Utorok, 26. október, 2021 | Meniny má DemeterKrížovkyKrížovky

Štiavnické Bane

Aby obec rástla a ďalej sa rozvíjala...

Novým starostom obce Štiavnické Bane sa v marcových doplňujúcich voľbách stal Stanislav Neuschl. Funkciu si mal možnosť odskúšať už od minuloročného leta, kedy jeho predchodca zo zdravotných dôvodov z pozície starostu odišiel.

Ako sám pripúšťa, tých pár mesiacov zastupovania mu umožnilo vniknúť do tajov práce hlavy obce a zorientovať sa v prioritách.
Jeho najväčším prianím je, aby obec rástla a ďalej sa rozvíjala. Preto časť svojho volebného programu venoval najmenším obyvateľom Štiavnických Baní. „Všetky novonarodené deti prihlásené na trvalý pobyt v obci budú slávnostne privítané a každé dostane vkladnú knižku so štartovacou sumou tisíc korún,“ hovorí o novinke, ktorá už onedlho bude mať svoju premiéru. Od začiatku roka sa totiž v obci narodili štyria noví občania, ktorých si chce uctiť malou slávnosťou.
Pár noviniek pripravil aj pre školákov. Napríklad prváčikovia, zapísaní do miestnej Základnej školy pomenovanej po slávnom rodákovi Maximilianovi Hellovi, dostanú školské pomôcky zadarmo. Týka sa to aj detí dochádzajúcich do školy z okolitých obcí. Pre štiavnickobanské deti má aj inú motiváciu, ako ich udržať v obecnej škole. „Za všetkých našich žiakov zaplatím počas školskej dochádzky poplatky za komunálny odpad. Nie z obecného rozpočtu, ale ako súkromná osoba,“ vysvetľuje Stanislav Neuschl, ktorý mieni pre udržanie základného školstva v obci urobiť všetko, čo sa dá. Okrem iného chce intenzívne podporovať činnosť záujmových krúžkov a ich rozvoj, aby deti svoj voľný čas využívali skutočne zmysluplne.
Aby však v obci udržal celé rodiny, bude musieť vyriešiť možnosť výstavby bytových domov. „Toto je skutočne veľký problém, lebo Štiavnické Bane prakticky nevlastnia pozemky, na ktorých by sa výstavba bytov dala realizovať. Situáciu sťažuje nielen kopcovitý terén, ale aj skutočnosť, že naša obec sa nachádza v pamiatkovej rezervácii, ktorá je sústavne pod drobnohľadom pamiatkárov,“ poukazuje na problémy, s ktorými sa iné obce nemusia boriť. „Na jednej strane sme hrdí, že sme v Unescu, ale na druhej strane nám to trochu zväzuje ruky pri rozvíjaní sa. Určite však budeme hľadať spôsob, ako tu vybudovať aspoň dve bytovky.“
Novými bytmi, respektíve stavebnými pozemkami pre výstavbu rodinných domov, sa plány starostu udržať občanov v obci nekončia. Úplne ideálne by bolo, keby sa obyvatelia v mieste svojho bydliska mohli aj zamestnať. „Som si vedomý, že žiadne fabriky sa v obci nebudú stavať, ani by sa do tohto nášho krásneho prostredia nehodili, ale veľký potenciál máme v rozvíjaní cestovného ruchu. Som preto pripravený podporovať každú dobrú myšlienku, vítaní sú záujemcovia o výstavbu hotelov, penziónov. V nich by mohla časť obyvateľov nájsť svoje budúce zamestnanie.“
