Sobota, 20. august, 2022 | Meniny má Anabela

Župkov

Prvý rok v úlohe starostu Župkova

Starosta Ján Tomáš má za sebou prvý rok účinkovania v úlohe hlavy obce Župkov. Predtým pôsobil ako riaditeľ lesného závodu v Žarnovici, kde dodnes býva.

Prečo sa rozhodol zmeniť svoju pracovnú kariéru? „Ísť kandidovať za starostu Župkova ma presvedčili ostatné voľby do vyššieho územného celku, kde som maximálnu podporu z radov občanov získal práve vo svojej rodnej obci. Zároveň ma s ponukou kandidovať oslovilo viacero občanov Župkova. A keďže s obcou som nikdy nestratil kontakt a pomáhal som jej v rámci svojich možností aj v minulosti, ani som nemusel dlho rozmýšľať o svojej kandidatúre,“ hovorí o momentoch spred volieb. Ako na svoj krok hľadí po viac ako roku? „Rozsah povinností a prenesený výkon štátnej správy na obce a miestne samosprávy je taký rozsiahly, že ma to samého prekvapilo. Aj napriek tomu, že som predtým pôsobil v niekoľkých riadiacich funkciách, minimálne s päťdesiatimi percentami vecí som sa doteraz nestretol,“ pripúšťa. Svoj krok však neoľutoval, práca s ľuďmi je pre neho to pravé orechové. Aby komunikácia s ľuďmi bola zmysluplná, najväčší dôraz kladie na ich informovanosť. „Každý polrok organizujem stretnutie s občanmi, kde zhodnotím, čo sa nám podarilo zrealizovať, čo nie a zároveň si rád vypočujem podnetné návrhy pre činnosť v ďalšom období,“ vysvetľuje. Ďalším zdrojom informácií je webová stránka obce, ktorá je pravidelne aktualizovaná. V kolónke diskusia sa môžu občania pýtať na všetko, čo ich zaujíma, a tí, ktorí zatiaľ nemajú internet, môžu svoje otázky či pripomienky vložiť do špeciálnych schránok umiestnených v obci.
Starostov volebný program je zhrnutý do piatich hlavných bodov. Ide o rozvoj obce, školstvo, sociálnu oblasť, pozemné komunikácie a šport. „Až na pár drobných vecí sme s realizáciou programu spoločne s poslancami obecného zastupiteľstva, s ktorými sa mi zatiaľ veľmi dobre spolupracuje, začali vo všetkých bodoch,“ hovorí starosta. „V rámci rozvoja obce sme ako prvé urobili rekonštrukciu miestneho rozhlasu a verejného osvetlenia, kde sme zvýšili počet svetelných bodov zo 125 na 141. Zároveň sa zvýšila intenzita osvetlenia, ale čo je rozhodujúce, rekonštrukciou sa nám podarilo znížiť náklady na verejné osvetlenie o 20 percent.“ Počas prvého roka vypracovali a už aj schválili plán sociálneho a hospodárskeho rozvoja obce a rozpracovali viacero projektov na čerpanie finančných prostriedkov z európskych, ale aj domácich zdrojov. Medzi priority patrí výstavba nových nájomných bytov a rekonštrukcia Základnej školy s materskou školou, na ktorú chcú získať 15 - 18 miliónov korún.
„Vo veľkej miere sme využívali aj mimorozpočtové zdroje z grantov a výziev našich ministerstiev,“ pokračuje Tomáš. „Od Slovenskej agentúry životného prostredia sme získali 96-tisíc korún na vybudovanie náučného chodníka, z VÚC nám takou istou sumou prispeli na plynofikáciu školskej kuchyne, z ministerstva financií sme dostali 200-tisíc na novú strechu školskej jedálne, 10-tisíc sme získali z ministerstva kultúry na doplnenie knižničného fondu obecnej knižnice a z úradu rómskej splnomocnenkyne nám prispeli sumou 98-tisíc na obnovu požiarom zničeného rodinného domu.“ Granty a výzvy chce starosta využiť aj v tomto roku. „Ak chceme obec rozvíjať, inú možnosť ani nemáme,“ dodáva.
Momentálne starostu najviac trápi skutočnosť, že Horný Župkov zostal bez predajne potravín, problémom je aj nedostatočný počet autobusových spojov, najmä počas víkendových dní. „Sú to problémy, ktoré sa nedajú vyriešiť zo dňa na deň. Hornožupkovčanom výpadok predajne kompenzujeme aspoň čiastočne pojazdnými predajňami s mäsom, zeleninou a ovocím,“ hovorí o provizórnom riešení. Autobusové spoje, kde najväčšiu úlohu zohráva ich rentabilita, však neovplyvní.
Pri spätnom pohľade môže byť starosta so svojím prvým rokom v čele obce spokojný. Z priestorových dôvodov sme nespomenuli množstvo drobných dennodenných riešení problémov - od separácie odpadov až po zníženie nezamestnanosti. „O tom by sa dala napísať celá kniha,“ s úsmevom dodáva Ján Tomáš, na ktorom vidieť, ako žije s obcou. A aj keď ešte stále býva v Žarnovici, mieni sa uchádzať o byt v nových bytovkách, aby bol k svojim ľuďom čo najbližšie.

