Myšlienku virtuálnej adopcie zrealizovala 28-ročná projektová manažérka Zuzana Kovačovičová z Banskej Štiavnice, ktorá už ako dieťa chodievala venčievať psíkov z bratislavského útulku. „Vždy som túžila mať psa, ako väčšina detí, no nikdy mi ho rodičia nedovolili, tak som sa dostala do kontaktu so zvieratami aspoň takouto formou,“ vracia sa do obdobia, kedy sa u nej rodila láska k štvornohým tvorom. „Rada chodievam na túry a vždy mi bolo ľúto psov, ktoré sú väčšinu dňa zavreté v útulkoch, preto som si psieho kamoša osvojila aj ja. A prečo psíka rovno z útulku? Nechcela som podporovať biznis s takzvanými čistokrvnými zvieratami, aj vďaka ktorému útulky praskajú vo švíkoch. Pripadá mi to absurdné. Pre mňa sú krížence jedinečné a veľmi originálne.“
Inšpirovala sa na internete
K vytvoreniu virtuálneho adopčného centra sa inšpirovala na jednej internetovej stránke, kde práve spustili virtuálne adopcie pre útulok Slobody zvierat a taktiež ZOO v Bratislave. „Tento projekt sa mi zapáčil, pretože je určený pre ľudí, ktorí by chceli útulku pomôcť ináč ako aktívnou činnosťou. Tiež ma oslovila forma pomoci, ktorá je osobnejšia tým, že človek si vyberie, na ktorého psíka alebo materiálnu vec prispeje,“ vysvetľuje Zuzka. „Preto som oslovila zriaďovateľov stránky, či by bolo možné zriadiť adopčné centrum aj pre štiavnický útulok. Oni to len uvítali a odpísali mi, čo mám pre to spraviť. A tak, po vypracovaní údajov a podkladov, bolo začiatkom vlaňajšieho novembra virtuálne adopčné centrum spustené.“
Zatiaľ len pár adopcií
Za tých niekoľko mesiacov, odkedy centrum funguje, zaznamenala len zopár virtuálnych adopcií. „Dali by sa spočítať na jednej ruke,“ konštatuje. „Väčšinou to boli ľudia mimo nášho regiónu. Nie je to veľa, ale všetci, ktorí sa angažujú v útulkoch na Slovensku vedia, že každá koruna je naozaj potrebná.“ Jedného psíka si virtuálne môžu adoptovať aj viacerí ľudia, ale, ako podotkne Zuzka, pri tých malých množstvách adopcií sa to ešte nestalo.
Mesačná účinnosť
Príspevky, ktorými si ktokoľvek môže virtuálne adoptovať psíka, sú určené na jeden mesiac. „Suma je zverejnená na útulkárskej stránke pod fotografiou psíka alebo materiálnych vecí, ako sú vôdzky, misky, granule...,“ pokračuje s tým, že príspevky sú podľa určenia venované danej veci. „Zatiaľ hlavne na kúpu granúl pre psov. Všetky psíky v útulku majú rovnakú starostlivosť, čiže ak sa kúpia granule, najedia sa, samozrejme, všetci.“ Ak si virtuálne adoptujete psíka a chceli by ste ho vidieť aj naživo, žiadny problém. „Takej útulkárskej návšteve sa poteší každý, či už my, pracovníci, alebo psíci. Útulok je otvorený denne od 16. do 18.hodiny, cez víkend sa návštevný čas prispôsobuje službukonajúcemu členovi,“ nepriamo pozýva milovníkov psíkov na návštevu.
Každý psík je vhodný
Momentálne býva v útulku 24 psích klientov. Každý z nich je vhodný na virtuálnu adopciu. „Ak je psík medzičasom adoptovaný, skontaktujem sa so správcami stránky a pošlem im údaje o inom psíkovi,“ vysvetľuje. „Snažila som sa uverejniť hlavne stálice útulku, i keď ich je dosť veľa. Snáď sa to niekedy zmení a psíci už nebudú bývať v útulku dva roky aj viac, ale bude im dopriaty pocit domova a lásky v kratších časových intervaloch. Útulok je predsa predovšetkým ich prechodný domov, nie stály.“
Skutočný je lepší
Aj keď od vzniku adopčného centra zaznamenali len niekoľko virtuálnych adopcií, lepšie sa im darí v umiestňovaní skutočných psíkov do domáceho prostredia. „Za prvé tri mesiace tohto roku si ľudia osvojili 17 psíkov,“ potvrdzuje. „Niektorí si ich vybrali cez našu stránku, ale fotografie uverejňujem aj na iných portáloch venovaných opusteným psíkom.“ Záujemcovia si po psíka osobne prídu do útulku. „Ak sa nám človek pozdáva, podpíše adopčný formulár a môže si zvieratko odviesť. Nedáme ho však osvojiť len tak hocikomu, mali sme už prípad, že psík bol po kontrole dovezený späť do útulku,“ dodáva.
ALENA BARTÓKOVÁ