Na úvod trošku všeobecne. Čo má robiť zamestnanec, ktorému zamestnávateľ oznámi, že s ním už neráta?
- Ak zamestnávateľa pritlačila finančná kríza a musí prepustiť zamestnancov, skúste sa s ním dohodnúť na podmienkach odchodu.
Dohodnite si dátum odchodu a výšku odstupného. Ak ste pracovali vo firme viac ako 5 rokov patrí vám najmenej trojnásobok priemerného hrubého mesačného zárobku. Do 5 rokov máte nárok na dvojnásobok priemerného hrubého mesačného zárobku.
Ak si nenájdete hneď iné zamestnanie alebo nezačnete podnikať najneskôr do 7 kalendárnych dní od ukončenia pracovného pomeru, navštívte úrad práce v mieste svojho bydliska. Tam treba predložiť originál výpovede, doklad o vzdelaní, platný občiansky preukaz, výstupný list a zápočet odpracovaných rokov. Bývalý zamestnávateľ vám musí dať potvrdenie o vyrovnaní vašich záväzkov voči nemu, potvrdenie o zdaniteľnej mzde a zraze– ných preddavkoch. Ostatné už vybavujú kompetentní pracovníci úradu práce.
Mnohí stratu zamestnania považujú za koniec existencie, prepadnú sa až na dno svojich psychických síl. Ako prežiť tento úder?
- Strata zamestnania skutočne zamáva s každým človekom a kto hovorí že nie, klame. Práca nás nielen živí a máme za ňu peniaze, ale dáva nám aj pocit užitočnosti a akéhosi zmyslu života. Nepoznám recept, ako predísť depresiám zo straty zamestnania. Ale, ako sa hovorí, keď sa vám jedny dvere definitívne zatvoria, nové sa vám otvoria. Ideálne je ihneď sa zamestnať niekde inde alebo si založiť živnosť.
Poznám veľa ľudí, ktorí prišli o prácu, založili si živnosť a sú úspešní. Dokonca viacerí mi povedali ako ľutujú, že zo zamestnania neodišli skôr. Jednoducho sa v podnikaní našli, darí sa im a nikdy by už nechceli byť niekde zamestnaní.
Pri hľadaní nového miesta môžu nezamestnaným pomôcť aj personálne agentúry. Ako sa s takouto agentúrou skontaktovať, na čo si treba dať pozor?
- Zamestnanie si možno hľadať viacerými spôsobmi, čítať inzeráty v novinách, cez rodinu či známych, cez internet alebo cez súkromné personálne agentúry a sprostredkovateľov zamestnania. Tieto služby sú však platené.
Kto sa obráti na sprostredkovateľskú agentúru, mal by si najprv overiť, či má na túto prácu povolenie, ktoré udeľuje Ústredie práce sociálnych vecí a rodiny v Bratislave. Túto informáciu získate na každom úrade práce alebo v zozname sprostredkovateľov. Ak zistíte, že vám chce zamestnanie v zahraničí sprostredkovať osoba, ktorá toto povolenie nemá, radšej jej neplaťte a sľúbeného miesta sa vzdajte. Predídete tak mnohým sklamaniam a finančnej strate.
Čo môže personálna agentúra urobiť pre záujemcu o prácu? Pomáha mu napríklad aj pri zakladaní živnosti?
- Väčšina agentúr vyhľadáva pre záujemcu zamestnanie a poskytuje aj poradenstvo.
Na základe dlhoročných skúseností s nezamestnanými sa s nimi najprv neformálne porozprávam o tom, čo by chceli a mohli ďalej robiť, akým smerom sa chcú uberať, či ísť do zahraničia alebo si založiť živnosť. Niekedy doslova suplujem psychológov a mám pocit, že ľudia po týchto rozhovoroch pookrejú. Každému sa venujem individuálne, stretnutie máme vždy vopred telefonicky dohodnuté.
Poradenstvo sa týka nielen práce v zahraničí, ale i zakla– dania živnosti.
V akých cenových reláciách sa pohybujú služby personálnych agentúr?
- Každá personálna agentúra má iné ceny, odvíjajú sa aj od regiónov. Napríklad v Bratislave sú poplatky oveľa vyššie ako v našom stredoslovenskom regióne. Tu chcem zdôrazniť, že výška poplatku za sprostredkovanie zamestnania je kontrolovaná ústredím práce a môže sa vyberať až po sprostredkovaní zamestnania, teda nie dopredu.
Svoje šance nájsť výhodnejšie zamestnanie si záujemca zvyšuje zaregistrovaním sa vo viacerých agentúrach súčasne.
Prejavila sa hospodárska kríza aj vo vašej ponuke pracovných miest?
- Jednoznačne áno. O takomto čase minulého roku som mala veľmi veľa pracovných ponúk nielen v tomto regióne, ale aj v rámci Slovenska, Českej republiky a krajín Európskej únie. Dnes evidujem len sezónne zberové práce v Taliansku, Španielsku, Holandsku a Anglicku.
ALENA BARTÓKOVÁ