BANSKÁ ŠTIAVNICA. O zámere využiť budovu, v ktorej v súčasnosti sídli katolícke gymnázium, ako kultúrny dom informoval primátor mesta Pavol Balžanka už minulý rok. „Dôstojný kultúrny stánok nám určite chýba a my sa nemôžeme donekonečna spoliehať na provizórne priestory, ktoré kapacitne nestačia pokryť tak širokú škálu podujatí, akú mesto každoročne ponúka,“ uviedol.
Protihodnotou, ktorú by mala získať cirkev pre potreby Spojenej strednej školy sv. Františka Assiského, je v súčasnosti nevyužívaný objekt zrušenej základnej školy Andreja Sládkoviča.
Budova gymnázia
je podľa posudku drahšia
O podmienkach cirkev a mesto rokujú. Do úvahy prichádzajú dve najpravdepodobnejšie alternatívy – zámena alebo dlhodobý vzájomný prenájom budov.
„Podľa znaleckého posudku, ktorý mám k dispozícii, je hodnota budovy, o ktorú má mesto záujem približne o 15 percent vyššia, ako hodnota objektu bývalej základnej školy. Ak by sme sa dohodli na zámene a súhlasili by s ňou aj poslanci, o doplatku zo strany mesta a spôsobe jeho splatenia, by sa ďalej rokovalo,“ informoval primátor.
V tejto súvislosti sa špekuluje aj o tom, že vrchnú časť budovy by od cirkvi kúpil majiteľ susedného hotela. „Oficiálne o to záujem nikdy neprejavil, no v neoficiálnej rovine sme spolu komunikovali. Kým nie je jasný výsledok rokovaní s cirkvou, je to neaktuálne. Nevylučujem však, že v budúcnosti to môže byť reálne,“ povedal.
Primátor aj biskupstvo
chcú zámenu
Primátor alternatívu zámeny uprednostňuje pred dlhodobým prenájmom. Vidí v nej záruku istoty, kým v nájomnom vzťahu sa záujmy partnerov môžu po čase zmeniť.
So zámenou súhlasí aj cirkev. „Ďalšie kroky v zámere zámeny budov budeme vyvíjať podľa toho, aké budú podmienky, ktoré nám ponúkne mesto Banská Štiavnica,“ upresnila hovorkyňa Banskobystrickej diecézy Zuzana Juhaniaková.
Obavy z nevýhodných
podmienok
Prípadná zámena budov znepokojuje riaditeľku Gymnázia Andreja Kmeťa Renatu Mikulášovú. Stredná škola totiž využíva časť budovy, ktorá by sa mohla dostať do rúk cirkvi. „Obávam sa, že ak sa cirkev stane majiteľom a do týchto priestorov sa nasťahuje konkurenčná katolícka škola, nebudeme mať zachované rovnako výhodné podmienky ako dnes,“ uviedla. „Mestu platíme korunový nájom a za spotrebu energií, požiadavky nového prenajímateľa by však mohli byť úplne iné,“ dodala na margo chýbajúcich záruk.
Spolužitie konkurenčných
škôl si vie predstaviť
Riaditeľ Spojenej katolíckej školy sv. Františka Assiského Karol Palášthy považuje prípadnú zámenu za možnosť, ako dostať cirkevné školstvo v meste pod jednu strechu. Základná škola a gymnázium v súčasnosti využívajú dve budovy vo vlastníctve cirkvi. „K presťahovaniu do spoločného objektu nás vedie viacero dôvodov, a to najmä zjednodušenie prevádzky, zníženie nákladov a zvyšovanie efektivity práce,“ uviedol. Predpokladá, že ak k premiestneniu dôjde, úpravy pre potreby cirkevného školstva si vyžiadajú nemalé investície. Preto dáva prednosť zámene budov pred vzájomným dlhodobým prenájmom. „V tomto zmysle by sa škola pravdepodobne uchádzala o dotácie z rôznych fondov. Nepoznám ľudí, ktorí by investovali do cudzieho majetku a neviem si predstaviť, že by sme získali financie na prestavbu, ak by sme neboli vo vlastnej budove,“ vysvetľuje. Spolužitie konkurenčných škôl v jednom objekte si vie predstaviť. „Ale len za existencie dobre a presne definovaného zmluvného vzťahu, ktorý nebude poškodzovať ani jedného ani druhého účastníka,“ upresnil.
O tom, či k dohode mesta a cirkvi dôjde a aké budú jej podmienky, rozhodnú banskoštiavnickí poslanci na jednom z nasledujúcich rokovaní zastupiteľstva.
IVA ZIGOVÁ