Tento rok sa Kremnica zaradila medzi európske regióny, ktoré si vážia a udržiavajú svoje kultúrne dedičstvo. Možnosť prezentovať ho dostala pri príležitosti 680. výročia udelenia mestských privilégií. Podujatie, ktoré potrvá do konca septembra, sprevádza motto V minciach žije pamäť. Vyjadruje tak, čím sa Kremnica vo svete preslávila v minulosti a vďaka čomu sa na ňu upriamuje pozornosť aj dnes.
Schuster medzi ocenenými
„Svoj špecifický vklad do európskeho kultúrneho dialógu predstaví Kremnica počas septembrových dní rôznymi výstavami, koncertmi, tvorivými dielňami a vedeckými konferenciami,“ informoval tlačový hovorca Kremnice Silver Jurtinus.
Vo štvrtok spestrili Dni európskeho kultúrneho dedičstva detské folklórne súbory zo Srbska, Slovinska, Slovenska a Česka. V kostole svätej Kataríny odovzdala revue Pamiatky a múzeá ceny za najvýznamnejšie aktivity z oblasti ochrany nášho kultúrneho dedičstva za minulý rok. „Medzi štyridsiatimi ocenenými je aj bývalý prezident Rudolf Schuster. V kategórii expozícií poputovala jedna z cien Múzeu mincí a medailí v Kremnici,“ povedal Jurtinus.
Vstup do múzea je zdarma
Jednou z osobností, ktorá spoluvytvárala kultúrne dedičstvo Kremnice, bol aj Gustáv Kazimír Zechenter – Laskomerský. Tomuto polyhistorovi venovali sériu spomienkových podujatí. „Vo štvrtok sa konala vedecká konferencia, o deň neskôr slávnostná akadémia s vysadením pamätného stromu v parku. Ten nesie meno svojho zakladateľa, čiže Zechenterova záhrada.“
Numizmatická konferencia venovaná minciam sa uskutočnila v piatok. Záujemcovia o prehliadku Mincovne Kremnica mali možnosť vidieť historickú časť expozície, aj modernejšie priestory razby slovenského eura. „Múzeum mincí a medailí sprístupní všetky svoje expozície zdarma.“
(EŠTE)