Z médii sme sa napríklad dozvedeli o víne z Radošinej, ktorým si pripíjal kráľovský pár na svojej svadobnej hostine. Nikde sa však nespomína malebná obec Hodruša-Hámre, v ktorej šikovné prsty čipkárok vytvorili nádhernú vlečku k svadobným šatám kráľovnej.
Čipkárska škola
„Prvé písomné zmienky o čipkárstve v Hodruši pochádzajú z konca 18. storočia. Vtedy ženy a dcéry tunajších baníkov „kleplovaním“ (paličkovaním) čipky vylepšovali biedne pomery svojich rodín. V roku 1875 tu dokonca založili čipkársku školu, ktorá vychovala desiatky zručných čipkárok. S niekoľkoročnými prestávkami fungovala až do 60. rokov minulého storočia, kedy definitívne zanikla,“ približuje históriu čipkárstva v Hodruši miestny historik Vít Priesol.
Ako ďalej hovorí, pôvodná hodrušská paličkovaná čipka bola bielej farby s jemnejším vzorom a priehľadnejšími motívmi. Vyrábali ju z kvalitných a trvanlivých nití, ktoré vydržali časté pranie. Pre svoju vzorovú pestrosť, nápaditosť a dobrú kvalitu bola hodrušská paličkovaná čipka veľmi vysoko hodnotená.
„V hodrušskej čipke sa stretávame s dierkovanou väzbou „griattríkami“, vrkôčikom alebo copíkom a polpárovou väzbou „polšlógom“. V tvorbe ornamentu hrajú dôležitú úlohu dvojpárové pletence. Spájajú pavúčiky s lístkami a ploštičkami. Z nich čipkárka vytvára rôzne motívy ako ďatelinky so 4 alebo 3 lístkami, ktoré dáva do osobitných radov alebo ich kombinuje,“ uvádza na ilustráciu.
Posledná čipkárska škola – dielňa sídlila v neveľkom dome bratov Kochovcov, ktorý sa zachoval dodnes.
Lukratívna objednávka
Vysoká odbornosť, talent miestnych čipkárok a jemnosť čipky doviedli hodrušskú čipkársku školu, ktorú 24 rokov viedla Adela Lacková, na vysokú úroveň. Dôkazom je aj skutočnosť, že čipky na svadobnú vlečku anglickej kráľovnej Alžbety II. vyrobili práve v tejto škole. „Zákazku pre anglickú kráľovnú vtedy sprostredkovala národná umelkyňa Elena Holéczyová. Tá často navštevovala hodrušskú čipkársku školu. S Adelou Lackovou sa dlhé roky priatelili, poznali sa ešte zo školy v Prahe,“ pokračuje historik.
Posledná čipkárka
V Hodruši Hámroch žije už len jedna z čipkárok, ktoré paličkovali kráľovninu svadobnú vlečku. Je ňou 84-ročná Eva Trenčanová, rodená Getlerová. Žiaľ, stretnutie s nami odmietla. „Spadla som..., som veľmi chorá, nemôžem sa s vami stretnúť,“ povedala do telefónu. Len sprostredkovane, od Víta Priesola, sme sa dozvedeli, že Eva Trenčanová začala hodrušskú čipkársku školu navštevovať ešte ako malé dievča. „Keď som pripravoval podklady pre publikáciu o dejinách Hodruše, jednu kapitolu som plánoval venovať aj čipkárstvu. Vtedy mi pani Trenčanová povedala, že paličkovaná vlečka pre anglickú kráľovnú bola dlhá snáď 10 až 15 metrov a pracovali na nej dlhé mesiace, možno aj rok. Čipkárky museli sedieť vedľa seba, aby sa vytvoril celok,“ tlmočil jej spomienky.
Svadobné šaty na výstave
Kráľovná Alžbeta II. a princ Filip sa brali 20. novembra 1947. Na svoje svadobné šaty si musela sporiť (tak ako všetky nevesty v povojnovom období) kupóny na textil. Ušil jej ich dvorný majster Norman Hartnell zo saténu utkaného z pravého čínskeho hodvábu. Ozdobil ich tisícami periel.
O šesťdesiat rokov neskôr, pri oslavách diamantovej svadby, kráľovský pár sprístupnil širokej verejnosti svadobné fotografie, róby a niektoré dary v špecializovanej výstave v Bucking-
hamskom paláci. Svadobné šaty aj s nádhernou vlečkou vytvorenou šikovnými Hodrušankami si prezrelo množstvo návštevníkov.
ALENA BARTÓKOVÁ