Tesne pred marcovými voľbami sa obec Štiavnické Bane zviditeľnila v médiách s problémami s pitnou vodou. Odvtedy sú ňou obyvatelia zásobovaní prostredníctvom cisterny. „V súčasnosti sú už takmer všetky podklady pre získanie prostriedkov na výmenu technológie v úpravni vody skompletizované. Predpokladám, že do týždňa, dvoch ich budem môcť odovzdať na environmentálnom fonde. Vzápätí sa bude môcť začať s rekonštrukciou úpravne,“ informuje. Výmena technológie zabezpečí, že z vodovodu opäť potečie pitná voda. Okrem toho by sa v obci mala zrekonštruovať a dobudovať nová kanalizácia a začať s územným konaním výstavby II. etapy vodovodu v Hornej Rovni s prívodom až po Cigánsky pľac a Galizón.
Mimoriadnu pozornosť venuje starosta separovaniu komunálneho odpadu. Štiavnické Bane sú členom Združenia pre separovaný zber so sídlom v Pukanci, v ktorom je združených tridsať obcí. Na stretnutiach sa oboznamujú nielen s novinkami v separovaní, ale navzájom si vymieňajú svoje doterajšie skúsenosti s nakladaním odpadov. Neuschl ohodnotil súčasnú situáciu so separáciou v obci na trojku. „Dosť občanov ešte odpad vôbec neseparuje, ďalší zas len sčasti. Mojím cieľom je, aby sme vyseparovali čo najviac komodít. Nielenže ochránime životné prostredie, ale zároveň sa znížia aj poplatky za odvoz smetí,“ vysvetľuje. „V súčasnosti vie obec zlikvidovať všetky druhy plastov, papier, sklo a železo, zabezpečujeme tiež odvoz nebezpečného odpadu.“ V obci nie sú zberné nádoby, obyvatelia by si mali odpad triediť doma. V určených dňoch sú vrecia odvezené na skládku v Banskej Šiavnici alebo do zberného dvora v Pukanci priamo spred domu. „V súčasnosti sme začali aj so zberom malých batérií, ktoré môžu občania odovzdať buď na obecnom úrade alebo v predajni potravín. Vieme skutočne takmer všetko vyseparovať, takže do komunálneho odpadu by sa malo dostať len malé množstvo. A to je cieľom. Ja napríklad ani za mesiac nenazbieram vrece komunálneho odpadu,“ poukazuje na poctivé triedenie vo svojej päťčlennej domácnosti. S osvetou chce zájsť aj do základnej školy, lebo veľakrát sú to práve deti, ktoré dokážu pre dobrú vec zapáliť svojich rodičov. Samostatnou kapitolou sú však chatári a chalupári, najmä v rekreačnej časti obce Richňava, ktorí nielenže nechcú platiť, ale sa ani nesnažia odpad vytriediť.
Aj keď sú Štiavnické Bane peknou horskou dedinkou, stále je čo vylepšovať. „Je potrebné obnoviť parky, rekonštruovať frekventované chodníky a uličky, aj obecné studne by si zaslúžili nový šat,“ vymenúva drobnosti, ktoré môžu prispieť ku krajšiemu vzhľadu obce. „Už vlani v septembri som predložil návrh, aby sa vrátila obci okrúhla bašta, keďže s jej predchádzajúcim majiteľom nebola doteraz uzavretá kúpnopredajná zmluva. Priestory bašty by sa mohli využiť ako múzeum venované nášmu rodákovi, celosvetovo uznávanému astronómovi Maximilianovi Hellovi.“ Okrúhla bašta pochádza z opevnenia Vindšachty a jej opravením by sa stala dominantou obce. Starosta nezabúda ani na večerný vzhľad obce, keď plánuje predĺžiť dobu osvetlenia aspoň do polnoci a zároveň uvažuje s rozšírením verejného osvetlenia aj do tých častí, kde doteraz neexistovalo.
„V obci chceme pokračovať aj v realizácii väčších projektov v rámci infraštruktúry. Všetko však bude závislé aj na eurofondoch a na tom, či sa podarí presadiť projekty aj napriek tomu, že prioritne sú podporované obce nad dvetisíc obyvateľov a až potom menšie,“ dodáva Stanislav Neuschl.

