Do žiarskeho domova dôchodcov sa zatúlal jastrab lesný. Aj keď niektoré druhy dravcov sa v mestách vyskytujú bežne, v tomto prípade išlo podľa odborníka skôr o raritu.
ŽIAR NAD HRONOM. Vtáčie mláďa našla v záhrade žiarskeho domova dôchodcov jedna z jeho obyvateliek. „Sedelo učupené v kríku. Bolo úplne pokojné. Báli sme sa, že uhynie, a tak sme zavolali mestskú políciu," povedala o náleze informátorka zariadenia Monika Pachingerová.
Hliadka vzala dravca so sebou. „Privolali sme sokoliara z Bojníc a ten určil, že ide o jastraba lesného," povedal Štefan Sklenár zo žiarskej mestskej polície.
Sokoly hniezdia vo výškových budovách
Vedúci Sokoliarskej skupiny Sv. Bavona zo Štiavnických Baní Pavol Michal sa dravým vtákom venuje roky. Tvrdí, že niektoré druhy sa v mestách vyskytujú bežne. „Najmä sokol myšiar často hniezdi vo vetracích šachtách vysokých budov, niekedy dokonca aj na balkónoch. Do miest dravcov privádza nedostatok potravy v ich prirodzenom prostredí. Prispôsobujú sa tak novým podmienkam," vysvetlil.
Jastraba lesného by však v meste nečakal. „Ten je rozšírený vo voľnej prírode, mimo ľudských obydlí. Ide skôr o raritu."
Bez pomoci by zrejme zahynul
Ľuďom, ktorí nájdu mláďa vypadnuté z hniezda, odporúča kontaktovať obvodný úrad životného prostredia. Ten takéto prípady rieši ďalej. „Ochranárske organizácie síce radia nechať vtáka na pokoji, prípadne ho vrátiť na konár, v meste to ale neplatí. Ak by sa mu nepomohlo, pravdepodobne zahynie," povedal Michal. V budúcnosti by mala vzniknúť aj sieť rehabilitačných staníc, ktorá by slúžila práve v takýchto situáciách.
Žiarskych mestských policajtov volajú k dezorientovaným a zoslabnutým dravcom pomerne často. „Za rok máme takýchto prípadov viac ako desať. Tento mesiac sme už zachraňovali dvoch," upresnil Štefan Sklenár. Sokola nájdeného pred dvoma týždňami sa ujali sokoliari zo Štiavnických Baní, mláďa jastraba lesného z domova dôchodcov skončilo v bojnickej zoo.