriaďovateľa a my ho musíme akceptovať. Sme síce na periférii mesta, no snažíme sa o rozvoj v rámci svojich možností. Uvidíme, čo nám prinesú „deti bez adresy“,“ podotkol na margo zmeny.
Dôvod k nespokojnosti má riaditeľka Základnej školy na Ulici Dr. Janského Jaroslava Žabková. „Nemyslím si, že poloha je to, čo nás zvýhodňuje. Ponúkame širokú paletu študijných možností a preto sme sa v uplynulých rokoch stali vyhľadávanou školou. Rešpektujem rozhodnutie zriaďovateľa, no nestotožňujem sa s ním. Obmedzuje konkurenčný boj škôl, ale aj právo rodiča zvoliť si pre svoje dieťa školu, ktorú chce. A na to má zo zákona právo. Nariadením sa nám zrejme zníži počet prvákov, a to je pre nás krok späť,“ uzavrela Žabková.
(IVA)