<!-- /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} @page Section1 {size:612.0pt 792.0pt; margin:70.85pt 70.85pt 70.85pt 70.85pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} -->
Rodák z Ottawy, žije na Slovensku už tri roky, v Leviciach konkrétne dva roky. Čo ho do našich končín priviedlo? „Predtým, než som sem prišiel, vedel som o Slovensku pomerne dosť. Síce sme sa v škole o tejto krajine nikdy neučili, spomínali sa len staršie dejiny týkajúce sa Rakúsko-Uhorska, avšak veľmi dobre si spomínam nato, ako som videl v televízii zábery z nežnej revolúcie 1989,“ vysvetľuje učiteľ. V tom čase sa chcel dozvedieť niečo viac o Československu, a tak, keď sa neskôr rozhodol učiť angličtinu, prišiel práve do krajiny v strede Európy. Slovákov považuje za veľmi zvedavých, svojou priateľskosťou mu pripomínajú Kanaďanov.
Na Slovensku je teplo
Ak sa ho spýtate, či mu tu niečo chýba, s úsmevom vám odpovie, že kanadská zima. „Ľudia si možno pomyslia, že som bláznivý, keď to poviem, no slovenské zimy sú veľmi teplé a tu v Leviciach nie je veľa snehu. Cnie sa mi aj za kempovaním s priateľmi. Kanada má nádherné národné parky s veľkými jazerami, v ktorých sa perfektne pláva,“ spomína na domov.
Hľadal arašidové maslo
Keď sa človek oboznamuje s novou krajinou, novinkou je aj jej kuchyňa. Zo začiatku Dannymu chýbalo napríklad arašidové maslo, avšak dnes už vie, kde ho možno kúpiť. „Zo slovenských špecialít mám najradšej klobásu, bryndzové halušky a guľáš. Guľáš a klobásu si môžete kúpiť aj v Kanade, ale nikde nie sú také dobré ako tu,“ hovorí s úsmevom. Čo sa týka špecialít kanadskej kuchyne, jedlom číslo jeden je pre Dannyho takzvaný poutine. Ide o tradičné jedlo pozostávajúce z hranoliek, omáčky a syra. Je veľmi chutné, a zároveň nezdravé.
Sníval o hokeji, skončil pri učení
Danny je známy ako skvelý učiteľ angličtiny v jednej levickej jazykovej škole. Málokto však vie, akým študentom bol práve on. „Na základnej a strednej škole som bol hrozným študentom, nešla mi najmä matematika. Dobrý som bol len v niekoľkých predmetoch, ako literatúra, fotografia, hudba a umenie. Na univerzite boli moje výsledky omnoho lepšie. Asi preto, že som si vybral to, čo som sa chcel učiť. Získal som bakalársky titul z filozofie a literatúry na Ottawskej univerzite,“ hovorí.
Mal aj typické detské sny. Ako každý chlapec v Kanade, i on sa túžil stať hokejovým hráčom, no pomerne rýchlo zistil, že v tom dobrý nie je. A tak prišli ďalšie sny – o písaní, fotografovaní, no nakoniec zakotvil pri povolaní učiteľa. Jednoducho to skúsil a zapáčilo sa mu to.
Milovník filmov
K veľkým Dannyho záľubám patrí kinematografia. Aj v jazykovej škole s nadšením usporadúva občasné filmové piatkové večery. Filmov, čo má rád, je toľko, že by ich musel asi kategorizovať podľa jednotlivých krajín. Obľúbených hercov je už pomenej - k favoritom patrí Uma Thurman, Ethan Hawke či Clive Owen. A čo slovenský film? „Ak mám byť úprimný, nevidel som veľa slovenských filmov. Chcel som ísť na Báthoryčku, avšak zatiaľ sa mi to nepodarilo. Som ale veľkým fanúšikom českých filmov. Veľmi sa mi páčilo Pupendo, Kolja, Tankový prápor či Vrchní, prchni!“ vyratúva.
A aké sú Dannyho plány do budúcnosti? „Nemám ďalekosiahle plány. Momentálne sa mi páči učiť na Slovensku a chcem túto prácu naďalej vykonávať. Možno neskôr by som si rád založil svoj vlastný biznis,“ dodáva. ⋌LENKA VLČEKOVÁ