LOVČICA-TRUBÍN. Žiarčan Peter objavil uhynuté ryby počas prechádzky minulú sobotu. „Na hrádzi rybníka v časti obce Trubín ich ležalo sto až stopäťdesiat kusov. Zdalo sa, že sú tam už dávnejšie, pretože boli v štádiu značného rozkladu,“ povedal.
Predseda družstva otravu vylučuje
O rybník sa stará miestne družstvo. Jeho pracovníci sa o udalosti dozvedeli až po Petrovom náleze. „Z brehu sme odstránili 55 rýb, no predpokladáme, že časť už predtým rozchytalo vodné vtáctvo. Odhadujeme, že uhynulo približne sto rýb. Keďže išlo o jediný druh - karasy, otravu alebo nejaké zamorenie vody vylučujeme,“ informoval predseda Poľnohospodárskeho družstva Lovčica-Trubín Peter Širáň.
Prirodzený úhyn po zime?
V rybníku by sa podľa jeho slov mali nachádzať ďalšie stovky rýb, napríklad kaprov, amurov či šťúk, ktoré prežili bez ujmy. Smrť karasov je podľa neho zrejme dôsledkom prirodzeného úhynu po zime. Ich expertízu preto iniciovať nebude. Zatiaľ nevyčíslil ani škodu, ktorá družstvu vznikla. Prípad, keď došlo k hromadnému úhynu rýb, no v oveľa väčšom rozsahu, sa tu stal naposledy pred desiatkami rokov. Vodu vtedy neznámou látkou zamoril jeden z obyvateľov obce.
Príčinou mohlo byť aj zlé zazimovanie
Udalosť minulý týždeň monitorovala aj žiarska rybárska stráž, napriek tomu, že súkromný rybník do jej pôsobnosti nepatrí. „Úhyn je pravdepodobne dôsledkom zlého zazimovania rybníka. Ak je zima chladná a hladina je dlhodobo premrznutá, môže sa stať, že niektoré menej odolné ryby toto obdobie neprežijú. Najmä, ak sa nerobia pravidelné výseky do ľadu a voda nie je dostatočne okysličená,“ vysvetlil predseda žiarskej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu Jozef Valent. Ak by išlo o otravu, za obeť by jej podľa neho padli aj iné druhy rýb, nielen karasy. „O presnej príčine úhynu však bez bližšieho preskúmania nemôžem hovoriť. Keďže ide o rybník v súkromnom vlastníctve, tomuto prípadu sa viac venovať nebudeme,“ dodal.
IVA ZIGOVÁ