Písmo:A-|A+
diskusia (0)
Atmosféru stolnotenisovej haly športovec spoznal už vo veku dvoch rokov, do tajov športu ho od útleho detstva zasväcoval otec. „Otec bol aktívnym hráčom stolného tenisu, neskôr sa stal mojím trénerom. Súťažne som hrával už ako šesťročný,“ hovorí majiteľ zlatej medaily z paralympijských hier v Aténach, majster sveta z Taiwanu a okrem iného aj paralympionik desaťročia. Chuť športovať sprevádza 38-ročného Šahana po celý život, lásku k pohybu preniesol aj na svoje deti. „Syn Matúš aj dcéra Nicole si obľúbili stolný tenis, okrem toho sa venujú aj iným športom, ako je plávanie, korčuľovanie a futbal. Keď ich to bude zaujímať aj naďalej, budem rád,“ prezrádza Ladislav Gáspár.
Americké narodeniny
Počas športovej kariéry stolný tenista navštívil mnohé krajiny. „Vďaka športovým súťažiam som sa dvakrát ocitol v Austrálii, trikrát v Spojených štátoch amerických, ale aj na Taiwane a v Hongkongu. Zaujímavosťou je, že spomedzi európskych krajín som ešte nehral v susednom Poľsku,“ spomína. Ako hovorí, najkrajšie spomienky mu zostali na Spojené štáty americké, kde zhodou okolností oslávil dve životné jubileá. „Dvakrát som bol v tejto krajine v čase amerického dňa nezávislosti, čo je aj dátum mojich narodenín. Na tomto kontinente som oslávil 25. aj 30. narodeniny,“ hovorí s úsmevom.
Na paralympiádu sa teší
Cestovanie po svete, za ktoré vďačí športu, sa slovenský reprezentant snaží využívať aj na spoznávanie cudzokrajných kultúr a pamiatok. Hoci program športových súťaží býva nabitý, rád si pozrie aspoň mesto konania turnajov. „Páčilo sa mi všade, kde som bol. Nenechal som si ujsť návštevu Taipei, Las Vegas, Los Angeles. Počas paralympiády v Grécku som si prezrel Akropolu, prístav v Pireu a vybral som sa na jeden z mnohých ostrovov,“ hodnotí cestovateľské zážitky. Pred blížiacim sa tohtoročným vrcholným športovým podujatím si stolný tenista zachováva chladnú hlavu. „Teším sa na celkovú atmosféru hier, aj publikum v obrovskej stolnotenisovej hale. Určite zabojujem a budem sa snažiť postúpiť čo najďalej, ale konkurencia bude silná. Stolný tenis je v Číne športom číslo jeden,“ myslí si L. Gáspár. Zároveň jedným dychom dodáva, že vždy odchádzal z domu s pocitom, že chce získať medailu. Slávnostný sľub prezidentovi republiky športovec spolu s ďalšími reprezentantmi Slovenska zloží 28. augusta. Nasledujúci deň sa vydajú na cestu do ďalekej Číny, kde pobudnú do 19. septembra. „Zo skupiny 35 športovcov bude slovenské farby hájiť desiatka stolných tenistov,“ upresňuje.
Na otázku, čo pre neho znamená šport, odpovedá: „Kým som si nezaložil rodinu, bol šport pre mňa na prvom mieste. Aj vďaka tomu, že som v reprezentácii a často trénujem, sa môj hendikep natoľko nezhoršil,“ vyznáva sa šahanský športovec. Stolnotenisové zápasy priemerne trvajú asi 15 minút, čo je pre športovcov s pohybovými ťažkosťami ešte náročnejšie. Ladislav Gáspár si však myslí, že šport mu dodáva silu a prospieva mu.
Šport je pre mládež dôležitý
Myšlienky a poslanie olympizmu sprostredkúva aj mladej generácii prostredníctvom rôznych podujatí v meste. Šahanská mládež sa každoročne stretáva na Behu olympijského dňa, na Olympijskom festivale detí a mládeže, šikovnosť si preverujú vo vedomostných súťažiach o olympizme, majú možnosť vidieť množstvo výstav s touto tematikou. „Je dôležité, aby sa šport začal pestovať už u malých detí. Dobré by bolo, keby sa deti venovali pravidelnému pohybu aspoň jednu, dve hodiny denne. Športové základy však chýbajú aj v našich školách,“ myslí si vrcholový športovec.
ŽOFIA KYSEĽOVÁ