Zvyknúť si na nové peniaze nebude jednoduché pre nikoho, o niečo náročnejšie ako ostatní, to však budú mať ľudia s poruchami zraku.
Žarnovická pobočka Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska zorganizovala preto vo štvrtok v miestnom kultúrnom dome praktickú ukážku spoznávania euromincí a eurobankoviek.
Možnosť naučiť sa rozlišovať hodnoty platidiel využila viac ako desiatka záujemcov.
Pod vedením Dany Hudecovaj z krajského strediska únie v Banskej Bystrici mohli bankovky a mince hmatom detailne preskúmať. Na základe inštruktáže o rozpoznávacích znakoch, môžu peniaze používať v bežnom živote. Nevidiacim takáto forma spoznávania eur vyhovuje. Oficiálne infobalíčky o eure, ktoré tento týždeň dostali do schránok, sú pre nich nepoužiteľné.
Eurokampaň trochu inak
Pomáhať by im mali špeciálne pomôcky na rozoznávanie hodnoty mincí a bankoviek, ako aj hovoriace karty. Takzvané Cash testy dala vyrobiť Národná banka Slovenska a distribuuje ich Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska. Ide o šablónu z ohýbateľného plastu, do ktorej nevidiaci vloží eurovú bankovku a na ohybe šablóny ju prelomí. Na základe rozmerov bankovky a k nim prislúchajúcim znakov Braillovho písma dokáže nevidiaci určiť bankovku aj jej nominálnu hodnotu.
Ďalšou užitočnou pomôckou sú hovoriace karty od Európskej centrálnej banky. Tie po otvorení prehrajú používateľovi audionahrávku s informáciami o platidlách a o ich ochranných prvkoch. Na trhu sa dokonca objavila hovoriaca kalkulačka.
JOZEF PIECKA, IVA