<!-- /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} @page Section1 {size:595.3pt 841.9pt; margin:70.85pt 70.85pt 70.85pt 70.85pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} -->
Po prvé eurá sa k bankomatu vybral v piatok 2. januára Zdeno Siekela z Levíc. „Idem sa lyžovať, a tak som si chcel vybrať peniaze na nákup lyžiarskeho výstroja. Keď mi bankomat zadržal kartu, zistil som, že už je neplatná. V banke mi však oznámili, že novú mi vystavia až v pondelok, a tak som si peniaze v hotovosti dnes vybrať nemohol. Ešte šťastie, že tu mám kamaráta Erika, ktorý mi peniaze požičal,“ opísal svoju prvú skúsenosť s novou menou pred levickou pobočkou komerčnej banky mladý muž, ktorému výber eur skomplikovalo nečakané zistenie.
Niekoľko dní si na čerstvý chlieb budú musieť počkať obyvatelia najmä v menších obciach okresu. Jediný obchod v Pečeniciach je až do 7. januára zatvorený. „Ľudia o tom dopredu vedeli, upozornila ich predavačka,“ hovorí Dušan Hudík, starosta obce so 117 obyvateľmi. Podľa jeho slov je alternatívou obchod v dva kilometre vzdialených Bátovciach: „Ide tam autobus, ale ľudia chodia na bicykli aj pešo.“ Ako uviedol, prechod na novú menu Pečeničanov nezaskočil, informovaní boli aj vďaka letákom, ktoré v obci roznášali. Dokonca už v piatok 2. januára sa zaujímali o miestne poplatky. „Chcú platiť za psov aj smeti. Dnes to však ešte nešlo, lebo zobrať môžeme slovenské koruny aj eurá, ale povinní sme vydávať len eurá. Tie ideme dnes vziať do banky,“ vysvetlil starosta.
Podobne ako v Pečeniciach ostali začiatkom januára zatvorené aj obchody v Žemberovciach, Bátovciach a Leviciach, ktoré prevádzkuje firma Zdeňky Hindiovej. „V našej pekárni potrebujeme opraviť podlahu a vtedy nevieme vyrábať. Vybrali sme najslabšie dni v roku. Všetky naše obchody sme zatvorili, pretože 90 percent predávaného tovaru tvoria pekárenské výrobky,“ povedala majiteľka bátovskej pekárne. Ako uviedla, na prechod na euro sa pripravili, predavačky absolvovali školenie, pripravili eurá. „Vo všetkých predajniach sme na dverách už v predvianočnom období vyvesili otváracie hodiny, aby boli zákazníci informovaní. Predajne opäť otvoríme 7. januára, piecť začneme deň predtým poobede,“ dodala.
V prvý pracovný deň nového roka si viacerí cestujúci museli na autobusové spoje počkať dlhšie ako obvykle. Dôvodom neboli preplnené autobusy, ale nástup novej meny. „Autobusy sú vybavené strojčekmi na výdaj cestovných lístkov so softvérom. Pri predaji lístka zobrazuje cenu v eurách aj v korunách, čo uľahčuje vydávanie. Koncom minulého roka sme spustili kampaň na čipové dopravné karty za korunu. Tým sa napomohlo rozšíreniu bezhotovostnej platby a odbúrali sa časové straty,“ uviedla Hana Jahodníková, dopravná riaditeľka SAD Nové Zámky, pod ktorú patria aj levickí dopravcovia. Zároveň dodala, že platba za cestovný lístok čipovou kartou zvýhodňuje dospelých cestujúcich o 4 koruny na jazdu a študentov o 3 koruny. „Vodiči autobusov sú na vydávanie pripravení balíčkami euromincí,“ doplnila Hana Jahodníková. V prvý pracovný deň popoludní bolo na levickej autobusovej stanici rušno. Podľa vodiča prímestského spoja Jaroslava Cvangu väčšina cestujúcich platí čipovými kartami. „Tí, čo nemali kartu, platili ešte korunami, ale našli sa aj takí, ktorí už mali pripravené 1- a 2-eurové mince. S vydávaním neboli problémy, dlhšie to však trvá, ak jeden cestujúci kupuje naraz viac lístkov,“ uviedol negatíva vodič autobusovej dopravy. Za posledné korunové mince vo svojej peňaženke si cestovný lístok kúpil Alexander Mesároš z Dolného Pialu. Ako povedal, ďalšie jazdy autobusom si už zaplatí eurami.
(JN, ŽK)