„Pri nástupe do tejto funkcie bolo mojou ambíciou život v obci ovplyvňovať, nie len nechať plynúť,“ hovorí na úvod. Jeho prioritou bolo zlepšiť životné prostredie. Zameral sa preto na verejné priestranstvá a zeleň. Vysadili tam 930 drevín, o ktoré sa pravidelne starajú. Voznica tak nadobudla krajší vzhľad.
Jedným z bodov volebného programu Kamila Blaha bolo vybudovanie obecného vodovodu a čističky odpadových vôd. K jeho zámerom patrí aj rekonštrukcia miestnych komunikácií, školských zariadení, kultúrneho domu, verejného osvetlenia a miestneho rozhlasu. Plánoval aj individuálnu bytovú výstavbu. „Chceli sme odkúpiť pozemky od súkromných osôb. Vybudovali by sme tam infraštruktúru a ľuďom ponúkli stavebné pozemky. Narazili sme však na odpor vlastníkov, ktorí nie sú ochotní predať ich. Tejto myšlienky sme sa ešte nevzdali a stále hľadáme iné možnosti.“
Je rád, že v obci je pomerne nízka nezamestnanosť. „Momentálne sa pohybuje na desiatich, jedenástich percentách. Väčšina našich občanov pracuje v okolitých mestách, no veľa mladých ľudí nám odchádza do zahraničia, najmä do Čiech.“
Starostu Voznice trápi demografický vývoj. Čo sa pôrodnosti týka, uplynulé roky majú kritické. „Ročne tu pribudnú len tri, štyri deti. Našťastie, kompenzuje sa to s ľuďmi, ktorí sa sem prisťahujú,“ pokračuje.
Napriek problému s rastom obyvateľstva chcú udržať chod materskej školy. Horšie to vyzerá so základnou školou, ktorej budúcnosť je neistá. V jej areály chcú ešte tento rok vybudovať ihrisko s umelou trávou. Jeho realizáciu by radi dosiahli s podporou Úradu vlády. Ak sa škola zruší, jej priestory sa využijú na ďalšie športové aktivity. „Bol by z toho športový komplex,“ podotkne.
V rámci 930. výročia prvej písomnej zmienky zriadili vo Voznici Gazdovský dom. Stalo sa tak ešte počas minulého volebného obdobia. Bolo to vlastne múzeum, v ktorom boli vystavené rôzne exponáty. „Vzhľadom na nezáujem zo strany ľudí sme ho museli zrušiť. V budúcnosti by sme však takúto izbu tradícií chceli znova obnoviť a to možno práve v budove školy,“ vysvetľuje.
Vlani opravili miestne komunikácie a v nebezpečnej časti cesty do Richňavy osadili zvodidlá. Na cintoríne upravili chodníky a vybudovali urnový múr. „Okrem toho sme rozšírili možnosti separácie odpadu a pred obchodom s potravinami sme umiestnili nový kontajner na sklo. Zabezpečili sme aj možnosť pripojenia na internet pomocou siete WIFI. Od sponzora sme zadarmo získali dve motorové vozidlá v hodnote 400-tisíc korún,“ vymenúva, čo všetko stihli vyriešiť.
Tento rok chcú pripraviť projektovú dokumentáciu pre výstavbu domových čističiek. „Buď pre každý dom samostatne, alebo pre skupinu domov. Už sa uskutočňuje výberové konanie firiem, ktoré sa o to uchádzajú,“ hovorí o najbližšom cieli. „Urobím všetko pre to, aby si občania, ktorí majú záujem, vybudovali domové čističky za minimálne náklady.“
Podľa neho je dôležité, aby obyvatelia rešpektovali právne normy a nariadenia obce. „Časť ľudí sa s nimi stotožňuje, no niektorí majú problém pochopiť ich. Nie sú ochotní oboznamovať sa so svojimi právami a povinnosťami. Potom vznikajú veľké nedorozumenia, ktoré sa odrážajú v medziľudských vzťahoch.“ Za problémové označí pálenie mokrej trávy a separáciu odpadu. „Ešte stále máme na čom pracovať. Dvakrát do roka organizujeme zber nebezpečného odpadu. No hneď na druhý deň po jeho skončení nám vyvezú chladničku do veľkého kontajnera. Takto sme vlani museli zaplatiť o 70-tisíc korún viac,“ dodá s tým, že veľkoobjemové kontajnery, ktoré majú ako jedna z mála obcí vystavené po celý rok, im zapĺňajú aj ľudia z okolitých dedín.