Žiarski hokejisti sa tvrdej hry tímu z Kanady nezľakli a zvíťazili

V utorok 26. Februára sa na žiarskom ľade odohral zaujímavý duel. Hokejový klub MŠK privítal Trinity Western University (TWU) z Kanady.

Tento mimoriadne divácky príťažlivý duel dlho očakávali fanúšikovia hokeja, vedenie žiarskeho klubu a určite aj samotní hráči. Tím mužov bol poskladaný z hráčov A tímu, juniorov a piatich dorastencov.
Stretnutie sa začalo predstavovaním hráčov jednotlivých tímov, ktorých na ľad privádzali „drobci“ z mládežníckych družstiev tímu zo Žiaru nad Hronom. Potom nasledovali štátne hymny a samotný zápas, ktorý odštartoval hlavný rozhodca František Mihálik vhodením úvodného buly.
Tvrdá hra hostí
Hráči TWU hneď od začiatku prekvapovali svojou rýchlosťou a tvrdosťou. No Žiarčania sa nenechali zastrašiť a rýchlo sa prispôsobovali. Súpera predčili hlavne technikou, ktorá Kanaďanom dosť chýbala.
Mnoho divákov domácim neverilo, očakávali hladké víťazstvo hostí. No už v 4. minúte sa dorastenci hrajúci v žiarskom tíme odvďačili za prejavenú dôveru a Maroš Lukáč po nahrávke Tomáša Bitalu otvoril skóre stretnutia. Hráčov súpera to zaskočilo a prešli na tvrdý, kanadský štýl hokeja. No na domácich to neplatilo, naopak v desiatej minúte sa po krásnej akcii presadil Viktor Dobrík a ukázal, že domáci hráči chcú tento duel vyhrať. Asistoval mu Marek Dilík, jeden z najlepších a najskúsenejších hráčov tímu HK MŠK Žiar. Po tomto momente sa pozbierali aj hráči TWU a začali hrať viac technickejšie. Odmenou im bol gól v 13. minúte. Po peknej kombinačnej akcii a prihrávke Bretta Simmondsa skóroval Nathan Higgins. Do konca prvej tretiny sa už nič nemenilo a tak obe družstvá odchádzali do šatní za stavu 2:1 pre domácich.
Počas prvej prestávky sa konala súťaž v rýchlosti korčuľovania. Predstavili sa v nej Tomáš Bitala, Matej Ďubek, Ľubomír Plandor a Martin Kuchárik zo žiarskeho tímu. Z Kanaďanov sa súťaže zúčastnili Noah Schweitzer, Josh Mac Knee, Robin Trainor a Jon Morrison. Do finále, ktoré sa konalo počas druhej prestávky, sa prebojoval Kuchárik a Mac Knee.
Druhá časť začala tak, ako skončila prvá. Hra bola rýchla a tvrdá, čo sa najviac páčilo prítomným divákom. Hostia hneď od začiatku tlačili na žiarskych hráčov, no boli to práve domáci, ktorí opäť menili skóre. V 30. minúte skóroval Pavol Ďubek, ktorému asistovali Vitkor Dobrík a Tomáš Bartoš. To už bolo na Kanaďanov asi priveľa, pretože poriadne pritvrdili a mnoho domácich hráčov okúsilo tvrdosť mantinelov. Len niekoľko sekúnd pred koncom druhej tretiny sa v našom obrannom pásme presadil Scott Robertson, prihral Nathanovi Higginsovi a ten druhýkrát rozvlnil sieť žiarskej brány.
V prestávke pred treťou tretinou sa najskôr uskutočnilo finále súťaže o najrýchlejšieho korčuliara. Víťazom sa stal Kanaďan Josh Mac Knee, ktorý porazil domáceho Martina Kuchárika. Ten sa tak stal najrýchlejším hráčom žiarskeho tímu. Druhou súťažou bola dĺžka strely. Tu sa predstavili Viktor Dobrík, Pavel Ďubek, Ronald Nociar a Lukáš Pilný. Sekundovali im Chris Hamm, Cam Johnston, Jon Higgins a Josh Bailey. Víťazom sa stal domáci Lukáš Pilný, ktorého strela obišla takmer celý obvod ľadovej plochy. Víťazi súťaží si odniesli vecnú cenu od vedenia klubu.
Rozuzlenie na záver
V poslednej tretine sa kanadskí hráči začali viac presadzovať. Ich tvrdá hra do tela priniesla svoje výsledky, naši oplácali a čoraz častejšie okupovali trestnú lavicu. Práve počas presilovky, v 50. minúte (potrestaný bol Martin Uhlík), udreli tretíkrát a kapitán kanadského tímu Josh MacKnee vyrovnal. Asistovali mu Brett Simmonds a Nathan Higgins. Do konca stretnutia sa skóre nemenilo a tak prišli na rad samostatné nájazdy. V nich sa viac darilo Žiarčanom a tak tento duel zaslúžene vyhrali, čím prekvapili nielen divákov, predstaviteľov klubu, ale aj samých seba. Výborný výkon podali aj piati dorastenci, o ktorých si viacerí mysleli, že budú len do počtu. No opak bol pravdou.
Celé stretnutie bolo dobre pripravené a diváci mohli vidieť zápas dvoch kvalitných súperov. Keby Žiarčania hrávali v takomto množstve a takto kvalitne stále, určite by im patrila vyššia pozícia v druholigovej tabuľke.
Johs MacKnee, útočník a kapitán Kanadského tímu Ako hodnotíte toto stretnutie?
- Bol to veľmi dobrý zápas, oba tímy hrali kvalitný hokej, najmä na konci to bolo naozaj tesné.
S akou myšlienkou ste prišli hrať na Slovensko?
– Všetci hráči v našom tíme sú kresťania a chceme ukázať, že aj Boh je živý a to je zmysel nášho života.
Páči sa vám na Slovensku?
- Je to veľmi krásna krajina, máte tu veľa hradov a zámkov. Vidím ich, keď cestujeme a teším sa na východ vašej krajiny.
Chuck MacKnee, tréner TWU
„Začali sme trochu pomalšie, asi sme boli unavení z autobusu. Naše presilovky boli trochu slabšie, no potom sme sa rozohrali a toto stretnutie sme si naozaj užili. Máte dobrých korčuliarov. Bolo vidieť, že je to mix mladých a skúsených hráčov. Európsky hokej je iný ako náš. My hráme viac fyzicky, viac do tela. Vy využívate hlavne techniku. Ale hrali ste dobre, bola to pekná hra,“ zhodnotil stretnutie tréner Kanaďanov.
Vladimír Šajban, kapitán žiarskeho tímu
„Bol to celkom dobrý a vyrovnaný zápas. Myslím, že trochu lepšie korčuľovali. Hrali viac na telo ako my, ale počítali sme s tým a pripravili sme sa na to,“ zhodnotil stretnutie žiarsky kapitán.
Štefan Stripaj, tréner MŠK
„Myslím si, že zápas bol dobrý pre oko diváka. Splnil požiadavky kvality. Hralo sa dosť tvrdo, na telo. Hneď na začiatku bolo niekoľko súbojov v rohoch klziska a od toho sa odvíjal celý zápas. Naši chlapci to zvládli, zápas bol vyrovnaný, čomu nasvedčuje aj výsledok,“ povedal tréner žiarskeho klubu.

