Dušan Gréger, bývalý primátor Žarnovice, poslal pred dvomi týždňami na Krajský stavebný úrad v Banskej Bystrici podnet na porušenie zákona pri výstavbe bytových domov v Žarnovici. Na internetovej stránke mesta ho zaujala zápisnica z mimoriadneho zasadnutia zastupiteľstva, ktoré sa konalo šestnásteho januára.
„Odsúhlasili na ňom uznesenia, ktoré vo mne vyvolali isté podozrenia. Bytovým domom totiž pridelili súpisné čísla, čo podľa mňa znamená, že boli skolaudované,“ povedal.
Podnet aj na prokuratúru
Gréger nevie pochopiť, ako týmto dvom bytovkám mohli súpisné čísla prideliť.
„Veď nie sú napojené na inžinierske siete, chýbajú zabudované vchodové dvere a okolo sú stále postavené lešenia,“ vysvetľuje. Zároveň poukazuje na to, že kolaudácia predchádza rozhodnutiu o vydaní súpisného čísla.
„Na katastrálnom úrade som si overil, že kolaudačné konanie bolo už vlani 22. decembra,“ hovorí. Myslí si, že vedeniu mesta išlo o čas a do konca roka potrebovali mať byty skolaudované.
„Aby začiatkom roka mohli žiadať o finančnú podporu Štátny fond rozvoja a bývania. Som presvedčený, že peniaze chcú získať nezákonným spôsobom.“ Podľa neho ide o závažné porušenie zákona a osoba, ktorá sa pod tieto rozhodnutia podpísala, zneužila právomoc verejného činiteľa.
„S cieľom podvodným spôsobom získať z fondu rozvoja a bývania približne 1,9 milióna eur (57,5 milióna korún),“ dodal s tým, že už má pripravený aj podnet, ktorý chce poslať na žiarsku prokuratúru.
Osobný problém
Primátor Žarnovice Kamil Danko obvinenie z nezákonného postupu odmieta.
„Je to nezmysel. Nie som si vedomý žiadneho porušenia zákona,“ povedal. Tvrdí, že súpisné čísla sa na kolaudáciu vôbec nevzťahujú.
„Odvolacie orgány, ktorým podnet doručili, si vyžiadajú všetky podklady a spisy, aby to prešetrili,“ pokračoval. Dušanovi Grégerovi podľa neho nejde o starostlivosť o zákonnosť.
„Je to osobný problém,“ dodal stručne.
Prednosta Krajského stavebného úradu v Banskej Bystrici Miroslav Malejčík sa nám k prípadu do našej uzávierky nevyjadril.
EVA ŠTENCLOVÁ