BANSKÁ ŠTIAVNICA. Niektorí rektori z verejných aj súkromných vysokých škôl vôbec neprišli. Informoval doterajší prezident konferencie a rektor Slovenskej technickej univerzity v Bratislave Vladimír Báleš.
„Na voľbu je potrebná dvojtretinová účasť všetkých členov rektorskej konferencie a žiaľ, neboli sme uznášaniaschopní, takže tento bod sa musel presunúť na najbližšie zasadnutie rektorskej konferencie," uviedol po skončení rokovania Báleš, ktorému 30. júna končí funkčné obdobie.
Do zvolenia nového prezidenta aj nového viceprezidenta za Františka Gahéra, ktorému sa rovnako 30. júna končí funkčné obdobie, bude viesť združenie súčasný viceprezident Ján Bujňák. „Tomu sa končí funkčné obdobie koncom budúceho roka," dodal na vysvetlenie Báleš.
Novelu vysokoškolského zákona rektori podporujú
Hosťom včerajšieho rokovania dvojdňového programu bol minister školstva Ján Mikolaj, ktorý dvadsiatku prítomných rektorov informoval o tom, čo sa pripravuje do Národnej rady SR v súvislosti s novelou vysokoškolského zákona. „Rektori po diskusii nevyjadrili žiadne pripomienky k predloženej novele, čo sa dá chápať ako podpora tomuto návrhu," povedal Báleš.
Mikolaj potvrdil, že novela zákona pre ďalší rozvoj vysokých škôl je potrebná. Umožní vysokým školám zakladať spoločné vedecko-výskumné pracoviská, hlavne na podporu prenosu aplikovaného výskumu do praxe. "Umožní im zakladať také spoločnosti, ako sú vedecko-technologické inkubátory, vedecko-technologické parky a možno aj PPP projekty," konkretizoval minister. Informoval tiež, že zvažuje pripraviť na rokovanie vlády "štíhlejšiu" novelu zákona o vysokých školách a ako vládny návrh by išla do NR SR.
Minister garantoval peniaze
Pripravovaná novela zákona podľa ministra neumožní vkladať majetok verejných vysokých škôl do súkromných spoločností, ale bude sa môcť prenajímať obchodným spoločnostiam a tak ho využívať pre projekty vedecko-výskumného charakteru. Situáciu v súkromnom vysokom školstve by podľa Mikolaja pripravovaná novela zákona nemala výrazne ovplyvniť v porovnaní s aktuálnym stavom. Minister garantoval, že vysoké školy dostanú zo štátneho rozpočtu v tomto roku minimálne 90 percent doterajších finančných prostriedkov a z prostriedkov Európskej únie a štrukturálnych fondov by mali čerpať prostriedky v hodnote 112,9 milióna eur (31,4 miliardy Sk). Ďalšie rokovanie Slovenskej rektorskej konferencie by sa malo uskutočniť ešte do konca tohto školského roka.