<!-- /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} @page Section1 {size:612.0pt 792.0pt; margin:70.85pt 70.85pt 70.85pt 70.85pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} -->
Aj pri bežnej platbe môžu prísť ľudia o „svoje“ peniaze. Ak sa totiž zistí, že nimi predložená bankovka nemá potrebné ochranné prvky, je inštitúcia povinná bankovku zaistiť a informovať políciu. Podobný prípad sa stal v utorok 13. januára na dolnosečianskej pošte. Pri preberaní peňazí si pracovníčka všimla, že 50-eurová bankovka nie je v poriadku. „Pod UV lampou som zistila, že bankovka nemá požadované prvky,“ opísala svoju skúsenosť M. Vaňová. Podľa predpisov platidlo zaistila, zákazník za platbu zaplatil inou bankovkou. „Zatiaľ nie je preukázané, či bankovka bola falošná alebo len poškodená. Preukáže to expertíza, výsledok príde o dva týždne,“ dodala poštová pracovníčka.
Výskyt falošných bankoviek potvrdila aj nitrianska policajná hovorkyňa Božena Bruchterová: „Od začiatku roka sme zaevidovali 11 kusov podozrivých eurobankoviek, z toho päť kusov bolo nominálnej hodnoty 100 eur a šesť kusov 50-eurových. Ani jeden falzifikát však nebol vyrobený v Slovenskej republike. Všetky falošné eurá pochádzajú z inej európskej krajiny.“ Ako ďalej uviedla, zhabané bankovky išli na expertízu, kde potvrdia alebo vyvrátia podozrenie z falšovania. V prípade, že bankovka je falošná, polícia skúma jej pôvod, majiteľ však príde o svoje peniaze. Aj preto polícia vyzýva, aby sa ľudia oboznámili s ochrannými prvkami novej meny. Ľahko sa totiž môže stať, že sa im do peňaženky dostane falošné platidlo. Veľmi často to však zistia až pri platení v obchode alebo na pošte, čím sa dostanú do nepríjemnej situácie.
„V prípade, že občan bude platiť bankovkou, o ktorej vedel, že je falošná, dopúšťa sa zločinu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov. Ak by sa občanovi predsa len do rúk dostal falzifikát, je potrebné spomenúť si na skutočnosť, kde, kedy a za akých okolností sa k takejto bankovke dostal,“ poradila hovorkyňa.
JANA NÉMETHOVÁ