Skryť Vypnúť reklamu

Rezbársky deň opäť v júli

V druhej polovici devätnásteho storočia prežívalo baníctvo v Štiavnických Baniach (vtedajšej časti Vindšachta) krízu.

Ťažba rúd bola stále menej rentabilná. Kopcovitý terén bol neúrodný, baníci nemali možnosť žiadneho vedľajšieho zárobku. Niektorí využívali svoj voľný čas vyrezávaním figúrok, betlehemov, sošiek svätých a iných predmetov z dreva. Tieto ich schopnosti spozoroval rímskokatolícky kňaz Jozef Záhora, ktorý prišiel s myšlienkou založiť prvú rezbáreň na Slovensku. Svetlo sveta uzrela 14. apríla 1889.
Od tých čias prešlo viac ako sto rokov a k novodobým tradíciám obce pribudol Rezbársky deň, ktorým si obyvatelia uctievajú pamiatku svojho slávneho rodáka. V súčasnosti už pripravujú jubilejný piaty ročník. „Konať sa bude 19. júla a celý deň bude vyplnený hodnotným kultúrnym programom,“ informuje. „Zvyknú sem chodiť Sebechlebskí hudci, pozvali sme aj folklórne súbory z Hriňovej. Nebude chýbať obľúbený program s našimi mladými sokoliarmi zo základnej školy a časť programu bude venovaná aj Maximilianovi Hellovi, ktorú pripravujeme v spolupráci s Hvezdárňou a planetáriom v Žiari nad Hronom.“ Kultúrny program vyvrcholí tanečnou zábavou.

Skryť Vypnúť reklamu


Životné cesty Janka Palárika

Máloktorá obec sa môže pochváliť toľkými slávnymi osobnosťami, ktoré v nej pôsobili, ako Štiavnické Bane.

Medzi nich patril aj Janko Palárik. Ako kaplán vo Vindšachte v roku 1850 – 51 vydával časopis Cyril a Metod, kde navrhol reformu cirkevného života a kritizoval vyšších cirkevných hodnostárov za protiľudový postoj a odnárodňovaciu politiku.
Na jeho počesť plánujú založiť občianske združenie, v ktorom by mali zastúpenie obce, v ktorých pôsobil, narodil sa a zomrel. „Stretávame sa už niekoľko rokov, ale teraz sme sa rozhodli našu činnosť zastrešiť pod združenie. V súčasnosti pracujeme na monografii o Jankovi Palárikovi,“ prezrádza Neuschl. Pritom by nemalo ísť o nejakú brožúru, ale hodnotnú knihu zachytávajúcu život a prácu tejto slovenskejosobnosti.

Najčítanejšie na My Žiar

Inzercia - Tlačové správy

 1. Adecco: Personálna agentúra má byť pre klienta partnerom
 2. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 3. Nechajte kryptomeny na Fumbi
 4. Vraciame spoločnosti priazeň, ktorú nám už 30 rokov prejavuje
 5. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma
 6. Ocenenie získali Innovatrics, Kellys Bicycles a Bivio
 7. Ako získať nabíjaciu kartu k novému elektromobilu?
 8. Peniaze začali strácať hodnotu, treba sa brániť!
 9. NDS otvára nový úsek diaľnice D1, západný obchvat Prešova
 10. Profesor Alexy: S plastmi sa musíme naučiť zaobchádzať
 1. Takto ochránite peniaze pred infláciou
 2. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 3. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 4. Peniaze začali strácať hodnotu, treba sa brániť!
 5. Adecco: Personálna agentúra má byť pre klienta partnerom
 6. Jesenný školský zber papiera je v plnom prúde
 7. Počúvali ste na cestách kazety v aute? Vieme, kto za tým stál
 8. NDS otvára nový úsek diaľnice D1, západný obchvat Prešova
 9. 365.invest prináša investíciu s garantovaným výnosom
 10. Ako uľahčiť opatrovanie seniorov doma
 1. Ako budú tento rok vyzerať vianočné dôchodky a kedy ich vyplatia 10 387
 2. Chladené halušky? Od tejto firmy si ich obľúbili na Slovensku 9 081
 3. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom 8 564
 4. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato 6 359
 5. NDS otvára nový úsek diaľnice D1, západný obchvat Prešova 5 903
 6. Najtajnejšie ponuky módnych kúskov v Európe – iba na pozvanie 5 032
 7. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania 3 661
 8. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 3 195
 9. Prichádzame o pamiatky? Obnoviť všetky by trvalo 180 rokov 3 128
 10. Martinus vykupuje čítané knihy, spustil službu Knihovrátok 2 716

