<!-- /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} @page Section1 {size:612.0pt 792.0pt; margin:70.85pt 70.85pt 70.85pt 70.85pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} -->
LEVICE. Obavy zo straty zamestnania alebo výpoveď v ruke. Toto trápi desiatky ľudí zamestnaných vo firmách, ktoré sa pred rokmi usadili v prázdnych halách Levitexu v Leviciach. Dnes sú niektoré z nich opäť prázdne. Areál sa vyľudňuje.
Doma na šesťdesiat percent
Dve výpovede v priebehu jedného roka zažila Oľga Krištofová z Rybníka. Najskôr prišla vlani v lete o prácu v tlmačskej Preciose, teraz vo firme Arteco. „Mám dvojmesačnú výpoveď, doma som na 60 percent. Od 1. apríla budem nezamestnaná,“ hovorí s trpkosťou 55-ročná žena. V Preciose odrobila 20 rokov, v levickej firme, kde na dve a aj tri zmeny viazala káblové zväzky, bola zamestnaná od vlaňajšieho septembra. „Na robotu som sa už pýtala, posielala som aj žiadosti. Zatiaľ nič,“ konštatuje.
Podobnú skúsenosť majú aj jej ďalšie dve kolegyne Slávka Hrnčiarová a Jozefína Hudecová, ktoré boli minulý štvrtok vo firme. „Chodíme sa hlásiť raz alebo dvakrát do týždňa v rámci pracovnej pohotovosti. Najbližšie máme prísť v stredu, či sa niečo nezmení. Ak nie, tak 31. marca končíme,“ hovoria zhodne a vyratúvajú, kde všade si boli hľadať prácu: „V de Micléne, Lencose, mliekarňach. Nikde nič nemajú.“
Končia po desiatich rokoch
Konateľ firmy Arteco Igor Janečka likvidáciu firmy nespája len s krízou: „Na 70 percent je príčina v tom, že cena pracovnej sily na Slovensku je už neakceptovateľná pre zahraničné firmy. Zvyšných 30 percent je dopad hospodárskej krízy.“ Káblové zväzky dodávali z Levíc do Volkswagenu aj Yazaki. Výroba sa postupne presunula na Ukrajinu, do Bulharska, Turecka a najnovšie do afrického Maroka a Alžírska.
Arteco vzniklo v roku 1999, počet zamestnancov stúpal až do mája 2005, keď kompletizačná firma v areáli Levitexu zamestnávala 350 ľudí vo viaczmennej prevádzke. Koncom minulého roka pracovníkov zredukovali na 170. „Od 5. decembra sme nerobili, dostali sme výpoveď od zákazníka,“ hovorí konateľ, ktorý koncom januára na úrade práce nahlásil hromadné prepúšťanie 104 zamestnancov. Pre dvadsiatich sa mu podarilo vybaviť novú prácu. „Za desať rokov som nedostal od štátu ani halier. Napriek tomu chcem vysporiadať všetkých pracovníkov a skončiť s čistým štítom,“ dodal I. Janečka.
Výpovede na stole
Prvá vlna hromadného prepúšťania sa v nemeckej firme Oppermann začala 1. januára. „Z 83 zamestnancov sme museli dať v decembri výpoveď s dvojmesačnou lehotou 51 pracovníkom,“ uviedol Štefan Goga, vedúci závodu v Leviciach. Výrobu priemyselných pásov začali v októbri 2006. V najlepšom období robili nepretržite sedem dní týždni, 24 hodín. Od marca minulého roka prešli na dvojzmennú prevádzku. Podľa slov Š. Gogu majú momentálne sklady plné a zákazky nepribúdajú. V týchto dňoch sú nútení pristúpiť k ďalšiemu hromadnému prepúšťaniu, a to všetkých zvyšných pracovníkov. „Včera o tom boli zamestnanci informovaní, k 31. máju dostane výpoveď 31 ľudí,“ ukazuje na ich podpisy. Útechou pre ľudí ostáva, že firma nejde do likvidácie. Je predpoklad, že po vyprázdnení skladov aj v ostatných závodoch po svete začnú v Leviciach opäť robiť. Nové zmluvy by mohli prví zamestnanci dostať asi od júna.
Traja investori na obzore
Levický okres má najvyššiu nezamestnanosť v Nitrianskom kraji. Na prelome rokov už prišlo o prácu 56 prevažne šičiek v Novatexe Nová Dedina, 51 zamestnancov firmy Gastro Tlmače, 63 ľudí v Kufferathe Slovakia, ktorý sa nachádza v areáli Levitexu. „Máme však aj firmy, ktoré avizujú rozširovanie prevádzok a ohlásení sú aj noví investori do priemyselného parku v Leviciach,“ uviedla Anna Brokešová z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Leviciach.
„Vytvárame podmienky pre vstup troch nových investorov do priemyselnej zóny, všetci sú z Talianska. Stavebná činnosť by mala započať v roku 2009. Mesto tiež uvažuje o založení sociálneho podniku,“ reagoval primátor Levíc Štefan Mišák.
JANA NÉMETHOVÁ