Vzniku pamätnej izby predchádzalo niekoľko výstav, ktoré sa v týchto priestoroch uskutočnili, či už pri stretnutí miestnych rodákov, ale aj počas vianočných, a veľkonočných sviatkov. Po nazbieraní skúseností, skrsla v Klube dôchodcov myšlienka zriadenia trvalej expozície. Podporil ju becný úrad, ale aj mnohí Brežania, ktorí poskytli vystavované exponáty. „Pamätná izba je výsledkom niekoľkoročného zbierania exponátov medzi občanmi. Pomáhali členovia nášho klubu dôchodcov, z ktorých by som rád spomenul manželov Fialovcov, Briežkovcov, pani Irenu Predmeskú, no poďakovanie patrí všetkým, ktorí nám poskytli predmety do našej expozície.Ich mená môžu návštevníci vidieť na štítkoch pri exponátoch, ktorých je približne 260. Mohli sme z nich vytvoriť obytný priestor, ktorý návštevníkovi priblíži, ako sa kedysi v Brehoch žilo a bývalo. Máme tu kusy, ktoré približujú, čím sa naši občania zaoberali v minulosti. Ide napríklad o hrnčiarsky kruh a vitrínu s hrnčiarskymi výrobkami, ktoré Brežania kedysi vyvážali najmä na dolniaky. Môžeme sa pochváliť aj tým, že jeden z obyvateľov, Ján Fiala, sa stále venuje hrnčiarskemu remeslu, ktoré prezentuje na rôznych podujatiach po celom Slovensku a odovzdáva ho aj najmladšej generácii. Na požiadanie môže predviesť svoje remeslo a točenie na hrnčiarskom kruhu si môžu vyskúšať aj samotní návštevníci. Medzi exponátmi nájdeme aj vybavenie kováčskej dielne s kováčskym mechom a nástrojmi. Samozrejme, nechýbajú tu ani predmety, ktoré v minulosti boli nevyhnutnou súčasťou domácností, ako krosná, trlice, praslice, motovidlo, česák a podobne. Nechýbajú ani výrobky šikovných gazdiniek – tkané pestrofarebné koberce a krásne výšivky,“ prezradil nám Sidon Fiala jeden z iniciátorov zriadenia pamätnej izby.
Brežania však plánujú prilákať návštevníkov aj niečím iným. Obec odkúpila starý dom neďaleko stredu obce, ktorý po opravení poslúži pre ďalšiu expozíciu. Tá turistom priblíži bohatú minulosť obce a života v nej. Mária Fialová nám prezradila, že obec sa v súčasnosti pripravuje na oslavy 725. výročia prvej písomnej zmienky o Brehoch. Oslavy sa budú konať od 29.augusta do 1. septembra a budú mať pestrý kultúrno–spoločenský a športový program. Okrem stretnutia občanov roztrúsených po svete bude jeden deň patriť pravému remeselníckemu jarmoku. Tradičné remeslá a činnosti si návštevníci budú môcť prezrieť v jednotlivých dvoroch.
Obecný úrad by do osláv chcel zapojiť čo najviac občanov. Mária Fialová nám s úsmevom prezradila, že pripravované stretnutie rodákov berú tak trochu s rezervou, lebo sa hovorí, že keď sa stretnú všetci Brežania, bude koniec sveta. A to by neradi.
JOZEF RUSŇÁK