<!-- /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} @page Section1 {size:612.0pt 792.0pt; margin:70.85pt 70.85pt 70.85pt 70.85pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} -->
LEVICE, TLMAČE. Riaditeľove kroky smerovali do priemyselného parku na Géni. So zástupcami firmy Leaf Slovakia a Camfil Farr hovoril o možnostiach rozširovania výroby, čo by znamenalo nábor nových zamestnancov. Podniky v priemyselnom parku uvažujú o vytvorení Akadémie nezamestnaných. Myšlienka sa šéfovi Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny pozdáva, prisľúbil podporu. Za inšpiratívny pokladá aj systém práce Slovenských energetických strojární.
Uvažujú o akadémii
Leaf Slovakia predstavil J. Sihelskému montážnu linku, na ktorej v týchto dňoch spúšťa výrobu nových cukríkov. V období najbližších dvoch rokov podnik plánuje výrobu rozširovať. Perspektívne zámery rozširovania výroby uviedla aj firma Camfil Farr, kde vyrábajú súčiastky klimatických zariadení.
Podľa slov Anny Brokešovej z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Leviciach v súčasnosti evidujú v okrese Levice 9 559 uchádzačov o zamestnanie, voľných pracovných miest je 193.
Firmy z priemyselného parku by preto chceli prísť so spoločnou iniciatívou Akadémie nezamestnanosti. „Išlo by o predpríravu zamestnancov. Uchádzači o zamestnanie by dostali možnosť skúsiť si prácu v jednotlivých podnikoch, získali by zručnosti i vedomosti podľa našich predstáv. Sami by sa napokon mohli rozhodnúť, práca v ktorej firme je pre nich najvyhovujúcejšia,“ načrtol predstavu Petr Milan manažér ľudských zdrojov firmy Leaf. Myšlienku ocenil aj Ján Sihelský. Nadchol ho i prepracovaný systém vzdelávania a prípravy v Slovenských energetických strojárňach v Tlmačoch a spoluprácu so Strednou odbornou školou v meste. Inšpirovala ho aj silná sieť zamestnávania živnostníkov v strojárňach.
Nezamestnanosť stúpa
Miera nezamestnanosti v okrese Levice dosiahla 14,31 percenta. Na takejto úrovni bola naposledy na začiatku roka 2004. Odvtedy vďaka investíciám v priemyselnom parku stále klesala. Pokles sa zastavil po prepuknutí hospodárskej krízy na konci roka 2008. Nezamestnanosť vzrástla ku koncu júna o 0,30 percenta. „Nepočítali sme s tým, mysleli sme, že zostane na doterajšej úrovni a bude tam tendencia znižovania. Sezónna a brigádnická práca je však úplne na útlme a zamestnávatelia radšej zamestnávajú na dohodu, pretože sa im to viac finančne oplatí,“ povedala Anna Brokešová. Štatistiku by mohla vylepšiť dostavba druhého bloku jadrovej elektrárne Mochovce. Ako povedal Ján Sihelský po informáciách o hromadnom prepúšťaní štyroch firiem v Levickom okrese, prichádzal na návštevu s obavami. Koncepty a stratégie firiem ho však presvedčili o stabilite. „Ak sa im podarí naplniť ciele a rozširovanie výroby, verím, že v horizonte niekoľkých rokov sa bude vylepšovať i situácia na trhu zamestnanosti. Aj napriek kríze je región schopný čeliť jej dopadom,“ povedal J. Sihelský.
(DT, SITA)