<!-- /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} @page Section1 {size:612.0pt 792.0pt; margin:70.85pt 70.85pt 70.85pt 70.85pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} -->
LEVICE. Čilejkársky, kozárovský, žemberovský, dolnohronský a dolnoipeľský región. Všetky tieto časti Levického okresu majú zastúpenie v piatej stálej expozícii Tekovského múzea v podobe odevu a doplnkov. Otvorená bola 11. mája. Po ôsmich rokoch tak múzejníci zavŕšili obdobie, počas ktorého zbierali historické exponáty z rôznych oblastí života.
Do pätice
„Dnes sme na konci cesty. Zrekonštruovaná Kapitánska budova je plne obsadená. Je v nej osemsto metrov štvorcových stálych expozícií. Dnes otvárame posledných deväťdesiat štvorcov,“ povedal Ján Dano, riaditeľ Tekovského múzea v Leviciach krátko predtým, ako si prví návštevníci pozreli ľudové odevy.
Otvoreniu piatej časti stálej expozície predchádzala v máji 2001 História hradu a lekárnictva, o dva roky neskôr Archeológia, v roku 2006 Spoločenský život a cechy a vlani 21. augusta Ladislav Bielik a august 1968.
Odevy a doplnky
Pracovný či sviatočný. Ženský či mužský. To je len niekoľko kritérií, podľa ktorých boli vybrané historické odevy pre expozíciu. Prezentované sú na siedmich figurínach, ktoré dopĺňajú pokrývky hlavy, šatky a ručníky, šperky, doplnky a vybavenie dobového interiéru. „Ľudové šperky sú z regiónu, ale aj z iných oblastí Slovenska. Vystavené sú aj novodobé šperky,“ okomentovala časť výstavy Zuzana Ivanická, autorka scenára. Medzi šperkami z mosadze, medi, hliníka, ale aj zlata a striebra sa vynímajú náhrdelníky a náramky, rôzne spony či prstene s gravírovaním. „Najstaršie exponáty sú farbotlačové a hodvábne odevy zo začiatku 20. storočia, pochádzajú zo zbierkového fondu múzea“ povedala Z. Ivanická.
Novinka - predmet mesiaca
Návštevníkov piatej časti stálej expozície víta vitrína s predmetom mesiaca. V nej chce múzeum predstavovať výnimočné predmety zo svojho depozitu. „V niektorých múzeách majú toto zaužívané, v Tekovskom múzeu je predmet mesiaca novinkou,“ vysvetlila. Ojedinelé miesto majú v máji vyhradené výrobky Františka Šeba, levického rodáka. Zaoberal sa šperkárstvom, výrobou hudobných nástrojov a pomôcok pre pastierov, ako boli biče, rapkáče, klepkáče a rôzne výrobky z kože. Predmetom mesiaca jún budú pravdepodobne exponáty z histórie alebo archeológie.
JANA NÉMETHOVÁ