Streda, 4. august, 2021 | Meniny má Dominik, DominikaKrížovkyKrížovky
OBECNÉ SPRAVODAJSTVO

Župkov

Prvý rok v úlohe starostu Župkova

Starosta Ján Tomáš má za sebou prvý rok účinkovania v úlohe hlavy obce Župkov. Predtým pôsobil ako riaditeľ lesného závodu v Žarnovici, kde dodnes býva.

Prečo sa rozhodol zmeniť svoju pracovnú kariéru? „Ísť kandidovať za starostu Župkova ma presvedčili ostatné voľby do vyššieho územného celku, kde som maximálnu podporu z radov občanov získal práve vo svojej rodnej obci. Zároveň ma s ponukou kandidovať oslovilo viacero občanov Župkova. A keďže s obcou som nikdy nestratil kontakt a pomáhal som jej v rámci svojich možností aj v minulosti, ani som nemusel dlho rozmýšľať o svojej kandidatúre,“ hovorí o momentoch spred volieb. Ako na svoj krok hľadí po viac ako roku? „Rozsah povinností a prenesený výkon štátnej správy na obce a miestne samosprávy je taký rozsiahly, že ma to samého prekvapilo. Aj napriek tomu, že som predtým pôsobil v niekoľkých riadiacich funkciách, minimálne s päťdesiatimi percentami vecí som sa doteraz nestretol,“ pripúšťa. Svoj krok však neoľutoval, práca s ľuďmi je pre neho to pravé orechové. Aby komunikácia s ľuďmi bola zmysluplná, najväčší dôraz kladie na ich informovanosť. „Každý polrok organizujem stretnutie s občanmi, kde zhodnotím, čo sa nám podarilo zrealizovať, čo nie a zároveň si rád vypočujem podnetné návrhy pre činnosť v ďalšom období,“ vysvetľuje. Ďalším zdrojom informácií je webová stránka obce, ktorá je pravidelne aktualizovaná. V kolónke diskusia sa môžu občania pýtať na všetko, čo ich zaujíma, a tí, ktorí zatiaľ nemajú internet, môžu svoje otázky či pripomienky vložiť do špeciálnych schránok umiestnených v obci.
Starostov volebný program je zhrnutý do piatich hlavných bodov. Ide o rozvoj obce, školstvo, sociálnu oblasť, pozemné komunikácie a šport. „Až na pár drobných vecí sme s realizáciou programu spoločne s poslancami obecného zastupiteľstva, s ktorými sa mi zatiaľ veľmi dobre spolupracuje, začali vo všetkých bodoch,“ hovorí starosta. „V rámci rozvoja obce sme ako prvé urobili rekonštrukciu miestneho rozhlasu a verejného osvetlenia, kde sme zvýšili počet svetelných bodov zo 125 na 141. Zároveň sa zvýšila intenzita osvetlenia, ale čo je rozhodujúce, rekonštrukciou sa nám podarilo znížiť náklady na verejné osvetlenie o 20 percent.“ Počas prvého roka vypracovali a už aj schválili plán sociálneho a hospodárskeho rozvoja obce a rozpracovali viacero projektov na čerpanie finančných prostriedkov z európskych, ale aj domácich zdrojov. Medzi priority patrí výstavba nových nájomných bytov a rekonštrukcia Základnej školy s materskou školou, na ktorú chcú získať 15 - 18 miliónov korún.
„Vo veľkej miere sme využívali aj mimorozpočtové zdroje z grantov a výziev našich ministerstiev,“ pokračuje Tomáš. „Od Slovenskej agentúry životného prostredia sme získali 96-tisíc korún na vybudovanie náučného chodníka, z VÚC nám takou istou sumou prispeli na plynofikáciu školskej kuchyne, z ministerstva financií sme dostali 200-tisíc na novú strechu školskej jedálne, 10-tisíc sme získali z ministerstva kultúry na doplnenie knižničného fondu obecnej knižnice a z úradu rómskej splnomocnenkyne nám prispeli sumou 98-tisíc na obnovu požiarom zničeného rodinného domu.“ Granty a výzvy chce starosta využiť aj v tomto roku. „Ak chceme obec rozvíjať, inú možnosť ani nemáme,“ dodáva.
Momentálne starostu najviac trápi skutočnosť, že Horný Župkov zostal bez predajne potravín, problémom je aj nedostatočný počet autobusových spojov, najmä počas víkendových dní. „Sú to problémy, ktoré sa nedajú vyriešiť zo dňa na deň. Hornožupkovčanom výpadok predajne kompenzujeme aspoň čiastočne pojazdnými predajňami s mäsom, zeleninou a ovocím,“ hovorí o provizórnom riešení. Autobusové spoje, kde najväčšiu úlohu zohráva ich rentabilita, však neovplyvní.
Pri spätnom pohľade môže byť starosta so svojím prvým rokom v čele obce spokojný. Z priestorových dôvodov sme nespomenuli množstvo drobných dennodenných riešení problémov - od separácie odpadov až po zníženie nezamestnanosti. „O tom by sa dala napísať celá kniha,“ s úsmevom dodáva Ján Tomáš, na ktorom vidieť, ako žije s obcou. A aj keď ešte stále býva v Žarnovici, mieni sa uchádzať o byt v nových bytovkách, aby bol k svojim ľuďom čo najbližšie.