SkryťVypnúť reklamu

Náučný chodník Tetradymit

Pri príležitosti stavania mája otvoria v piatok 2. mája v časti Horného Župkova nový náučný chodník Tetradymit.

Na jeho vybudovanie sa podarilo obci získať dotáciu zo Slovenskej agentúry životného prostredia v objeme 96-tisíc korún. „Chodník sme stihli zrealizovať a aj dokončiť ešte koncom minulého roku, ale vzhľadom na nepriaznivé poveternostné podmienky sme jeho oficiálne otvorenie posunuli až na budúci piatok,“ informuje MY starosta obce Ján Tomáš. Chodník začína informačnou tabuľou pri vstupe do obce a má tri zastávky. V strede náučného chodníka je vybudovaná oddychová zóna s kanadskou lavicou, kde si môžu turisti oddýchnuť a občerstviť sa. „Poslednou, treťou zastávkou, je miesto, kde sa v minulosti tetradymit ťažil, respektíve kde sa vykonávali prieskumné práce,“ pokračuje starosta s tým, že dĺžka náučného chodníka je približne tri kilometre. Otvorenie chodníka a stavanie mája bude sprevádzať kultúrny program, v ktorom vystúpi aj folklórna skupina z Batizoviec spod Tatier. Nebude chýbať ani vystúpenie detského folklórneho súboru Župkovská valaška z miestnej základnej školy, či župkovskej hudobnej skupiny Lesanka. Vo večerných hodinách bude program pokračovať májovou veselicou. Návštevníci sa budú môcť občerstviť gulášom a koláčikmi, ktoré si napečú sami Župkovčania, najmä však ženy z Jednoty dôchodcov Slovenska. „Aj takýmto spôsobom hľadáme možnosti, ako sa vrátiť k spoločnému nažívaniu v obci,“ dodáva starosta. A že to myslí vážne, svedčí aj skutočnosť, že v Župkove neprejde vari ani jeden mesiac bez nejakého kultúrno-spoločenského podujatia.

SkryťVypnúť reklamu


Organizujú si vlastnú spevácku súťaž

Župkovská Základná škola s materskou školou je už celé roky známa svojimi mimovyučovacími aktivitami.

Neprejde jediný školský rok, aby tu kolektív pedagógov nevymyslel niečo nové. V tomto školskom roku sa napríklad s tradičným vianočným benefičným koncertom predstavili nielen v Župkove, ale po prvýkrát aj vo všetkých obciach, z ktorých deti dochádzajú do župkovskej školy. „Na prvý vianočný sviatok zas chodili deti ako Betlehemci po obci, čo malo nesmierne pozitívny ohlas u všetkých občanov,“ podotkne riaditeľka školy Iveta Tomášová. Už v týchto dňoch si deti pripravujú program na Deň matiek a úplnou bombou bude tohtoročný Medzinárodný deň detí, kedy do obce zavíta okrem iných aj detský zabávač Majster N. Na spolufinacovaní podujatia sa budú podieľať aj obce mikroregiónu Kľakovská dolina.
Mimoriadnej obľube sa však teší spevácka súťaž Dolina, dolina..., do ktorej chcú v budúcom ročníku zapojiť školy zo všetkých troch okresov nášho regiónu. „Teraz sa konal už štvrtý ročník okresnej súťažnej prehliadky ľudových piesní,“ hovorí autorka súťaže Mária Jakúbeková, ktorá okrem matematiky vyučuje aj hudobnú výchovu. „Prehliadky sa zúčastnilo 45 žiakov zo 14 základných škôl okresu. A dokonca si prišli zaspievať aj žiaci zo ZŠ Hliník nad Hronom.“
Vznik novej súťažnej prehliadky ľudových pesničiek podnietil nedostatok podobných súťaží. Prakticky zostal už len Slávik Slovenska, ktorého garantom je Peter Dvorský. „Slávik bol však z roka na rok náročnejší, preto sme sa v novozaloženom občianskom združení Vtáčnik rozhodli zorganizovať vlastnú spevácku súťaž. Jej motívom sú pesničky, ktoré deti naučili staré mamy,“ vysvetľuje Mária Jakúbeková. Záujem o súťaž z roka na rok rastie. Kým v prvom ročníku súťažilo 27 žiakov, v súčasnosti ich bolo 45. Deti spievajú v troch vekových kategóriách a čo je dôležité, niet medzi nimi porazených. Svojím výkonom sa môžu umiestniť v zlatom, striebornom alebo bronzovom pásme, pričom tí najlepší z každého pásma sú odmenení aj ďalšou cenou.

