Streda, 8. február, 2023 | Meniny má Zoja

Štiavnické Bane

Aby obec rástla a ďalej sa rozvíjala...

Novým starostom obce Štiavnické Bane sa v marcových doplňujúcich voľbách stal Stanislav Neuschl. Funkciu si mal možnosť odskúšať už od minuloročného leta, kedy jeho predchodca zo zdravotných dôvodov z pozície starostu odišiel.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako sám pripúšťa, tých pár mesiacov zastupovania mu umožnilo vniknúť do tajov práce hlavy obce a zorientovať sa v prioritách.
Jeho najväčším prianím je, aby obec rástla a ďalej sa rozvíjala. Preto časť svojho volebného programu venoval najmenším obyvateľom Štiavnických Baní. „Všetky novonarodené deti prihlásené na trvalý pobyt v obci budú slávnostne privítané a každé dostane vkladnú knižku so štartovacou sumou tisíc korún,“ hovorí o novinke, ktorá už onedlho bude mať svoju premiéru. Od začiatku roka sa totiž v obci narodili štyria noví občania, ktorých si chce uctiť malou slávnosťou.
Pár noviniek pripravil aj pre školákov. Napríklad prváčikovia, zapísaní do miestnej Základnej školy pomenovanej po slávnom rodákovi Maximilianovi Hellovi, dostanú školské pomôcky zadarmo. Týka sa to aj detí dochádzajúcich do školy z okolitých obcí. Pre štiavnickobanské deti má aj inú motiváciu, ako ich udržať v obecnej škole. „Za všetkých našich žiakov zaplatím počas školskej dochádzky poplatky za komunálny odpad. Nie z obecného rozpočtu, ale ako súkromná osoba,“ vysvetľuje Stanislav Neuschl, ktorý mieni pre udržanie základného školstva v obci urobiť všetko, čo sa dá. Okrem iného chce intenzívne podporovať činnosť záujmových krúžkov a ich rozvoj, aby deti svoj voľný čas využívali skutočne zmysluplne.
Aby však v obci udržal celé rodiny, bude musieť vyriešiť možnosť výstavby bytových domov. „Toto je skutočne veľký problém, lebo Štiavnické Bane prakticky nevlastnia pozemky, na ktorých by sa výstavba bytov dala realizovať. Situáciu sťažuje nielen kopcovitý terén, ale aj skutočnosť, že naša obec sa nachádza v pamiatkovej rezervácii, ktorá je sústavne pod drobnohľadom pamiatkárov,“ poukazuje na problémy, s ktorými sa iné obce nemusia boriť. „Na jednej strane sme hrdí, že sme v Unescu, ale na druhej strane nám to trochu zväzuje ruky pri rozvíjaní sa. Určite však budeme hľadať spôsob, ako tu vybudovať aspoň dve bytovky.“
Novými bytmi, respektíve stavebnými pozemkami pre výstavbu rodinných domov, sa plány starostu udržať občanov v obci nekončia. Úplne ideálne by bolo, keby sa obyvatelia v mieste svojho bydliska mohli aj zamestnať. „Som si vedomý, že žiadne fabriky sa v obci nebudú stavať, ani by sa do tohto nášho krásneho prostredia nehodili, ale veľký potenciál máme v rozvíjaní cestovného ruchu. Som preto pripravený podporovať každú dobrú myšlienku, vítaní sú záujemcovia o výstavbu hotelov, penziónov. V nich by mohla časť obyvateľov nájsť svoje budúce zamestnanie.“