Skryť Vypnúť reklamu

Náučný chodník Tetradymit

Pri príležitosti stavania mája otvoria v piatok 2. mája v časti Horného Župkova nový náučný chodník Tetradymit.

Na jeho vybudovanie sa podarilo obci získať dotáciu zo Slovenskej agentúry životného prostredia v objeme 96-tisíc korún. „Chodník sme stihli zrealizovať a aj dokončiť ešte koncom minulého roku, ale vzhľadom na nepriaznivé poveternostné podmienky sme jeho oficiálne otvorenie posunuli až na budúci piatok,“ informuje MY starosta obce Ján Tomáš. Chodník začína informačnou tabuľou pri vstupe do obce a má tri zastávky. V strede náučného chodníka je vybudovaná oddychová zóna s kanadskou lavicou, kde si môžu turisti oddýchnuť a občerstviť sa. „Poslednou, treťou zastávkou, je miesto, kde sa v minulosti tetradymit ťažil, respektíve kde sa vykonávali prieskumné práce,“ pokračuje starosta s tým, že dĺžka náučného chodníka je približne tri kilometre. Otvorenie chodníka a stavanie mája bude sprevádzať kultúrny program, v ktorom vystúpi aj folklórna skupina z Batizoviec spod Tatier. Nebude chýbať ani vystúpenie detského folklórneho súboru Župkovská valaška z miestnej základnej školy, či župkovskej hudobnej skupiny Lesanka. Vo večerných hodinách bude program pokračovať májovou veselicou. Návštevníci sa budú môcť občerstviť gulášom a koláčikmi, ktoré si napečú sami Župkovčania, najmä však ženy z Jednoty dôchodcov Slovenska. „Aj takýmto spôsobom hľadáme možnosti, ako sa vrátiť k spoločnému nažívaniu v obci,“ dodáva starosta. A že to myslí vážne, svedčí aj skutočnosť, že v Župkove neprejde vari ani jeden mesiac bez nejakého kultúrno-spoločenského podujatia.

Skryť Vypnúť reklamu


Organizujú si vlastnú spevácku súťaž

Župkovská Základná škola s materskou školou je už celé roky známa svojimi mimovyučovacími aktivitami.

Neprejde jediný školský rok, aby tu kolektív pedagógov nevymyslel niečo nové. V tomto školskom roku sa napríklad s tradičným vianočným benefičným koncertom predstavili nielen v Župkove, ale po prvýkrát aj vo všetkých obciach, z ktorých deti dochádzajú do župkovskej školy. „Na prvý vianočný sviatok zas chodili deti ako Betlehemci po obci, čo malo nesmierne pozitívny ohlas u všetkých občanov,“ podotkne riaditeľka školy Iveta Tomášová. Už v týchto dňoch si deti pripravujú program na Deň matiek a úplnou bombou bude tohtoročný Medzinárodný deň detí, kedy do obce zavíta okrem iných aj detský zabávač Majster N. Na spolufinacovaní podujatia sa budú podieľať aj obce mikroregiónu Kľakovská dolina.
Mimoriadnej obľube sa však teší spevácka súťaž Dolina, dolina..., do ktorej chcú v budúcom ročníku zapojiť školy zo všetkých troch okresov nášho regiónu. „Teraz sa konal už štvrtý ročník okresnej súťažnej prehliadky ľudových piesní,“ hovorí autorka súťaže Mária Jakúbeková, ktorá okrem matematiky vyučuje aj hudobnú výchovu. „Prehliadky sa zúčastnilo 45 žiakov zo 14 základných škôl okresu. A dokonca si prišli zaspievať aj žiaci zo ZŠ Hliník nad Hronom.“
Vznik novej súťažnej prehliadky ľudových pesničiek podnietil nedostatok podobných súťaží. Prakticky zostal už len Slávik Slovenska, ktorého garantom je Peter Dvorský. „Slávik bol však z roka na rok náročnejší, preto sme sa v novozaloženom občianskom združení Vtáčnik rozhodli zorganizovať vlastnú spevácku súťaž. Jej motívom sú pesničky, ktoré deti naučili staré mamy,“ vysvetľuje Mária Jakúbeková. Záujem o súťaž z roka na rok rastie. Kým v prvom ročníku súťažilo 27 žiakov, v súčasnosti ich bolo 45. Deti spievajú v troch vekových kategóriách a čo je dôležité, niet medzi nimi porazených. Svojím výkonom sa môžu umiestniť v zlatom, striebornom alebo bronzovom pásme, pričom tí najlepší z každého pásma sú odmenení aj ďalšou cenou.

