V piatok sa konal už piaty ročník celoslovenskej výtvarnej súťaže „Talent, umenie, kumšt (TUK). Pod záštitou ministerstva školstva ju pravidelne organizujú Súkromné stredné umelecké školy v Hodruši-Hámroch.
Súťaž je určená pre žiakov ôsmych a deviatych ročníkov základných škôl, základných umeleckých škôl a detských domovov z celého Slovenska.
Finančná motivácia
Do finále sa prebojovalo 68 prác v jednotlivých kategóriách. „Jednou z nich je výtvarný návrh šperku, úžitkového, respektíve dekoratívneho predmetu. Tou druhou hotový výrobok – šperk, úžitkový, respektíve dekoratívny predmet,“ hovorí zástupca riaditeľa Dušan Zliechovec. „Oslovili sme okolo
1 700 základných škôl. Z 211 k nám prišlo 488 prác.“
Odborná porota bola zložená z piatich členov. O najkrajších výtvoroch rozhodovali profesorka Súkromnej umeleckej školy Magda Bugárová, akademický maliar Peter Zeleňák, dizajnér Ján Čalovka, akademická maliarka Renáta Eckhardtová-Jóbová a majiteľ bratislavskej galérie František Hefner. „Každý z nich je zameraný na niečo iné, takže aj ich pohľady sa rôznia. Výber aspoň nie je jednotvárny.“
V každej kategórii bolo desať finálových prác, z ktorých porota vybrala tri najlepšie. „Tie sú aj zaujímavo ocenené. Okrem účastníckeho diplomu dostanú medailu, vecný dar a podľa umiestnenia tritisíc, dvetisíc a tisíc korún. Peniaze im odovzdáme v štýlových kožených mešcoch. Škola, z ktorej pochádza víťazná práca, dostane odmenu 10-tisíc korún,“ spomenul finančnú motiváciu.
Názory sa odlišovali
Medzi žiakmi, ktorí získali prvé miesto, bola aj Nika Gothová z Hliníka nad Hronom. V kategórii detských domovov si ceny odniesli deti z Košíc a Banskej Bystrice.
„Kritériá hodnotenia boli stanovené školou. Oceňovali sme nápad, kresobné, kompozičné, farebné riešenie návrhov a realizáciu samotného šperku, alebo úžitkového predmetu,“ povedala Renáta Eckhardtová-Jóbová, predsedkyňa poroty. Jej členovia mali podľa nej tento rok prvýkrát odlišnejšie názory, nakoniec sa však dohodli. „Žiaci majú kreatívne myslenie a mnohé nápady, ktoré dokážu aj zrealizovať,“ pochválila súťažiacich.
Na rozdiel od minulých ročníkov sme mali možnosť vidieť aj ukážky remesiel miestnych študentov. Tie boli vystavené v budove školy. „Máme tu odbory so zameraním na pasiarske, rytecké práce, zlatníctvo, klenotníctvo a nástrojárstvo. Sú navzájom kombinovateľné, čo je výhodou,“ uzavrel Zliechovec.
EVAŠTENCLOVÁ