Sexuálne zneužívania polícii zvyčajne nahlasujú príbuzní obete, samotné dieťa alebo pedagogickí pracovníci, ktorí si všimnú zmeny v jeho správaní.
Vek nerozhoduje
Páchateľmi sú podľa slov okresného policajného riaditeľa Vladimíra Mihála väčšinou vlastní alebo nevlastní rodičia, či ich partneri. Často pochádzajú zo zlých sociálnych pomerov. „Vek nerozhoduje. Minulý rok sme vyšetrovali osemnásťročného páchateľa, ale aj päťdesiatnika. Objavil sa aj prípad, keď dospelá žena zneužívala štrnásťročného chlapca. Napriek tomu, že išlo o dobrovoľný styk, dopustila sa trestného činu, pretože bol maloletý.“ Najmladšia minuloročná obeť sexuálneho násilia mala len šesť rokov.
Varovné signály
Náznaky, ktoré nasvedčujú, že k podobným udalostiam dochádza, sú rôzne a niekedy sú ťažko postrehnuteľné. „Podľa našich skúseností je dieťa tiché, uzavreté do seba a len minimálne komunikuje so svojím okolím. Jeho prospech sa zhoršuje a dostáva sa na „bod mrazu“,“ hovorí o varovných signáloch.
Niektoré z obvinení sa po čase ukážu ako vymyslené a ich motiváciou je pomsta rodičom alebo iným osobám. „To, či sa udanie zakladá na pravde, preverujeme. Nasledujú výsluchy, konfrontácie, spolupráca so psychológmi a psychiatrami. Jedným z dôležitých dôkazov je napríklad gynekologické vyšetrenie u dievčat,“ upresňuje postup vyšetrovania.
Väzenie a psychiatrická liečba
Ak sa dieťa stane obeťou sexuálneho zneužívania, môže to veľmi negatívne ovplyvniť jeho ďalší život. Niektoré z obetí majú neskôr strach z ľudí a nie sú schopné normálneho zaradenia do spoločnosti.
Páchateľom za ich zločiny hrozí trest odňatia slobody na tri až desať rokov. Súd im môže nariadiť aj psychiatrickú liečbu. Obdobie, v ktorom sa prípad rieši, však zvyčajne trávia vo väzbe. „V týchto prípadoch totiž hrozí, že sa budú chcieť obeti pomstiť, prípadne, že budú v zneužívaní pokračovať,“ vysvetlil Mihál.
(IVA)