30. júl 2008 o 0:00
V Hronovciach budú liečiť duševne chorých zločincov
Ústav pre duševne chorých recidivistov, jediný svojho druhu v republike, vznikne v Psychiatrickej nemocnici v Hronovciach. Začiatkom júla to odsúhlasila vláda.
Slovensko by sa najneskôr koncom roka 2009 malo pripojiť ku krajinám, v ktorých duševne chorých zločincov liečia v špecializovaných detenčných ústavoch. V Hronovciach, okres Levice, by sa mali liečiť ľudia, ktorí si odpykávajú trest za obzvlášť závažný zločin spáchaný napríklad so sexuálnym motívom a existuje obava, že by po prepustení mohli v páchaní pokračovať.
„O takomto type zariadenia sa hovorí, odkedy som psychiatrom, teda približne od roku 1971. Jeho opodstatnenosť sa zvýšila, keď v roku 1978 ušiel pacient, ktorý bol v ochrannej liečbe a zahlušil strážnika,“ hovorí Karol Hollý, riaditeľ Psychiatrickej nemocnice v Hronovciach, kde sa bude ústav nachádzať. Do úvahy prichádzali Pezinok, Plešivec, v Sučanoch obyvatelia spísali proti zariadeniu petíciu. „K dispozícii máme nedostavanú budovu, v ktorej by ústav mohol byť,“ ukazuje K. Hollý na poschodovú tehlovú budovu. Po jej rekonštrukcii a nadstavbe by tu malo byť 36 dvojlôžkových izieb pre mužov aj ženy. Objekt by mal mať mreže a od ostatného areálu nemocnice ho bude oddeľovať plot. Vláda na zriadenie detenčného ústavu vyčlenila 127 miliónov korún.
Problémom je podľa Hollého personál, ktorý by mal odsúdených liečiť. „Bolo by potrebné prijať ďalších psychiatrov a poslať ich na stáže. Našťastie je sa kde učiť. Podobné zariadenia majú v Poľsku, rok v Čechách, Belgicku, Veľkej Británii,“ načrtáva kroky potrebné k otvoreniu detenčného centra riaditeľ hronovskej nemocnice. Aj v súčasnosti v nej majú dvanásť pacientov v ochrannej liečbe, z toho je jeden pacient, ktorý by mohol byť potenciálne nebezpečný. „Každý, koho z väzenia po ro-koch pustia a nelieči sa, recidivuje, vráti sa k páchaniu činov. Ale ak je liečený, nerecidivuje. V prvom rade je potrebné, aby takýto človek bol ochotný sa liečiť a spolupracoval,“ naznačuje cestu k úspechu.
Ako K. Hollý hovorí, priemerné liečenie odhaduje na tri roky. Kto ho zaplatí, zatiaľ podľa neho nie je celkom jasné. Spolupracovať budú musieť ministerstvo spravodlivosti a ministerstvo zdravotníctva. O umiestnení trestaného do ústavu rozhodne súd na základe posudkov psychiatrov.
„Zriadenie detenčného ústavu v obci vítame, najmä v čase, keď na Slovensku zanikajú nemocnice. Aj v súčasnosti v nemocnici pracuje 120 ľudí z našej obce a po zriadení ústavu by si tam prácu našli ďalší,“ povedal Róbert Csudai, ktorý je starostom Hronoviec s 1530 obyvateľmi. Problém nevidí ani v zabezpečení ochrany: „Jedenásť rokov som robil vo väzenstve. Dnes je už ochrana na takej úrovni, že sa dá objekt zabezpečiť voči úniku pacientov.“
JANA NÉMETHOVÁ
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou