<!-- /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} @page Section1 {size:612.0pt 792.0pt; margin:70.85pt 70.85pt 70.85pt 70.85pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} -->
Na vidieku plyn nahradí drevo
Hroziaci nedostatok plynu nepridáva starosti naviac Kukučínovčanom. Keďže obec nie je plynofikovaná, vykurovanie domov je zabezpečené inými formami. „Naša obec nie je napojená na plynovú sieť, preto domácnosti vykurujú pevným palivom alebo elektrinou. Problém s nedostatkom plynu sa nás teda, našťastie, priamo nedotýka,“ uviedol starosta Kukučínova Pavel Páchnik.
Väčšina obyvateľov vidieka vsadila na vykurovanie domov viacerými variantmi. Okrem zemného plynu domácnosti teplom zásobuje vykurovanie drevom, uhlím či elektrinou. Bajka patrí medzi obce pripojené na zemný plyn, avšak v týchto dňoch obyvatelia využívajú tradičné spôsoby vykurovania. „Domácnosti sú vykurované plynom, ale sú prispôsobené aj na iné typy vykurovania. Väčšina domov je vybavených aj na variant kúrenia drevom, ktorý je v súčasnosti najrozšírenejšie. V niektorých domoch sa kúri elektrinou,“ povedal starosta Bajky Alojz Štrba.
Z biomasy produkujú lacnejšie teplo
V Želiezovciach je väčšina objektov zásobovaná teplom z plynových kotolní, v krátkom čase sa k nim pridá aj kotolňa na biomasu. Alternatívne palivo by malo výrazne znížiť cenu za teplo v meste. „V súčasnosti finišujeme s poslednými úpravami, doteraz sme vykonali niekoľko individuálnych skúšok nového systému vykurovania,“ priblížil riaditeľ Tenergo, odštepný závod Želiezovce, Tibor Ešek. Pre spustenie vykurovania biomasou bola rozhodujúca hospodárnosť. „Systém ešte doladíme, aby spĺňal všetky potrebné požiadavky hospodárnosti aj životného prostredia. Teplo bude lacnejšie ako produkované z plynu, zásobovať budeme 600-bytové sídlisko Mierová a centrum voľného času,“ doplnil Tibor Ešek.
Plynu konkuruje drevná štiepka aj uhlie
Obytné aj verejnosti slúžiace objekty v Tlmačoch vykuruje celkom sedem kotolní, v jednej z nich sa kúri uhlím a drevnou štiepkou. „Drevnou štiepkou kúrime osem rokov, vďaka tomuto palivu majú odberatelia tepla najnižšiu cenu v okolí. Tento rok je cena plánovaná na 23,24 eur (700 korún) za gigajoul tepla,“ povedal Stanislav Havran z tlmačského Bytrealu.
Príjemné a výhodné teplo
z krbu
Napriek nárastu cien sa na energii na výrobu tepla a teplej vody darí ušetriť rodine Pavla Herczega z Pukanca, alternatívne formy vykurovania sa im osvedčili. „Slnečné kolektory máme už 15 rokov, využívame ich od marca do októbra. Využívame vodu z vlastnej studne a zohriata nám na sprchovanie postačuje pre trojčlennú rodinu. Dom vykurujeme krbom, ktorý je umiestnený v spodnej časti pod kuchyňou a obývačkou. Teplý vzduch je rozvádzaný potrubiami a fúka priamo do izieb,“ hovorí Pavel Herczeg. Na kúrení v kozube je podľa neho výhodná nízka spotreba palivového dreva. „Ročne spotrebujeme 10 až 12 metrov kubických dreva, pričom v byte máme teplotu okolo 22 stupňov Celzia,“ dodáva spokojný majiteľ domu.
ŽOFIA KYSEĽOVÁ