Písmo:A-|A+
diskusia (0)
„V Ondrejovciach trávime letá už desať rokov. Manželka Ema pochádza odtiaľto, preto sme sa rozhodli zachovať pamiatky na život v minulosti,“ hovorí všestranne zameraný stavebný inžinier Miron Mihalič. Škála záujmov domáceho pána je skutočne rozmanitá, venuje sa výtvarnému a ľudovému umeniu, vážnej hudbe a zberateľstvu. Pochváliť sa môže rozsiahlou knižnicou pozostávajúcou z titulov o výtvarnom umení, analýze hudby či filozofie. Ako hovorí, v zime študuje a v lete sa realizuje pri zveľaďovaní sezónneho obydlia.
Zbierku fajok predstavia
v múzeu
„K zbieraniu fajok ma priviedla manželka pred viac ako tridsiatimi rokmi. V zbierke mám okolo 230 fajok, sú tam aj raritné a vzácne kusy, napríklad fajka dlhá 1,3 metra alebo z morskej peny,“ hovorí. Aktívny zberateľ vlastní rôzne druhy fajok – od najstarších hlinených, drevených, z drahých kovov až po porcelánové. Od 6. novembra bude v Tekovskom múzeu v Leviciach vystavená súkromná zbierka fajok M. Mihaliča.
Záhrada tvorená s fantáziou
V blízkosti kúrie v Ondrejovciach, ktorú obývajú Mihaličovci, sa nachádzajú pozostatky rodného domu významného vedca. Zásluhou manželov - chalupárov sú ruiny upravené a upozorňujú na miesto, kde žil Teodor Botka, člen uhorského snemu a zakladajúci člen Uhorskej historickej spoločnosti. „Dom od Botkovcov kúpil môj starý otec. Chceme, aby ľudia vedeli, že Ondrejovce sa spájajú s menom tohto vedca,“ povedala Ema Mihaličová. Ruiny rodného domu osobnosti vďaka nápaditosti Mihaličovcov zapadli do originálne upraveného okolia. Priestrannú záhradu križujú chodníky vykladané prírodným kameňom, hostia si môžu posedieť na viacerých miestach. Mihaličovci stavili na vlastnú predstavivosť a pri zhotovovaní rozličných dekoratívnych aj užitkových zátiší využili dostupné materiály. „Keď má človek chuť do práce, veľa vecí dokáže aj sám,“ prezrádza aktívny muž. Rozľahlú záhradu Michaličovcov zdobia kvetináče, ktoré hostí upútajú na prvý pohľad. Masívne kvetináče zhotovil zo starých nádob, ktoré obmuroval a ozdobil. Návštevníkom neujde, že domáci majú zmysel pre humor. V priestrannom jazierku možno uloviť dekoratívnu rybu vyrobenú z prírodných materiálov. Pozemok v okolí starej kúrie lemujú gazdovské vozy, studňa, chládok poskytne altánok. Najnovšími kúskami, ktoré pribudli do neobyčajnej záhrady, je veterný mlyn a studňa s vahadlom. „Veterný mlyn som vyrobil za niekoľko dní. Inšpiráciou pre mňa bola stará vtáčia klietka. Tú som obmuroval starými škridlami polámanými na menšie kusy,“ ukazuje M. Mihalič na svoje dielo.
Aby sa nezabudlo na tradície
Pozoruhodné je, že Mihaličovci, napriek tomu že sú už na dôchodku, vynakladajú množstvo energie na zachovávanie starých artefaktov. „Naším cieľom bolo zriadenie ľudového domu. V súčasnosti však vládne nedbanlivosť voči týmto hodnotám, preto sa snažíme zachrániť aspoň niektoré pamiatky,“ zhodli sa manželia. Manželia zachránili niekoľko ručne zhotovených krojov, ako aj zariadenia gazdovských domácností. Stará kúria dýcha históriou z každého zákutia. „Je potrebné, aby sme si naše zvyky a umenie zachovali. Ďalšie generácie už možno nebudú mať predstavu, ako kedysi žili predkovia. Náš národ mal silný vzťah ku kráse,“ zhodnotil zberateľ.
Atrakcia
Vidiecky dom upravený s dávkou fantázie spolu s originálnou záhradou priťahujú pohľady Ondrejovčanov aj vzdialenejších zvedavcov. Mihaličovcov, ktorých navštevujú aj hostia zo zahraničia, dúfajú, že úpravou domu a záhrady budú inšpirovať ďalších ľudí. ⋌ŽOFIA KYSEĽOVÁČlánok pokračuje pod video reklamou