Štiavnickí poslanci rozhodli o zámene budov medzi cirkvou a mestom. Štiavnica získala nový kultúrny dom a katolícke školstvo sa dostane pod jednu strechu.
BANSKÁ ŠTIAVNICA. Po niekoľkomesačných rokovaniach sa mesto a rímskokatolícka cirkev dohodli. Zámenu budovy dnešného katolíckeho gymnázia za objekt niekdajšej Základnej školy Andreja Sládkoviča schválili poslanci na júnovom zastupiteľstve.
Veľké podujatia až budúci rok
Mesto chce v novozískanej budove vytvoriť kultúrno-spoločenský dom. „Je to šanca, ako v Banskej Štiavnici ďalej rozvíjať cestovný ruch a kultúru. Priestor by mal slúžiť najmä pre podujatia, ktoré sme doteraz organizovali v obmedzených podmienkach, alebo sme ich nemohli organizovať vôbec. Veríme, že sa do mesta vrátia divadelné formy a v programe pribudnú kvalitné koncerty," povedal o nových možnostiach vedúci oddelenia kultúryštiavnického mestského úradu Rastislav Marko. Do priestorov by sa malo už v októbri presťahovať oddelenie kultúry, ktoré dnes sídli na Námestí sv. Trojice v takzvanom Rubigalle. Prvé väčšie podujatia v novom kultúrnom dome by však Štiavničania nemali očakávať pred začiatkom budúceho roka. „Dovtedy musíme investovať do úpravy priestorov, tak aby pre naše zámery boli vhodné. Peniaze sa budeme snažiť získať z eurofondov a iných grantových zdrojov," uviedol.
Dom smútku chcú opraviť
Spoločne s budovou gymnázia mesto ponovom vlastní aj Kostol Panny Márie Snežnej, takzvaný Frauenberg. „Ten už dlhé roky využíva mesto ako dom smútku. Doteraz však nemohlo investovať do jeho rekonštrukcie, pretože nebol jeho majetkom," vysvetlil. Miesto posledných rozlúčok plánuje mesto v budúcnosti obnoviť.
Keďže podľa znaleckého posudku bola hodnota cirkevných nehnuteľností vyššia ako hodnota mestského majetku, musí mesto cirkvi doplatiť na účet 165 970 eur (5 000 012 Sk). Na finančné vyrovnanie použije samospráva peniaze z prebytku rozpočtu za minulý rok.
Škola ušetrí
Protihodnotou, ktorú zámenou získala cirkev pre potreby Spojenej strednej školy sv. Františka Assiského, je v súčasnosti z väčšej časti nevyužívaný objekt zrušenej základnej školy Andreja Sládkoviča. Od budúceho školského roka by v ňom mala sídliť cirkevná základná škola i gymnázium. V presťahovaní do spoločného objektu vidí riaditeľ školy Karol Palášthy viacero výhod. „Najmä zjednodušenie prevádzky, zníženie nákladov a zvyšovanie efektivity práce."
Konkurenčné gymnáziá v jednej budove
Obavy z výmeny mala riaditeľka Gymnázia Andreja Kmeťa Renata Mikulášová. To v súčasnosti využíva časť opustenej základnej školy, konkrétne niekoľko učební, jedáleň a telocvičňu. „Mestu platíme korunový nájom a za spotrebu energií, požiadavky nového prenajímateľa by však mohli byť úplne iné," povedala pred niekoľkými mesiacmi na margo chýbajúcich záruk.
Zmluva medi cirkvou a mestom obsahuje preto dve podmienky. Nový majiteľ zaručuje nezmenené podmienky nájmu pre gymnázium na ďalších desať rokov. V budúcnosti by mal, okrem toho, zriaďovateľ gymnázia, Banskobystrický samosprávny kraj, časť objektu, ktorý škola využíva, odkúpiť. Jedáleň a telocvičňu plánujú konkurenčné školy využívať spoločne.