Písmo:A-|A+
diskusia (0)
Vstupom Slovenska do Európskej únie, 1. mája 2005, prestali na hraničných priechodoch vykonávať colnú kontrolu. „Odvtedy rapídne stúpla frekvencia nákladnej prepravy cez náš hraničný priechod. Predtým nákladná doprava využívala aj priechod v Slovenských Ďarmotách. Tie sú však trochu bokom, preto sa preprava presunula cez priechod v Šahách. Mesačne cez nás prejde približne 40-tisíc nákladných vozidiel. Súvisí to aj s tým, že Šahy sú na trase európskej magistrály Varšava – Atény,“ vysvetľuje súčasný stav major Miroslav Bevilaqua, riaditeľ Oddelenia hraničnej polície v Šahách.
V súčasnosti sa na hraniciach s Maďarskom pripravujú na ďalšiu podstatnú zmenu. O polnoci z 20. na 21. decembra prestanú na všetkých slovenských hraničných priechodoch vykonávať kontrolu cestovných dokladov, ich pravosti, evidenciu nežiaducich osôb a evidenciu vozidiel a osôb, po ktorých bolo vyhlásenie pátranie. Zo svojej činnosti vypustia aj ochranu štátnej hranice, ktorá pod šahanské oddelenie patrí pozdĺž Levického okresu. „Ide o 42 kilometrov hranice, vrátane hraničnej rieky Ipeľ, zelenej štátnej hranice a turistického chodníka vo Vyškovciach nad Ipľom,“ vyratúva riaditeľ. V praxi sa stretávajú s úmyselným aj neúmyselným nelegálnym prekročením hranice. Naposledy pristihli deti z Vyškoviec, ktoré prešli cez zelenú hranicu do Maďarska.
Výhody vstupu do schengenského priestoru pocítia cestujúci. Prechod cez hranice bude plynulejší aj vďaka tomu, že na hraniciach nebudú od nich požadovať predloženie cestovných dokladov či občianskych preukazov. „Po 20. decembri končí kontrola pri prekračovaní štátnej hranice, prechod bude voľný. Vybavovacie búdky sa uzamknutú, vodiči nebudú musieť zastavovať. Naša činnosť bude zameraná na ochranu poriadku,“ vysvetľuje M. Bevilaqua. Ako ďalej hovorí, do kompetencií príslušníkov hraničnej polície bude v spolupráci s obvodnými oddelenia policajného zboru patriť vykonávanie námatkových kontrol v prihraničných obciach v 40-kilometrovom pásme. Pôjde predovšetkým o náhodné kontroly v ubytovacích zariadeniach, kde by mohli byť ubytované osoby z tretích krajín, kontrola vo firmách, či nezamestnávajú nelegálnych občanov tretích krajín, taktiež kontrola dopravných prostriedkov, či v nich neprepravujú migrantov a aj kontrola cestovných dokladov osôb tretích krajín.
Otvorenie hraníc prinesie aj nevýhody. Najpodstatnejšou bude nekontrolovaný pohyb nežiaducich či hľadaných osôb v rámci celého schengenského priestoru Európskej únie. Ako uviedol M. Bevilaqua, pretože sa už na hraniciach nebude sledovať dodržiavanie zákazu vstupu nežiaducich osôb, táto činnosť bude úlohou hraničnej polície v prihraničných obciach.
JANA NÉMETHOVÁ