Spoločnosti žiarskej priemyselnej zóny už niekoľko rokov volajú po kvalifikovanej pracovnej sile, ktorej je v regióne nedostatok. Napriek tomu, že sa v Žiari nachádza Združená stredná škola, ktorej študijné odbory by mali korešpondovať s výrobným programom väčšiny týchto firiem, realita je iná. „Rozdiel medzi tým, čo sa študenti naučia v škole a výrobnou praxou je obrovský. Dôvodom je nedostatok financií, ktoré do školy prúdia zo štátneho rozpočtu. Pri ich súčasnom objeme nie je možné zabezpečiť najmodernejšie technické vybavenie. Udržať krok s vývojom v priemyselnej praxi je ale podmienkou kvalitného vzdelávania,“ hovorí o zásadnom probléme žiarskej strednej školy viceprimátor Roman Zaťko.
Priemyselné spoločnosti zriaďovateľom školy
Podľa neho priemyselné spoločnosti dokážu najlepšie zadefinovať profil absolventa, ktorý má perspektívu ich budúceho zamestnanca. „Realizujeme preto projekt, na ktorom sa zúčastňuje nielen mesto, ale aj súkromný sektor,“ vysvetľuje. Druhý februárový týždeň tak vzniklo v slovenských podmienkach unikátne záujmové združenie právnických osôb InTech. Jeho zakladateľskú zmluvu podpísali predstavitelia spoločností ZSNP, SAPA Profily, Remeslo Strojal, ŽHS, zástupcovia Technickej univerzity v Košiciach a mesta. O niekoľko dní vstúpil do združenia aj Banskobystrický samosprávny kraj. Na rozhodnutie niektorých ďalších žiarskych firiem sa zatiaľ čaká.
Najdôležitejším dôsledkom vzniku InTechu je prechod zriaďovateľskej pôsobnosti vo vzťahu k Združenej strednej škole z Banskobystrického samosprávneho kraja na záujmové združenie. „Za chod strednej školy tak už nebude zodpovedný len BBSK, ale rovnakou mierou aj mesto, košická univerzita a zúčastnené priemyselné podniky,“ upresnil Zaťko.
Pribudnú nové odbory
Ako zriaďovateľ sa bude InTech podľa jeho slov snažiť predovšetkým o skvalitnenie štruktúry učebných odborov v škole. „Chceli by sme sa viac priblížiť požiadavkám konkrétnych spoločností a novým trendom. Plánujeme zabezpečiť najmä infraštruktúru pre vzdelávanie v praxi, tak aby sa študenti mohli oboznamovať s najmodernejšími technickými zariadeniami, firemnou kultúrou a podobne. Zatiaľ nie je jasné, či vznikne jedno pracovisko pre odbornú prípravu a prax, alebo bude zabezpečovaná v jednotlivých podnikoch. Ja osobne sa prikláňam k prvej možnosti,“ podotkol. Od septembra by v škole mali pribudnúť dva nové odbory, a to mechanik mechatronik a mechanik počítačových sietí. Absolventi, ktorí školu v budúcnosti opustia, by okrem toho mali mať v priemyselnej zóne zaistenú prácu.
Očakávajú viac peňazí
Riaditeľ školy Miroslav Šurka zmenu zriaďovateľa vníma ako logický výsledok systémového prístupu podnikateľskej sféry a mesta k riešeniu problematiky vzdelávania a zamestnanosti v regióne. Od InTechu očakáva najmä vytvorenie systému financovania z viacerých zdrojov, nielen zo štátneho rozpočtu. To by malo pre školu znamenať viac peňazí. Zlepšiť by sa podľa neho malo predovšetkým materiálno-technické vybavenie a praktická príprava študentov. To predpokladá aj čiastočné úpravy v obsahovom zložení vzdelávania.
V týchto dňoch v škole prebieha analýza aktuálneho stavu a príprava na zmeny, ktoré ju v budúcom školskom roku čakajú.
Ako uviedol Zaťko, v budúcnosti by malo dôjsť aj k rekonštrukcii objektu školy, tá ale nie je súčasnou prioritou. „Najdôležitejšie je rozbehnúť prax v novej podobe. Paralelne by sa mali rozvíjať aj programy celoživotného vzdelávania pre nezamestnaných, pre terajších zamestnancov podnikov a pedagógov,“ dodal na záver.
(IVA)