Kanadská firma, ktorá pripravuje ťažbu zlata pri Kremnici získala britského partnera. Tournigan Energy podpísal dohodu o opcii s londýnskou spoločnosťou Ortac.
KREMNICA . Kanadská spoločnosť Tournigan Energy pokračuje v pláne ťažiť zlato a striebro v povrchovom lome Šturec pri Kremnici a investori projektu dôverujú. Tournigan Energy a Kremnica Gold získali na ťažbu nového európskeho partnera. Stala sa ním britská spoločnosť Ortac plc of London. Tournigan a Ortac už podpísali dohodu o opcii, ktorá umožní Kanaďanom sústrediť sa prioritne na rozvoj projektov súvisiacich so zásobami uránovej rudy na Slovensku.
„Dohoda spoločnosti Ortac plc of London garantuje opciu a exkluzívne práva v priebehu najbližších rokov. V štyroch etapách by mali získať v projekte 100-percentný obchodný podiel za predpokladu splnenia podmienok," konštatoval riaditeľ Kremnica Gold Boris Bartalský.
Analytici predpovedajú: cena zlata bude rásť
Ortac získal dohodou o opcii právo, ale nie povinnosť, v budúcnosti kúpiť od Tournigan Energy určité množstvo finančných aktív za vopred určenú sumu. Ortac pravdepodobne počíta s rastom ceny zlata na svetových trhoch a zabezpečuje si dopredu stálu cenu.
Ceny zlata na svetových trhoch za ostatných osem rokov výrazne kolísali. Z 250 dolárov za trojskú uncu v roku 2001 sa vyšplhali až na viac ako 1000 dolárov v prvom kvartáli minulého roku. Niektorí analytici predpovedajú, že sa súčasná cena zlata môže až zdvojnásobiť.
Kanadská spoločnosť predpokladá na základe geologického prieskumu v lokalite, že za desať rokov by mohli vyťažiť do 30 ton zlata a viac ako 200 ton striebra. Pri súčasných cenách zlata, ktoré atakujú hranicu tisíc amerických dolárov za trojskú uncu, by mohol investor zarobiť okolo 900 tisíc-dolárov.
Aktivisti s ťažbou nesúhlasia
Zlato ťažili v Šturci pri Kremnici stáročia. Komunistický režim ťažil okolo 12 kilogramov zlata ročne. Za tisíc ročnú tradíciu ťažby zlata v Kremnici vyťažili odhadom od 40 do 70 ton zlata.
Plánovaná ťažba zlata pri Kremnici prerástla do série protestov miestnych aktivistov. Občianske združenie Kremnica nad zlato so zámermi ťažiarskej spoločnosti nesúhlasí. Predstavitelia združenia tvrdia, že Kremnica zlato nepotrebuje, pretože sa už zamerala na cestovný ruch.