Tesne pred marcovými voľbami sa obec Štiavnické Bane zviditeľnila v médiách s problémami s pitnou vodou. Odvtedy sú ňou obyvatelia zásobovaní prostredníctvom cisterny. „V súčasnosti sú už takmer všetky podklady pre získanie prostriedkov na výmenu technológie v úpravni vody skompletizované. Predpokladám, že do týždňa, dvoch ich budem môcť odovzdať na environmentálnom fonde. Vzápätí sa bude môcť začať s rekonštrukciou úpravne,“ informuje. Výmena technológie zabezpečí, že z vodovodu opäť potečie pitná voda. Okrem toho by sa v obci mala zrekonštruovať a dobudovať nová kanalizácia a začať s územným konaním výstavby II. etapy vodovodu v Hornej Rovni s prívodom až po Cigánsky pľac a Galizón.
Mimoriadnu pozornosť venuje starosta separovaniu komunálneho odpadu. Štiavnické Bane sú členom Združenia pre separovaný zber so sídlom v Pukanci, v ktorom je združených tridsať obcí. Na stretnutiach sa oboznamujú nielen s novinkami v separovaní, ale navzájom si vymieňajú svoje doterajšie skúsenosti s nakladaním odpadov. Neuschl ohodnotil súčasnú situáciu so separáciou v obci na trojku. „Dosť občanov ešte odpad vôbec neseparuje, ďalší zas len sčasti. Mojím cieľom je, aby sme vyseparovali čo najviac komodít. Nielenže ochránime životné prostredie, ale zároveň sa znížia aj poplatky za odvoz smetí,“ vysvetľuje. „V súčasnosti vie obec zlikvidovať všetky druhy plastov, papier, sklo a železo, zabezpečujeme tiež odvoz nebezpečného odpadu.“ V obci nie sú zberné nádoby, obyvatelia by si mali odpad triediť doma. V určených dňoch sú vrecia odvezené na skládku v Banskej Šiavnici alebo do zberného dvora v Pukanci priamo spred domu. „V súčasnosti sme začali aj so zberom malých batérií, ktoré môžu občania odovzdať buď na obecnom úrade alebo v predajni potravín. Vieme skutočne takmer všetko vyseparovať, takže do komunálneho odpadu by sa malo dostať len malé množstvo. A to je cieľom. Ja napríklad ani za mesiac nenazbieram vrece komunálneho odpadu,“ poukazuje na poctivé triedenie vo svojej päťčlennej domácnosti. S osvetou chce zájsť aj do základnej školy, lebo veľakrát sú to práve deti, ktoré dokážu pre dobrú vec zapáliť svojich rodičov. Samostatnou kapitolou sú však chatári a chalupári, najmä v rekreačnej časti obce Richňava, ktorí nielenže nechcú platiť, ale sa ani nesnažia odpad vytriediť.
Aj keď sú Štiavnické Bane peknou horskou dedinkou, stále je čo vylepšovať. „Je potrebné obnoviť parky, rekonštruovať frekventované chodníky a uličky, aj obecné studne by si zaslúžili nový šat,“ vymenúva drobnosti, ktoré môžu prispieť ku krajšiemu vzhľadu obce. „Už vlani v septembri som predložil návrh, aby sa vrátila obci okrúhla bašta, keďže s jej predchádzajúcim majiteľom nebola doteraz uzavretá kúpnopredajná zmluva. Priestory bašty by sa mohli využiť ako múzeum venované nášmu rodákovi, celosvetovo uznávanému astronómovi Maximilianovi Hellovi.“ Okrúhla bašta pochádza z opevnenia Vindšachty a jej opravením by sa stala dominantou obce. Starosta nezabúda ani na večerný vzhľad obce, keď plánuje predĺžiť dobu osvetlenia aspoň do polnoci a zároveň uvažuje s rozšírením verejného osvetlenia aj do tých častí, kde doteraz neexistovalo.
„V obci chceme pokračovať aj v realizácii väčších projektov v rámci infraštruktúry. Všetko však bude závislé aj na eurofondoch a na tom, či sa podarí presadiť projekty aj napriek tomu, že prioritne sú podporované obce nad dvetisíc obyvateľov a až potom menšie,“ dodáva Stanislav Neuschl.