SkryťVypnúť reklamu

Pripravujú výstavbu nájomných bytov

V Župkove by neďaleko základnej školy mali vyrásť dva nové 24-bytové nájomné domy.

„Budú v nich trojizbové byty s výmerou 64,91 štvorcového metra. Ňou spĺňame podmienku pre získanie dotácie v objeme 70 percent z nákladov na výstavbu zo Štátneho fondu rozvoja bývania. Zvyšných 30 percent by mala predstavovať nenávratná dotácia,“ vysvetľuje starosta Ján Tomáš. Obec by sčasti na svoje náklady zabezpečila kompletnú infraštruktúru.
Cieľom výstavby nových nájomných bytov je predovšetkým zastabilizovanie mladých ľudí v obci. „Tí budú uprednostnení,“ pokračuje Tomáš. „Zámerom je aj pritiahnúť nových občanov k nám. Pôjde o obojstranne výhodné riešenie. Oni získajú bývanie a obec podielové dane.“ Výstavbou bytov však sledujú aj ďalšie ciele, a to udržanie školstva v obci, rozvoj služieb, či nové pracovné príležitosti.
V súčasnosti obecný úrad eviduje 70 žiadostí o pridelenie bytu. Z toho 30 percent žiadostí je od domácich, zvyšok od záujemcov z okolitých obcí. „Ak budeme úspešní a na výstavbu získame dotácie, byty budeme prideľovať v súlade so všeobecno záväzným nariadením obce č. 1/2008, ktoré presne vymedzuje podmienky pre získanie bytu,“ dodáva. Podľa doterajších žiadostí by sa malo do Župkova prisťahovať minimálne sto nových občanov, ktorí by do obce priniesli takmer milión korún na podielových daniach.

Najčítanejšie na My Žiar

Inzercia - Tlačové správy

 1. Veterány sú symbolom Kuby. Hemingway ich vlastnil sedem
 2. Hyundai štartuje na Slovensku unikátny Hyundai Plogging Run
 3. Mobilná bezpečnosť sa stále podceňuje. Všetko však máte v rukách
 4. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu
 5. Auto bez čakania? VW T-Cross môžete mať hneď a aj so zľavou
 6. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás
 7. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur
 8. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 1. Majstrovstvá Slovenska v hode telefónom sa uskutočnia v sobotu
 2. Veterány sú symbolom Kuby. Hemingway ich vlastnil sedem
 3. Hyundai štartuje na Slovensku unikátny Hyundai Plogging Run
 4. Shell myslí na slovenské komunity
 5. Mobilná bezpečnosť sa stále podceňuje. Všetko však máte v rukách
 6. Čakáte bábätko? Union má preň nachystané veľké množstvo výhod
 7. Agrokomplex 2022
 8. 365.bank si naďalej upevňuje svoju pozíciu plnoformátovej banky
 1. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur 39 720
 2. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane 14 177
 3. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 10 511
 4. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu 7 163
 5. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás 5 247
 6. Hyundai štartuje na Slovensku unikátny Hyundai Plogging Run 4 537
 7. Nie som superman, ale viem, že Prešov má na to byť supermestom. 4 257
 8. Veterány sú symbolom Kuby. Hemingway ich vlastnil sedem 3 346

Blogy SME

 1. Peter Biščo: Smer sa trasie strachom, Hlas žobre, Jankovská plače a ostatní sa modlia všemocnému § 363.
 2. Ján Chomík: Viva México - čokoláda & káva
 3. Štefan Vidlár: Málí sa mi, málí
 4. Ján Šeďo: Heger navrhuje o.i. aj tresty za osobné útoky, tvrdí SaS.
 5. Štefan Vidlár: Je suis fan
 6. Miroslav Makyta: Svet podľa Fica a Matoviča
 7. Jana Júdová: Príbeh zúfalého pacienta, muža, ktorý sadil stromy
 8. Nina Erneker: Kde sa dobre varí, tam sa dobre darí
 1. Jozef Drahovský: Priechod na druhý svet je v Bratislave 8 891
 2. Peter Gregor: Cena slobody sa vždy počíta iba v stratených ľudských životoch. 7 008
 3. Milan Pilip: Čaká nás rozvrat spoločnosti ak nezasiahneme proti konšpirátorom 6 784
 4. Tereza Krajčová: Severné Poľsko: Očarujúci Gdansk, piesočné pláže Sopotu a moderná Gdyňa 4 698
 5. Ján Valchár: Ubjegáj, zájčik, ubjegáj! 4 056
 6. Roman Kebísek: Jánošík prepadával ľudí na cestách vyše roka. Od jesene 1711 do zimy 1712/3 3 999
 7. Pavel Macko: Máme ľutovať podnikateľa Hambálka alebo vojnové obete jeho kumpánov? 3 664
 8. Marián Viskupič: Rozvrat verejných financií alebo grécka cesta Igora Matoviča 3 648
 1. Jiří Ščobák: Fungujú sankcie proti Rusku? Nečaká krach aj nás?
 2. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 4. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 5. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 6. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 7. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 8. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žiar - aktuálne správy

MY | TOP správy z regiónov

Prinášame výber TOP správ z regiónov.


12 h
Bývalý primátor Kremnice Miroslav Nárožný.

Mesto viedol štyri volebné obdobia.


16 h
Premiéra filmovej novinky bude už 18. augusta.

Scenár horúcej letnej komédie je založený na skutočných udalostiach.


17. aug
Novinky z MY regióny.

Máme pre vás dve veľmi žiadané novinky, ktoré aktuálne spúšťame na regionálnych weboch MY.


16. aug

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Väčšina nezvestných sa skrýva, pretože je na nich vydaný príkaz na zatknutie.


16. aug

Jeden muž zmizol pred 24 rokmi s hotovosťou 665-tisíc korún, na piatich Kysučanov je vydaný európsky zatykač.


18. aug

Obvineného predviedli z hygienických dôvodov v overale.


19 h

Na piatich občanov regiónu je dokonca vydaný aj Európsky zatýkací rozkaz.


18 h

Blogy SME

 1. Peter Biščo: Smer sa trasie strachom, Hlas žobre, Jankovská plače a ostatní sa modlia všemocnému § 363.
 2. Ján Chomík: Viva México - čokoláda & káva
 3. Štefan Vidlár: Málí sa mi, málí
 4. Ján Šeďo: Heger navrhuje o.i. aj tresty za osobné útoky, tvrdí SaS.
 5. Štefan Vidlár: Je suis fan
 6. Miroslav Makyta: Svet podľa Fica a Matoviča
 7. Jana Júdová: Príbeh zúfalého pacienta, muža, ktorý sadil stromy
 8. Nina Erneker: Kde sa dobre varí, tam sa dobre darí
 1. Jozef Drahovský: Priechod na druhý svet je v Bratislave 8 891
 2. Peter Gregor: Cena slobody sa vždy počíta iba v stratených ľudských životoch. 7 008
 3. Milan Pilip: Čaká nás rozvrat spoločnosti ak nezasiahneme proti konšpirátorom 6 784
 4. Tereza Krajčová: Severné Poľsko: Očarujúci Gdansk, piesočné pláže Sopotu a moderná Gdyňa 4 698
 5. Ján Valchár: Ubjegáj, zájčik, ubjegáj! 4 056
 6. Roman Kebísek: Jánošík prepadával ľudí na cestách vyše roka. Od jesene 1711 do zimy 1712/3 3 999
 7. Pavel Macko: Máme ľutovať podnikateľa Hambálka alebo vojnové obete jeho kumpánov? 3 664
 8. Marián Viskupič: Rozvrat verejných financií alebo grécka cesta Igora Matoviča 3 648
 1. Jiří Ščobák: Fungujú sankcie proti Rusku? Nečaká krach aj nás?
 2. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 4. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 5. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 6. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 7. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 8. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu