Piatok, 30. október, 2020 | Meniny má Simon, SimonaKrížovkyKrížovky

Rev motorov opäť prilákal tisícky divákov i prezidenta

Presne na sviatok Troch kráľov sa v Žarnovici konal už tradičný, divákmi mimoriadne obľúbený Autoslide. Túto zaujímavú motoristickú akciu navštívili tisícky fanúšikov motoristického športu.

Na tribúne nechýbal ani najznámejší fanúšik tohoto športu na Slovensku, prezindent SR Ivan Gašparovič. Spolu s ním sedeli na VIP tribúne aj Viliam Veteška, podpredseda NR SR a František Kašický, minister obrany SR.

Klince v pneumatikách
Organizátori pred začiatkom zápolenia dúfali, že konečne nasneží, čo im nakoniec vyšlo. Hustá snehová pokrývka sa už od rána sypala na areál plochej dráhy a sľubovala zaujímavé jazdecké exhibície. Riaditeľ pretekov počas tréningov a po vizuálnom posúdení trati povolil jazdcom použitie hrotov na pneumatikách.
Fanúšikovia sa mohli tiež zapojiť hlasovnia o Miss Autoslide, kde sa stretla osmička prekrásnych dievčat z celého Slovenska. Víťazkou a Miss sa stala Lucia Kováčiková, prvou Vicemiss je Mirka Dunová a túto trojicu doplnila druhá Vicemiss Alena Hrivňáková.
Samotný Autoslide sa začal slávnostným nástupom mažoretiek, jazdci sa zoradili na dráhe a postupne sa predstavovali pred zaplnenými tribúnami. Po jednom prichádzali k štartovacej čiare a moderátorovi Alexovi Štefucovi odpovedali na krátke otázky. Potom nasledovala štátna hymna a prvé preteky sa mohli začať.

Opakovaný štart
Vytrvalé sneženie spôsobilo opakovanie prvej rozjazdy, pretože na štart sa postavili len dve vozidlá z kategórie 4x2. Títo jazdci svoje štyri kolá odjazdili, ale rozhodcovia sa rozhodli dať šancu aj dvom oneskorencom a tak sa prvá rozjazda musela opakovať.
V kategórii 4x2 sa predstavilo 16 jazdcov zo Slovenska, Čiech a tiež aj Artjoms Peško, ktorý prišiel až z Lotyšska. Medzi najväčších favoritov tejto skupiny patrili Tom Kotek (ČR), Tomáš Hurt (ČR), Daniel Pažický (SR) a samozrejme Karol Šedivý st. Ten už od prvého štartu ukázal, čo je jeho cieľom. Potvrdil to víťazstvami vo všetkých rozjazdách. Svojím súperom nedal šancu ani vo finále a s prehľadom zvíťazil. Neskorší priebeh súťaže ukázal, prečo má meno Karol Šedivý taký cveng vo svete motoristického športu. Na druhom mieste skončil český megatalent Tom Kotek. Cenu za tretie miesto si odniesol Slovák Stanislav Korytár.
Motorovo najsilnejšou kategóriou bolo 4x4. Tu diváci videli súboje 12 jazdcov. Jasným favoritom bol minuloročný víťaz, Žarnovičan Jozef Zimmerman. O titul sa ho pokúšali obrať aj ďalší kandidáti na titul, Ján Beckert (SR) a Igor Drotár. Príjemným prekvapením bola prvá účasť Mariána Piláta na Mitsubishi Lancer Evo 9. Treba dodať, že toto auto je klasickým, sériovo vyrábaným vozidlom, ktoré jazdec bežne používa a malo klasickú ŠPZ. Víťazom tejto skupiny sa podľa očakávaní stal a titul z minulého roku obhájil Jozef Zimmerman. Striebornú priečku obsadil Ján Beckert a tretí bol nováčik na Autoslide, Marián Pilát.

Rýchlosť po otcovi
Kategóriou, ktorá predstavila budúcnosť motoristického športu na Slovensku, bola Autá - Juniori. Fanúšikovia v nej videli deväť mladých pretekárov. Jej víťazom sa stal Karol Šedivý ml., ktorý v sebe nezaprel talent, čo zdedil po svojom otcovi.
Ďaľšími kategóriami boli Buginy 4000 a Buginy Junior. Prvú vyhral po napínavom finále Boris Vaculík z Českej republiky. V juniorskej kategórii sa víťazom stal taktiež Čech, Tomáš Pospíšilík.
Vďaka dobrému a rýchlemu priebehu súťaže pripravili usporiadatelia pre divákom ešte jednu motoristickú lahôdku. Tou bolo Superfinále, kde sa stretli Karol Šedivý a Tom Kotek z kategórie 4x2 s Jozefom Zimmermanom a Mariánom Pilátom zo štvorkoliek. Pilát v tomto preteku nahradil Jána Beckerta, ktorý nemohol štartovať kvôli poruche na svojom vozidle. Očakávala sa jasná prevaha štvorkoliek, ale fantastický Karol Šedivý "vypálil" svojím súperom rybník a s prehľadom vyhral aj túto kategóriu, čím potvrdil, že rodina Šedivých vyhrala na Autoslide 2008, čo mohla.
Táto akcia bola, ako vždy, mimoriadne úspešná. Diváci šaleli, motory hučali a dlhoočakávaný sneh zasýpal všetko naokolo. Organizátori zvládli svoju úlohu perfektne a fanúšikovia už teraz netrpezivo očakávajú začiatok roka 2009, keď sa opäť zopakuje žarnovická motoristická šou.

Konečné výsledky
Autoslide 2008
Kategória 4x2: 1. Karol Šedivý st. (Seat Ibiza), 2. Tom Kotek (Škoda Fábia), 3. Tomáš Hurt (Peugot 206 - Maxi)
Kategória 4x4: 1. Jozef Zimmerman (Toyota Corolla), 2. Ján Beckert (Toyota Corolla), 3. Marián Pilát (Mitsubishi EVO IX)
Autá - Junior: 1. Karol Šedivý ml. (Seat), 2. Juraj Baláž (Škoda Felícia), 3. Patrik Tužinský (VW Golf)
Buginy 4000: 1. Boris Vaculík (Nissan V6), 2. Martin Švábenský (PRX V6)
Buginy Junior: 1. Tomáš Pospíšilík (Honda), 2. Adam Roučka (Suzuki)