Nedeľa, 18. apríl, 2021 | Meniny má ValérKrížovkyKrížovky
VÍŤAZSTVO V LIGE MAJÚ NA DOSAH RUKY

Kadeti fantasticky vyhrali vo Svite aj v Košiciach

Žiarski basketbaloví kadeti vycestovali na ťažký dvojzápas na východ s neskromným cieľom, poraziť sebavedomých súperov zo Svitu a Košíc.

KADETI A
Štyri body, ktoré si doslova vydreli, im zrejme otvorili cestu k víťazstvu v kadetskej lige a usporiadaniu Final Four v domácom prostredí.
8. kolo: BKM Svit - MŠK BK Žiar nad Hronom 70:91 (38:27)
n BK: Oravec 18, Šoltés 17, Truben 12, Slávik, Schubert a Kysela po 10, Štefanec 7, Bulko 7
Zápas sa začal lepšie pre Žiarčanov, ktorí však trestuhodne nezlomili súpera hneď v úvodných minútach, keď mali k tomu proti nedôrazne hrajúcemu Svitu dobrú príležitosť. Vedenie o päť bodov, viacnásobné nedôrazné zakončenie, strata lopty miesto možnosti skórovať z protiútoku, vzápätí faul s košom na druhej strane a Sviťania sa dostali na koňa. Slabá zónová obrana, pressová osobná obrana, slabé doskakovanie pod oboma košmi a nervózne zakončovanie sa ťahali s naším tímom celé tri štvrtiny. Hráčom Svitu narástli krídla a robili si s hosťami čo chceli. Nepomáhalo striedanie hráčov ani zmena obranných systémov. Polčas Žiarčania prehrali o 11 bodov. Čo však bolo horšie, nikto z tímu nebol schopný zobrať do rúk zodpovednosť a zdvihnúť hlavu hore. Nech hráči robili čokoľvek, stále boli priveľmi nervózni a nepresní a nepriblížili sa k dobre hrajúcemu súperovi na viac ako 10 bodov. Dve minúty a 7 sekúnd pred koncom 3. štvrtiny zobrali tréneri ďaľší zo zúfalých timeoutov, keďže bolo jasné, že mentálne sily na otočenie zápasu už ich zverenci pred poslednou štvrtinou mať nebudú. Tréner dal pokyn, nech z lavičky vstane päť hráčov, ktorí sú schopní otočiť skóre zápasu, veď majú na to ešte 12 minút, ale dá sa to aj za 2 minúty. Namotivovaní Žiarčania od tohto momentu prevalcovali súpera agresívnou zdvojovanou osobnou obranou, ktorá mala blízko k dokonalosti. Za dve minúty dokázali to, o čo sa snažili celý zápas. Šnúra 12:0 a vedenie na konci tretej štvrtiny 52:51. Za všetko hovorí fakt, že počas 28 minút dali Žiarčania 40 bodov a potom, keď sa rozpútala víchrica nielen vonku pod Tatrami, ale aj v telocvični, dali za 12 minút 51 bodov! Bezradní hráči Svitu sa mohli len prizerať, ako im hostia zo Žiaru vytrhávajú víťazstvo z rúk. Zisk za ziskom a kôš za košom sa na nich len tak valili.Výborný výkon podali v závere všetci hráči, vyzdvihnúť však treba Trubena (7 ziskov) a famózne hrajúceho rozohrávača Šoltésa (17 bodov), ktorý priniesol na ihrisko dravosť a ľahkosť, ktorou postupne nakazil aj ostatných spoluhráčov.

9. kolo: BA Košice - MŠK BK Žiar nad Hronom 69:81 (30:44)
n BK: Štefanec 18, Slávik 14, Kysela 12, Šoltés 10, Schubert 9, Truben 8, Bulko 6, Oravec 4
Tento zápas sa vyvíjal úplne opačne ako ten sobotňajší. Od začiatku sa žiarski hráči pustili do Košičanov s plným nasadením a agresivitou, nechceli nič nechať na náhodu a poučení vývinom zápasu so Svitom okamžite zobrali iniciatívu do svojich rúk. Celý zápas viedli od 4:0, 12:4 až tesne pred koncom polčasu aj o 22 bodov. Veľké sebavedomie proti majstrom SR spred dvoch rokov a určite jedného z veľkých ašpirantov na zisk titulu bolo najlepšou cestou k zisku cenného skalpu. Pred odchodom do šatní však súper ukázal, že sa nevzdá len tak a stiahol na rozdiel 14 bodov. Pohoda sa odvtedy z rúk žiarskych hráčov vytratila a začali sa až priveľa báť o výsledok. Rozhodujúci sa ukázal byť vstup do druhého polčasu, kde sa opäť košičania nedokázali proti výbornej dôraznej osobnej obrane presadiť, strácali lopty a hostia ich za to nemilosrdne trestali. Posledný nápor domácich prišiel na prelome 3. a 4. štvrtiny, keď stiahli na rozdiel 7 bodov. Čo však dovtedy hosťom do koša nepadlo (zahodených 16 šestiek a podobne slabá streľba z poľa), otočilo sa v závere zápasu a kvalitná koncovka typická pre žiarskych kadetov, aj keď nie bez chýb, rozhodla o zaslúženom víťazstve hostí. Vypracované a spoľahlivo využité strelecké pozície zrazili rozbiehajúceho sa rivala na zem. Výborný výkon podali opäť všetci hráči, pochváliť však treba hlavne dravého Milana Šoltésa (6 ziskov), a Mateja Trubena (10 doskokov). Od rozbehnutého tímu sa na kratší čas odpojí Peter Schubert, ktorého čaká v Bratislave zákrok na srdci, pri ktorom mu všetci spoluhráči a tréneri držia palce.

KADETI B
IMC Pov. Bystrica B - BK MŠK Žiar nad Hronom B 74:73 (48:37)
n BK: Vrtík 31, Šoltés 13, Faško 8, Benedik 8, Matúš 6
V dohrávke oblastnej súťaže kadetov žiarske B podalo nesústredený výkon. Pekné momenty sa striedali so školáckymi chybami a okrem strelecky disponovaného Vrtíka ostatní chlapci sklamali. Za všetko hovorí úspešnosť šestiek 27/11!

Liptovský Mikuláš - BK Žiar nad Hronom B 92:45 (47:23)
n BK: Zaťko 12, Benedik 10, Plankenbüchler 10, Ciglan 9 Faško 2
Do L. Mikuláša cestovalo v nedeľu len 7 hráčov a z toho boli dvaja z B. Štiavnice. Ciglan a Šaly, ktorí začali hrať len túto sezónu. Ostatní hráči boli chorí, zranení, alebo cestovali s A do Svitu a Košíc. Tak aj vyzeral ich výkon, na ktorom nie je veľmi čo hodnotiť. Na obhajobu chlapcov však treba dodať, že keby boli kompletní ich výkon by vyzeral úplne inak.