Nová norma bola schválená vlani v decembri a dopĺňa zákon z roku 2005. Stanovuje minimálne požiadavky na kurzy prvej pomoci a skúšky z jej poskytovania. „V našej legislatíve doteraz chýbala. Vzhľadom na dopravnú nehodovosť by mal prvú pomoc ovládať každý. Okrem toho, k zraneniam nedochádza len na cestách. Často sa s nimi stretávame v domácnosti, alebo pri športových aktivitách,“ hovorí Ján Bitala, majiteľ jednej zo žiarskych autoškôl. Podľa neho musíme mať na zreteli, kedy a kto bude túto pomoc potrebovať. „Z tohto pohľadu sú nové ustanovenia doslova žiaduce a majú opodstatnenie,“ podotkne. Nepozdáva sa mu však skutočnosť, ako tento zákon vstúpil do platnosti. „Schválili ho 6. decembra. V Zbierke zákonov vyšiel 29. decembra s platnosťou od 1. januára, čo trochu vyráža dych,“ pokračuje. Tvrdí to preto, že sa u nás nenachádzajú akreditované školiace zariadenia. Podľa neho je šťastím, že medzinárodnú akreditáciu má aspoň Slovenský Červený kríž. V Žiari nad Hronom je aj školiace centrum.
„Ministerstvo zdravotníctva povedalo, že naši žiaci majú tieto kurzy absolvovať a byť preskúšaní. No do dnešného dňa chýba všeobecno-záväzný predpis, ktorý stanovuje rozsah kurzu, preskúšanie a potvrdenie pre absolventov,“ vysvetľuje. Po dohode výcvikových zariadení s ministerstvom trvá v súčasnosti prechodné obdobie.
Ustanovenia sa nevzťahujú na žiakov, ktorí začali chodiť do autoškoly v decembri. „V našom okrese to bude aktuálne koncom januára, začiatkom februára. V najbližších dňoch by mal byť jasný aj rozsah hodín,“ dodá.
Čo sa týka poplatku za kurzy prvej pomoci, sú dve možnosti. Ak za ne bude vyberať peniaze Slovenský Červený kríž, nepôjde hore suma vo výcvikových zariadeniach. V opačnom prípade by sa tam cena zvýšila o 300 až 500 korún.
(EŠTE)