Skryť Vypnúť reklamu

Pripravujú výstavbu nájomných bytov

V Župkove by neďaleko základnej školy mali vyrásť dva nové 24-bytové nájomné domy.

„Budú v nich trojizbové byty s výmerou 64,91 štvorcového metra. Ňou spĺňame podmienku pre získanie dotácie v objeme 70 percent z nákladov na výstavbu zo Štátneho fondu rozvoja bývania. Zvyšných 30 percent by mala predstavovať nenávratná dotácia,“ vysvetľuje starosta Ján Tomáš. Obec by sčasti na svoje náklady zabezpečila kompletnú infraštruktúru.
Cieľom výstavby nových nájomných bytov je predovšetkým zastabilizovanie mladých ľudí v obci. „Tí budú uprednostnení,“ pokračuje Tomáš. „Zámerom je aj pritiahnúť nových občanov k nám. Pôjde o obojstranne výhodné riešenie. Oni získajú bývanie a obec podielové dane.“ Výstavbou bytov však sledujú aj ďalšie ciele, a to udržanie školstva v obci, rozvoj služieb, či nové pracovné príležitosti.
V súčasnosti obecný úrad eviduje 70 žiadostí o pridelenie bytu. Z toho 30 percent žiadostí je od domácich, zvyšok od záujemcov z okolitých obcí. „Ak budeme úspešní a na výstavbu získame dotácie, byty budeme prideľovať v súlade so všeobecno záväzným nariadením obce č. 1/2008, ktoré presne vymedzuje podmienky pre získanie bytu,“ dodáva. Podľa doterajších žiadostí by sa malo do Župkova prisťahovať minimálne sto nových občanov, ktorí by do obce priniesli takmer milión korún na podielových daniach.

Najčítanejšie na My Žiar

Inzercia - Tlačové správy

 1. Podnikáte? Otvorte si účet online a ušetrite
 2. Ako si zabezpečiť krytie liečby a karantény v zahraničí?
 3. Poznáte horúci trend interiérového dizajnu?
 4. Ficov priateľ a oligarcha Miroslav Výboh zmenil kurz v biznise
 5. Ak sa včas nespamätáme, vlaky z Číny získajú Maďari a Poliaci
 6. Odomknite si SME.sk na viacerých zariadeniach
 7. Na čo si dávať pri investovaní do kryptomien pozor
 8. Slovensko v tieni tureckého polmesiaca
 9. Dominika Kavaschová: Netušila som, že mám v sebe toľko nehy
 10. Ako sa dostať z Bratislavy do Nitry, Bystrice, Popradu a Prešova
 1. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 2. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 3. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 4. Poznáte horúci trend interiérového dizajnu?
 5. Ficov priateľ a oligarcha Miroslav Výboh zmenil kurz v biznise
 6. Dekarbonizácia má byť súčasťou moderných dodávateľských vzťahov
 7. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 8. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 9. Ak sa včas nespamätáme, vlaky z Číny získajú Maďari a Poliaci
 10. Na čo si dávať pri investovaní do kryptomien pozor
 1. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021 5 768
 2. Ako sa dostať z Bratislavy do Nitry, Bystrice, Popradu a Prešova 4 561
 3. Ficov priateľ a oligarcha Miroslav Výboh zmenil kurz v biznise 4 308
 4. Dominika Kavaschová: Netušila som, že mám v sebe toľko nehy 4 198
 5. Jeden deň na Bratislavu nestačí 3 921
 6. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky 3 907
 7. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 3 591
 8. Ak sa včas nespamätáme, vlaky z Číny získajú Maďari a Poliaci 3 052
 9. Na čo si dávať pri investovaní do kryptomien pozor 2 774
 10. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké? 2 484
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žiar - aktuálne správy

Ilustračné foto.

Radnica sa bude uchádzať o peniaze z eurofondov.


SITA 7m
Relácia MY Športujeme denne prináša dynamický prehľad športových aktualít, exkluzívne rozhovory a aj rady a tipy nielen pre športovcov.

Dozviete sa aj aký historický úspech dosiahli hokejisti, že Zlaté Moravce majú legionárskou posilou a legenda Nitry otvorene hovorí na adresu FC.


8 h
Kolóny na rýchlostnej ceste R1.

Najhoršie sú piatky a nedele, autá sa posúvajú slimačím tempom.


3. aug
Ilustračné foto.

Banskobystrický kraj pokračuje v očkovaní aj pre neregistrovaných.


ROS 2. aug

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

K vyhliadkovej veži vedie nový náučný chodník.


TASR 21 h

Stavebné povolenie nikto nenapadol. Susedia hovoria, že sa o ňom dozvedeli, až keď bolo právoplatné.


17 h

Najhoršie sú piatky a nedele, autá sa posúvajú slimačím tempom.


3. aug

Stojí na okraji lesa, hrozilo rozšírenie požiaru do lesného porastu.


21 h

Už ste čítali?