Vladimír Húšťava z Banskej Štiavnice je po úraze chrbtice už roky pripútaný na invalidný vozík. Bez pomoci osobných asistentov nie je schopný samostatného života. Od októbra minulého roka si ich však musí platiť sám, čo ho doteraz stálo vyše 90-tisíc korún. Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v Banskej Štiavnici mu príspevok na osobnú asistenciu odňal so spätnou platnosťou po tom, čo inžinier Húšťava odmietol uvádzať do výkazu o osobnej asistencii činnosti, vykonávané osobným asistentom.
„Bol to môj protest proti zbytočnej byrokracii, ktorá nemá oporu v zákone o sociálnej pomoci. Okrem toho považujem za vážny zásah do súkromia vypisovať podrobné informácie o tom, kedy a ako dlho vykonával osobný asistent napríklad osobnú hygienu,“ dodal. Považuje to za porušenie platných zákonov na ochranu osobnosti.
Inžinier Húšťava sa obrátil listom aj na ministerku práce Vieru Tomanovú a celý spor okolo odňatia príspevkov na osobného asistenta zvažuje riešiť aj súdnou cestou.
„Považujem za tragédiu, že táto vláda sa prezentuje ako sociálna, no pritom sa stávajú takéto prípady,“ hovorí.
Prišiel o úspory
Pán Húšťava musel kvôli platbám na osobných asistentov minúť prakticky celé osobné úspory. Najhoršou alternatívou by pre neho bolo, ak by si ich už nedokázal hradiť a bol by odkázaný na umiestnenie do ústavu. Podľa neho sú výkazy čistým formalizmom, dá sa do nich napísať čokoľvek. „Navyše je to spätne nekontrolovateľné, čo mi potvrdila vo svojom liste zo
14. 9. 2006 aj ministerka Tomanová,“ dodal. Kontrolovať pracovníkmi úradu práce by sa dali iba vtedy, keby boli pri činnostiach fyzicky prítomní. Pán Húšťava bol pred časom zvolený aj do rady vlády pre problematiku telesne postihnutých, kde sa bude snažiť tento problém otvoriť.
Chceli odstrániť
neprehľadnosť
Podľa stanoviska ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny, ktoré nám poskytla Daniela Rodinová z mediálneho oddelenia, sa ministerstvo snaží celý systém urobiť prehľadnejším. „Skúsenosti z úradov práce ukázali, že peňažný príspevok na asistentov sa nie vždy poskytoval účelne. Objavili sa aj prípady, že v čase, keď mala byť občanovi so zdravotným postihnutím poskytnutá osobná asistencia, bol asistent zamestnaný na osemhodinový úväzok u iného zamestnávateľa, pričom nemal možnosť sa zo svojho pracoviska vzdialiť.“ Na druhej strane však ministerstvo pripúšťa „nadprácu“ niektorých úradov práce: „To však neznamená, aby občania s ťažkým zdravotným postihnutím museli vykazovať činnosti osobnej asistencie tak, že uvádzajú dobu trvania každej samostatnej činnosti,“ uvádza sa v stanovisku. Podľa ministerstva nie sú v súlade so zákonom o sociálnej pomoci postupy, ktoré niektoré úrady uplatňujú. Ide hlavne o prípady, keď odmietnu občanovi prevziať výkaz, alebo nevyplatia odpracované hodiny pri presiahnutí priemerného denného rozsahu.
KVETA FAJČÍKOVÁ