Vo vyhnianskej základnej škole funguje krúžok animovaného filmu. Žiaci, ktorí ho navštevujú, dokážu bez problémov uviesť do pohybu rôzne rozprávkové postavičky.
VYHNE. Krúžok animovaného filmu vedú v škole vychovávateľka Monika Gluzeková a matematikár Ján Kokles. „Začínali sme ako tvorivé dielne v rámci letných prázdnin. Prvé lekcie sme dostali od profesionálnej animátorky Moniky Trajterovej, ktorá pracovala v Slovenskej televízii. Neskôr sme na to nadviazali aj v školskom roku. Fungujeme už piaty rok."
Päťminútové večerníčky
Krúžok, ktorý si vyžaduje veľkú dávku kreativity, navštevuje štrnásť detí od prvého až po deviaty ročník. „Naša výbava zatiaľ nie je bohatá. Máme len štyri webové kamery a dva notebooky," povedala Monika Gluzeková. Na tvorbu animovaných filmov ďalej potrebujú fixky, vodové či temperové farby a papier. Naň maľujú rôzne figúrky, ktoré neskôr povystrihujú. Dôležité je aj kvalitné osvetlenie.
Na jednom animovanom filme pracuje celý tím detí. „Najskôr prídu s nejakou myšlienkou, dajú jej výtvarnú podobu a potom sa všetko snažia dať do pohybu. Diela, ktoré trvajú do pol minúty, si tu každý dokáže urobiť sám. Päťminútové veľkofilmy večerníčkových formátov posielame aj do rôznych súťaží. Na nich už pracuje kompletný štáb," vysvetlila. Technickú časť, teda strihanie a pridávanie titulkov či hudby, má na starosti Ján Kokles. Samozrejme, aj pri tom asistujú deti. „Sú na to špeciálne programy. Napriek tomu, že ich pomerne dobre ovládam, je to dosť zdĺhavá práca," povedal.
Škaredé kačiatko
Počas piatich rokov vyrobili vo vyhnianskej základnej škole už kvantum filmov. „Máme tri plné cédečká krátkych diel, štvrté práve dokončujeme. Päťminútových veľkofilmov máme päť, na tých pracujeme niekoľko mesiacov," pokračuje vychovávateľka. Na vzniku večerníčka sa podieľajú všetky deti. „Niekto vymyslí námet a v bodoch napíše scenár. Potom sa pridajú animátori, ktorí pripravia všetko po výtvarnej stránke. Ďalšiu skupinku tvoria žiaci, ktorí dokážu nafázovať pohyb. Nakoniec sa pridáva ozvučenie s titulkami," opisuje postup výroby filmu.
Za svoju tvorbu získali vyhnianski žiaci už niekoľko cien. „V rakúskom Ebenzee sme dostali za cyklus krátkych filmov s názvom Naša stará dobrá škola bronzového medveďa. Na súťaži Ostravský koníček sme dostali cenu riaditeľa strednej umeleckej školy. Nedávno sme sa zúčastnili na súťaži Cineama. V krajskom kole sme s filmami Škaredé kačiatko a Hviezdy získali dve prvé miesta, pričom sme postúpili do celoslovenského kola. Výsledky však doteraz nezverejnili, takže ešte nevieme, ako sme dopadli."
Chystajú povesť
Ria Stančíková a Sofia Lepeňová chodia na krúžok animovaného filmu od začiatku školského roka. Počas niekoľkých minút zhotovili krátky film, aby nám ukázali, ako také dielko vzniká. Kamerou nasnímali jednotlivé postavičky položené na maľovanom plátne. Po milimetroch ich pritom posúvali, čím ich uviedli do pohybu. Každý kúsok odfotili a zábery sa jeden za druhým ukladali. Vznikla z toho zaujímavá animácia. „Zobrazili sme robotov, ktorí si hádžu loptu, no nechtiac trafili strom. Ten sa zobudil a vzápätí okolo preleteli húsky," stručne opísali dej.
Ria sa na filmoch okrem iného podieľa aj dabingom. „Má peknú farbu hlasu. Večerníček vie výborne narozprávať, čo všetko rozprávkovo dotvorí," hovorí vychovávateľka.
V budúcom školskom roku sa žiaci chystajú spracovať povesť. Tú mali za úlohu napísať v rámci hodín dejepisu a slovenčiny, ktoré vyučuje riaditeľka Darina Domitreková. „Pripravili si scenáre s námetom známych, ale aj úplne vymyslených povestí, ktorých dej sa odohráva v okolí."