Požiar píly v Močiari nahlásil veliteľ Hasičskej stanice v Banskej Štiavnici, ktorý v tejto obci býva.
Miliónové škody
„Horela konštrukcia prístrešku a vnútorné priestory. Plamene kompletne zničili kotúčovú pílu v hodnote dvoch miliónov korún,“ informoval Emil Hefko z okresného riaditeľstva hasičského a záchranného zboru.
Majiteľ píly Jozef Škvarka zatiaľ celkové škody nevyčíslil, no odhadujú sa na tri až päť miliónov korún.
V čase vzniku požiaru sa v píle nikto nenachádzal. „Pravdepodobne ho zapríčinil skrat na elektrickom vedení. Prípad je však stále v štádiu vyšetrovania,“ povedal Hefko.
Zachraňoval, čo sa dalo
„Zobudil som sa na hluk, ktorý vydávali horiace stroje. Keď som požiar zbadal, nebol ešte veľký. Drevo sa však chytá rýchlo. Hasičov zavolal sused, ja som išiel zachraňovať, čo sa dalo. Kým prišla pomoc, hadicou som sa snažil oheň tlmiť. Stále som naň striekal vodu,“ povedal majiteľ píly Jozef Škvarka, ktorý prišiel o osem strojov. „Našťastie, všetko som mal poistené.“
Spadol na neho ventilátor
Kým sa snažil svoj majetok ratovať, spadol mu na chrbát ťažký ventilátor. „Lekára som nevyhľadal, no beriem tabletky proti bolesti.“
Oheň zničil zásoby dreva a technológiu, na ktorej spôsobil najväčšie škody. Následky požiaru už likvidujú. Prevádzku píly plánuje Jozef Škvarka spojazdniť čo najskôr. „Chcel by som to stihnúť do štyroch týždňov,“ povedal zamestnávateľ desiatich ľudí.
(EŠTE)