HK MŠK Žiar nad Hronom – Trinity Western University 4:3 sn (2:1, 1:1, 0:1)
l góly: Lukáč (Bitala), Dobrík (Dilík), P. Ďubek (Dobrík) – Higgins (Simmonds), Higgins (Robertson), MacKnee (Higgins, Simmonds)
l  ŽIAR: Peter Babkovič, Maroš Paulík - Tomáš Bartoš, Martin Kyseľ, Marek Heckl, Ján Golian, Ivan Szilvasi, Martin Uhlík - Martin Považanec, Ronald Nociar, Ľubomír Plandor, Matej Ďubek, Marián Strohner, Maroš Lukáč, Miroslav Šulek, Tomáš Bitala, Pavol Ďubek, Martin Berkeš, Martin Kuchárik, Miroslav Vallo, Vladimír Šajban, Viktor Dobrík, Lukáš Pilný, Marek Dilík
l TWU: Tim Goertzen, Evan Menzies, Kevin Helps - Kurt Stiller, Benton Nickel, Scott Robertson, Cam Johnston, Carl Ries, Adam Ratcliffe - Josh Schweitzer, Jordan Ratcliffe, Ryan Walter, Kevin Ratcliffe, Noah Schweitzer, Chris Hamm, Robin Trainor, Jon Higgins, Nathan Higgins, Jon Morrison, Jared Elenko, Brett Simmonds, Josh Bailey