Blogy SME

 1. Marta Medzihradská: Benického dom - reštaurácia a poštová schránka
 2. Věra Tepličková: Zvieratá - máte svoje chodníčky (máte tajné chodníčky)
 3. Dušan Koniar: Na hajloku pri Leviciach
 4. Anton Sládek: Dunaj XIII. Most Apollo a okolo
 5. Štefan Vidlár: Porekadlá a príslovia zo Súmračnej
 6. Jiří Ščobák: Potřebujeme úrazové pojištění?
 7. Miroslav Galovič: Stověžatá Praha trocha jinak aneb sedm pražských zastavení. Dnes páté, Olšanské hřbitovy (Memento Mori)
 8. Ján Marton: Čo vymyslí hlava dutá - zákon z dielne Vlčan - Karahuta.
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 30 374
 2. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 17 333
 3. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 13 003
 4. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 8 405
 5. Rastislav Čurma: Kde zobrať vodičov kamiónov (Hommo na ceste zavadzalis) 7 117
 6. Martina Hilbertová: Zomrela Gruberová, ktorú sme za komunizmu nemohli počúvať 6 007
 7. Stanislav Martinčko: Veno pre drahú nevestu z úradu práce v Pezinku?? 5 223
 8. Július Kovács: Kaliňák a Počiatek ma chcú dostať do basy pomocou justičnej a policajnej mafie, dodnes ju riadi Fico, lebo som upozornil na ich zlodejstvá. 4 894
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žiar - aktuálne správy

Dnes sa okrem iného dozviete aj to, ako sa darilo talentovanému motocyklovému jazdcovi Maximovi Repákovi.


2 h

V domácnosti Veroniky Štafenovej žiadne vajíčko nerozbijú – ale vyfúkajú. K domácej panej neodmysliteľne patrí zdobenie kraslíc, takže treba mať poriadnu zásobu materiálu.


15 h
Rekonštrukcia parku

Pred radnicou prebiehajú stavebné práce.


25. okt

V pravidelnom video-podcaste MY Športujeme sa dozviete okrem iného aj to, ako sa darilo Adamov Žampovi s jeho bratom Andreasom v nedeľnom obrovskom slalome Svetového pohára v lyžovaní.


25. okt

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Otec a dve deti utrpeli zranenia.


13 h

Výrazné obmedzenie v tvrdošínskom okrese sa od 25. októbra týkajú už aj očkovaných.


25. okt

Okres Banská Bystrica má reálnu šancu vyhnúť sa prísnym opatreniam, ktoré ohrozujú aj chod prevádzok.


19 h

Na nájomné bude prispievať Európska únia.


23 h

Blogy SME

 1. Marta Medzihradská: Benického dom - reštaurácia a poštová schránka
 2. Věra Tepličková: Zvieratá - máte svoje chodníčky (máte tajné chodníčky)
 3. Dušan Koniar: Na hajloku pri Leviciach
 4. Anton Sládek: Dunaj XIII. Most Apollo a okolo
 5. Štefan Vidlár: Porekadlá a príslovia zo Súmračnej
 6. Jiří Ščobák: Potřebujeme úrazové pojištění?
 7. Miroslav Galovič: Stověžatá Praha trocha jinak aneb sedm pražských zastavení. Dnes páté, Olšanské hřbitovy (Memento Mori)
 8. Ján Marton: Čo vymyslí hlava dutá - zákon z dielne Vlčan - Karahuta.
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 30 374
 2. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 17 333
 3. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 13 003
 4. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 8 405
 5. Rastislav Čurma: Kde zobrať vodičov kamiónov (Hommo na ceste zavadzalis) 7 117
 6. Martina Hilbertová: Zomrela Gruberová, ktorú sme za komunizmu nemohli počúvať 6 007
 7. Stanislav Martinčko: Veno pre drahú nevestu z úradu práce v Pezinku?? 5 223
 8. Július Kovács: Kaliňák a Počiatek ma chcú dostať do basy pomocou justičnej a policajnej mafie, dodnes ju riadi Fico, lebo som upozornil na ich zlodejstvá. 4 894
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu