Potreba človeka plnohodnotne prežiť vlastný život sa v súčasnosti napĺňa mnohými spôsobmi. Jedným z nich sú aj aktivity v otužovaní, ktoré majú napomôcť odhaliť vlastné rezervy jednotlivca, prehĺbiť poznanie vlastného tela a zároveň aj seba samého. Rozumné otužovanie má vplyv aj na psychický stav otužilca. Spôsobuje to predovšetkým zvýšená produkcia hormónu endorfínu. Tento tzv. hormón šťastia spôsobuje, že po otužileckom tréningu sa dostavia pocity uvoľnenosti a spokojnosti. Otužovanie vodou je najúčinnejšou metódou najmä preto, že jej vodivosť je oproti vzduchu väčšia 25 až 28-krát. Pobyt v ľadovej vode sa uznáva pri teplote od 0°C do + 8°C z určenou maximálnou dobou pobytu vo vode dvadsaťdva minút pri teplote vzduchu do - 25°C, alebo v plaveckých disciplínach 100, 250, 500, či 750 m. Súťaže v zimnom plávaní sa organizujú v období od 1. novembra do 31. apríla.
Podujatie, ktoré organizovali nadšenci športového otužovania z Hornej Ždane, Ivan Tonhajzer, Marián Mlynárik a Vojtech Tonhajzer bolo otvorené pre všetkých, ktorí mali záujem plávať. Organizátori sa rozhodli pre časový pobyt vo vode, ktorá mala teplotu 5° C. Spolu sa zúčastnilo 42 plavcov, z toho najmladšia plavkyňa mala 13 a najstarší plavec mal 64 rokov. Otužilec, doktor, Jozef Makai (otec Zoltána Makaia, ktorý ako prvý Slovák preplával kanál La Manche v roku 2002) plával v ľadovej vode 663-krát.
Otužilci,ktorí sa stretli v sobotu nie sú registrovaní v žiadnom klube. Pripravujú sa na to, pretože od budúcej sezóny sa začlenia do klubu Ľadových medveďov Bratislava. Je veľká nádej, že sa dostanú do celoslovenského kalendára podujatí v sezóne 2009/2010. Aj keby sa tak nestalo, opäť zorganizujú druhý ročník zimného plávania v jazere Bejvoč. Okrem toho chodia plávať počas celej zimy do okolitých vodných nádrží, jazier a riek (štiavnické jazerá, Nová Baňa – Tajch, jazero Bejvoč a rieka Hron). Cieľom totho podujatia bolo spropagovanie otužovania v ľadovej vode v Žiarskom regióne, čo sa im aj podarilo.
MARCEL POBEŽKA