SkryťVypnúť reklamu

Rezbársky deň opäť v júli

V druhej polovici devätnásteho storočia prežívalo baníctvo v Štiavnických Baniach (vtedajšej časti Vindšachta) krízu.

Ťažba rúd bola stále menej rentabilná. Kopcovitý terén bol neúrodný, baníci nemali možnosť žiadneho vedľajšieho zárobku. Niektorí využívali svoj voľný čas vyrezávaním figúrok, betlehemov, sošiek svätých a iných predmetov z dreva. Tieto ich schopnosti spozoroval rímskokatolícky kňaz Jozef Záhora, ktorý prišiel s myšlienkou založiť prvú rezbáreň na Slovensku. Svetlo sveta uzrela 14. apríla 1889.
Od tých čias prešlo viac ako sto rokov a k novodobým tradíciám obce pribudol Rezbársky deň, ktorým si obyvatelia uctievajú pamiatku svojho slávneho rodáka. V súčasnosti už pripravujú jubilejný piaty ročník. „Konať sa bude 19. júla a celý deň bude vyplnený hodnotným kultúrnym programom,“ informuje. „Zvyknú sem chodiť Sebechlebskí hudci, pozvali sme aj folklórne súbory z Hriňovej. Nebude chýbať obľúbený program s našimi mladými sokoliarmi zo základnej školy a časť programu bude venovaná aj Maximilianovi Hellovi, ktorú pripravujeme v spolupráci s Hvezdárňou a planetáriom v Žiari nad Hronom.“ Kultúrny program vyvrcholí tanečnou zábavou.

SkryťVypnúť reklamu


Životné cesty Janka Palárika

Máloktorá obec sa môže pochváliť toľkými slávnymi osobnosťami, ktoré v nej pôsobili, ako Štiavnické Bane.

Medzi nich patril aj Janko Palárik. Ako kaplán vo Vindšachte v roku 1850 – 51 vydával časopis Cyril a Metod, kde navrhol reformu cirkevného života a kritizoval vyšších cirkevných hodnostárov za protiľudový postoj a odnárodňovaciu politiku.
Na jeho počesť plánujú založiť občianske združenie, v ktorom by mali zastúpenie obce, v ktorých pôsobil, narodil sa a zomrel. „Stretávame sa už niekoľko rokov, ale teraz sme sa rozhodli našu činnosť zastrešiť pod združenie. V súčasnosti pracujeme na monografii o Jankovi Palárikovi,“ prezrádza Neuschl. Pritom by nemalo ísť o nejakú brožúru, ale hodnotnú knihu zachytávajúcu život a prácu tejto slovenskejosobnosti.

Najčítanejšie na My Žiar

Inzercia - Tlačové správy

 1. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka
 2. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 3. Európu sužuje chrípka nebývalých rozmerov. Ako sa chrániť?
 4. INDEX: Prečo stále nemáme diaľnicu do Košíc
 5. Vyšlo februárové Doma v záhrade
 6. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu
 7. Turisti ešte v Egypte neobjavili veľa miest, hovorí delegátka
 8. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model
 1. Chýbajúce zuby? Toto je trvácne riešenie, ktoré nebolí
 2. Na bezpečnom internete záleží
 3. Ako vyzerá inteligentný bytový dom? Tajomstvo je v technológiách
 4. Podporujme imunitu aj vysokočistým beta glukánom
 5. Môjobchod posilňuje svoju pozíciu v Košickom kraji
 6. Európu sužuje chrípka nebývalých rozmerov. Ako sa chrániť?
 7. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 8. O2 predstavilo novú generáciu O2 Paušálov
 1. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť? 5 843
 2. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu 3 936
 3. Dodajte vašej pokožke šťavu 3 263
 4. Chýbajúce zuby? Toto je trvácne riešenie, ktoré nebolí 3 098
 5. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery 883
 6. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model 695
 7. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka 658
 8. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to 400

Blogy SME

 1. Tupou Ceruzou: Norbert Bödör je obžalovaný v ďalšej kauze
 2. Jozef Stasík: EU a roboty
 3. Júlia Piraňa Mikolášiková: Prišiel si pozrieť korupčný prípad Lipšicovho nominanta. Súd mu nariadil sledovať kauzy
 4. Roman Daniel Baranek: Varíme s Medveďom - Tekvica + cuketa v jednom jedle
 5. Marek Mačuha: Falošný poplach - 2. Klimatické modely
 6. Pavel Macko: 8. február - deň, ktorý mal vojsť do dejín.
 7. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými Kalváriami - Nitrianska Blatnica
 8. Tomáš Vodvářka: Morálka nebo prachy?
 1. Peter Sarkocy: 4 dôvody prečo by som si už nekúpil Škodu Enyaq 30 009
 2. Štefan Vrátny: Pohľad zvonku na Budajove vzťahy s ŠtB 18 377
 3. Richard Sulík: Ako sme vyriešili najväčší problém tejto krajiny a teraz ponúkame reštart 9 325
 4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť Vb - bludy a klamstvá) 7 059
 5. Jana Melišová: Vdýchava drevu nový život a dušu 4 611
 6. Igor André: Dve poznámky ku „rómskemu Kanaánu“ vo Veľkej Británii 3 267
 7. Rastislav Jusko: Krvavá minulosť komunistickej prokuratúry. Je nám súdené prežiť ju znova? 2 595
 8. Helena Smihulova Laucikova: Predtým ako som zostarla 2 315
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Východniarom tu čas beží rýchlejšie
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 56. - Arktída - Edmund Hillary, Neil Armstrong a ich výlet na severný pól (1985)
 3. Jiří Ščobák: Bude rok 2023 na Slovensku ekonomicky príjemný? Aká bude inflácia na konci roka?
 4. Martina Hilbertová: Keď prišla na Slovensko, nechcela žiť. Pomohlo jej divadlo
 5. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 7. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
 8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žiar - aktuálne správy

Miernemu svahu sa tešia hlavne rodiny s deťmi a začínajúci lyžiari.

Problémom naďalej zostáva prístupová cesta.


6. feb
MY | TOP správy z regiónov

Pozrite si výber TOP správ z regiónov.


4. feb
Ilustračné foto.

TOP 30 prináša ďalšie výnimočné príbehy.


31. jan
Ján Kožuško, zakladateľ projektu Programko.sk

Na samotných kurzoch sa lektori nevenujú len tematike, na ktorý je workshop zameraný, ale poslucháčov upozorňujú aj na nástrahy internetu. Veď pojem kyberšikana sa v našom slovníku natrvalo usadil. V internetových vodách číhajú na deti rôzne nástrahy.


31. jan

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

O incidente informovala mestská polícia Liptovského Hrádku.


7. feb

Zákon zakazuje znečisťovať cesty.


10 h

Skúsený jaskyniar hovorí, že tak veľké objavy nečakali.


7. feb

Radnica by mala nariadiť celoplošný zákaz kŕmenia nutrií.


7. feb

Blogy SME

 1. Tupou Ceruzou: Norbert Bödör je obžalovaný v ďalšej kauze
 2. Jozef Stasík: EU a roboty
 3. Júlia Piraňa Mikolášiková: Prišiel si pozrieť korupčný prípad Lipšicovho nominanta. Súd mu nariadil sledovať kauzy
 4. Roman Daniel Baranek: Varíme s Medveďom - Tekvica + cuketa v jednom jedle
 5. Marek Mačuha: Falošný poplach - 2. Klimatické modely
 6. Pavel Macko: 8. február - deň, ktorý mal vojsť do dejín.
 7. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými Kalváriami - Nitrianska Blatnica
 8. Tomáš Vodvářka: Morálka nebo prachy?
 1. Peter Sarkocy: 4 dôvody prečo by som si už nekúpil Škodu Enyaq 30 009
 2. Štefan Vrátny: Pohľad zvonku na Budajove vzťahy s ŠtB 18 377
 3. Richard Sulík: Ako sme vyriešili najväčší problém tejto krajiny a teraz ponúkame reštart 9 325
 4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť Vb - bludy a klamstvá) 7 059
 5. Jana Melišová: Vdýchava drevu nový život a dušu 4 611
 6. Igor André: Dve poznámky ku „rómskemu Kanaánu“ vo Veľkej Británii 3 267
 7. Rastislav Jusko: Krvavá minulosť komunistickej prokuratúry. Je nám súdené prežiť ju znova? 2 595
 8. Helena Smihulova Laucikova: Predtým ako som zostarla 2 315
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Východniarom tu čas beží rýchlejšie
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 56. - Arktída - Edmund Hillary, Neil Armstrong a ich výlet na severný pól (1985)
 3. Jiří Ščobák: Bude rok 2023 na Slovensku ekonomicky príjemný? Aká bude inflácia na konci roka?
 4. Martina Hilbertová: Keď prišla na Slovensko, nechcela žiť. Pomohlo jej divadlo
 5. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 7. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
 8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu