Veľký kolpašský tajch v Banskom Studenci bol vybudovaný v roku 1730 a spolu s Malým kolpašským tajchom slúžili v minulosti ako zdroj vody pre šachtu František v Banskej Štiavnici. Plánované úpravy oboch vodných diel sú súčasťou programu celkovej rekonštrukcie banskoštiavnických jazier, ktorý Slovenský vodohospodársky podnik začal realizovať už v deväťdesiatych rokoch.
Prácu im sťažovali potopené člny
Členovia Slovenského rybárskeho zväzu v Banskej Štiavnici uskutočnili v sobotu výlov rýb, aby pri vypúšťaní nádrže nedošlo k ich uhynutiu. „Stretlo sa tu asi osemdesiat rybárov, ktorí v rámci brigády pomáhajú,“ povedal nám podpredseda miestnej organizácie Karol Ivanič. Z vody počas dňa vytiahli viac ako šesťsto kilogramov rýb - zubáčov, šťuky, úhorov, ale aj pätnásťkilogramového kapra. „Veľké ryby sa prevezú do Vindšachty, kde máme rybník na princípe „Chyť a pusť“, menšie do Halčianskeho jazera. Zubáče poputujú do Belianskeho, kde je predpoklad ich ďalšieho rozmnožovania,“ upresnil. Ryby chytali pomocou veľkej siete, ktorú dve skupiny rybárov ťahali z jednej strany tajchu na druhú. Prácu im sťažovali prekážky na dne, ako potopené drevené člny, o ktoré sa sieť z času na čas zachytila, či peň, ktorý sa v nej vzpriečil. Vodné živočíchy boli do ich nových domovov prevezené v špeciálnych nádobách s prívodom kyslíka na korbe nákladného auta.
Na jeseň pri vypúšťaní Malého kolpašského tajchu došlo ku komplikáciám a na jeho dne zahynuli stovky korýtok. Podobným udalostiam sa podľa veliteľa rybárskej stráže Ladislava Kóšika nedá úplne zabrániť, pretože tieto živočíchy sa nemôžu premiestňovať z nádrže do nádrže.
Po dvoch výlovoch sa rýbári dohodli, že nasledujúci týždeň zrealizujú dolov s použitím podberákov, aby zachránili aj zvyšné ryby.
Legenda o sumcovi
Nezvyčajná akcia na záchranu rýb prilákala do okolia Kolpachov desiatky divákov, ktorí sledovali, ako sa sieť postupne napĺňa. Mnohí ľudia zažijú vypúšťanie historického vodného diela len raz za život, iní ho nezažijú vôbec. „Prišli sme sa pozrieť, ide predsa o unikátnu udalosť. Čakáme, či na dne bude veľký sumec, o ktorom hovorí legenda,“ podotkne jedna z prizerajúcich sa chatárok. „Má vraj až tri metre,“ pridá sa pohotovo jej malý syn.
(IVA)