Nedávno prepadnutá šachta pri Kremnici ukázala na závažný problém. Na Slovensku sú stále prípady, že sa výstavba povolí aj na poddolovanom území a v blízkosti banských diel. Legislatíva má biele miesta.
KREMNICA. Prípad kremnickej šachty Mária, ktorá po prepadnutí pred niekoľkými týždňami ohrozila blízke domy, nie je ojedinelý. Vo viacerých lokalitách na Slovensku, ktoré sú poznamenané banskou činnosťou, sa ešte aj dnes povoľuje výstavba. Stavebné úrady často nemajú dostatok informácií o tom, aké rozsiahle dedičstvo po sebe zanechali staré banské diela.
Podľa Jozefa Vozára z geologického ústavu SAV sa sanácia starých banských diel neurobila vždy dostatočne a môže to priniesť problémy aj po dlhých desaťročiach , ba dokonca storočiach od jej ukončenia: „ Geologická a banská činnosť na Slovensku nie je pod dostatočnou kontrolou a geologický odbor na ministerstve životného prostredia nekoná v tomto smere dostatočne," myslí si odborník.
Podobnému problému ako Kremnica preto raz môže čeliť aj Štiavnica, Špania Dolina, Rudňany, či ďalšie lokality.
Okrem hrozby prepadnutia často nie je zanedbateľné ani zdravotné hľadisko: „ Niektoré domy sú postavené aj na banských haldách, ktorých chemické zloženie môže mať z dlhodobého hľadiska negatívny vplyv na zdravotný stav človeka," dodal Jozef Vozár.
Domy pri žile
Aj v Banskej Štiavnici sa napríklad stavalo v blízkosti Grunner žily, pričom jej okolie sa nachádza v prvom pásme poddolovania. Erik Sombathy zo Združenia baníckych spolkov a cechov Slovenska povedal, že povoľovanie stavieb v týchto lokalitách je síce vymedzené v stavebnom aj banskom zákone, no nie vždy sa pri rozhodovaní rešpektuje.
„ V 60. a 70. rokoch minulého storočia sa napríklad robila podrobná štúdia o poddolovaní v Banskej Štiavnici , no zväčša neslúži ako podkladový materiál. Údaje v nej sú pritom aj dnes presné, " dodal.
Biele miesta v stavebnom konaní
Riaditeľ štátneho podniku Rudné Bane Banská Bystrica Jozef Širila hovorí o nedostatočných právnych úpravách v stavebnom konaní. Tie vedú v konečnom dôsledku aj k niektorým pochybeniam . „ Obvodný banský úrad napríklad dáva záväzné stanovisko iba z hľadiska ochrany ložiska, čo sa javí nedostatočné. Stavebné úrady by sa mali pri povoľovaní stavieb konkrétnymi situáciami dôsledne zaoberať a v niektorých prípadoch by pomohlo nariadiť aj geologický prieskum," dodal.
Osud domu ešte nie je spečatený
Prepadnutím šachty v Kremnici je stále bezprostredne ohrozený najbližší dom. Sanáciu šachty zabezpečuje ministerstvo hospodárstva cez Rudné Bane Banská Bystrica.
„ Hľadáme dodávateľa na vykonanie prieskumného vrtu, až na základe jeho výsledkov budeme hľadať definitívne riešenie," dodal Jozef Širila. Šachta Mária existovala už v 16. storočí, práce v nej zastavili začiatkom 20. storočia. Okolie začala ohrozovať približne po 80 rokoch.