<!-- /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} @page Section1 {size:612.0pt 792.0pt; margin:70.85pt 70.85pt 70.85pt 70.85pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} -->
LEVICE. Novou menou platia Slováci už pol roka. Tridsiateho júna odnášali do bánk posledné korunové mince, rady v nich však neboli. Obyvatelia okresu pristupovali k zmene meny zodpovedne, výmenu mincí si na poslednú chvíľu nenechali. V obchodoch aj peňaženkách našincov už kraľujú len eurá.
Rady v bankách neboli
Posledný deň, dokedy bolo možné zameniť v ktorejkoľvek banke neplatné korunové mince za eurá, bol 30. jún.
„Posledné tri, štyri dni pred koncom júna sme zaznamenali nárast klientov, ktorí prišli zameniť mince. Skutočne boli takí, čo si to nechali na poslednú chvíľu. Ale s januárom sa to nedá porovnať. Ostatné mesiace boli pomerne pokojné, i keď sa denne našiel niekto, kto prišiel zameniť peniaze," povedal riaditeľ levickej pobočky Všeobecnej úverovej banky Teofil Zachar.
Naopak v Tatra banke čakali k 30. júnu väčší nápor. „Nemali sme však až tak veľa mincí, ľudia chodili skôr priebežne, nenechali si to na posledný deň,“ tvrdí riaditeľ pobočky Juraj Lastič. „Klienti si na eurá zvykli, keď s nimi hovoríme, sumu im samozrejme prepočítavame aj v korunách, na manipuláciu s eurami sú však už navyknutí,“ dodal riaditeľ.
Levická Dexia banka zažila najhektickejšie obdobie ešte v decembri. „Naši klienti sa nestresujú, peniaze väčšinou zodpovedne menili už v decembri. Po januári už veľa nechodia, skôr sú to prípady, ktoré ešte vylovili odniekiaľ zabudnuté peniaze,“ informoval Pavel Havran, riaditeľ pobočky.
„Prvotné obavy našich klientov z eura sa nenaplnili, skôr sa v týchto končinách tešili zo silnej meny, keďže kríza poznačila aj okolité krajiny a chodili k našim južným susedom na lacné nákupy,“ dodal.
Korunové bankovky je ešte možné zamieňať do 31. decembra. Po tomto termíne ich zamení už len Národná banka Slovenska.
Obchodníci aj ľudia si zvykli
Najviac si ľudia novú menu uvedomujú pri platení v obchodoch. O tom, ako sa zžívajú s novou menou, môžu najviac hovoriť obchodníci a predavači. „V podstate si na eurá zvykli, občas máme problémy s tým, že zákazníci si ceny zle prepočítajú na koruny, zmýlia sa a myslia si, že sme im vydali menej. Potom im to musíme vysvetľovať,“ povedala Zdena Magyarová, predavačka z levickej drogérie. „My, pokladníci, si na novú menu postupne zvykáme. Problémy nemáme, len si teraz človek musí dávať väčší pozor, pretože všetky peniaze majú vyššiu hodnotu, ako to bolo predtým,“ dodala.
Dôchodca Dušan Remeň z Levíc sa už s eurom spriatelil. „Zdá sa mi, že dokonca s dôchodkom v eurách vychádzame s manželkou lepšie, ako to bolo s korunami. Akurát by som zrušil jedno a dvojcentové mince, tie sa v peňaženke len zbierajú a zavadzajú,“ myslí si.
„Aj my sme si celkom zvykli. Hoci peniaze sa teraz ťažšie zadeľujú. V peňaženke cvengá veľa mincí. Je veľká, ťažká, len hodnota peňazí v nej nie je až taká vysoká,“ pousmiala sa Erika Kútová zo Sazdíc.
Pokladníčka v potravinách v Beši Hajnalka Szaboová si na euro zvykla rýchlo. „V začiatkoch bol trochu chaos, keď sa mohlo platiť ešte korunami, ale už aj novou menou a vydávali sme eurá. Ľudia si to nevedeli prepočítať. Teraz už však nie sú žiadne problémy,“ povedala.
DARINA TURIANOVÁ