Tak ako vlani aj tento rok začína európsky festival poézie, divadla a hudby Capalest 2009 v mestách a mestečkách Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK).
BANSKÁ ŠTIAVNICA. Festivalová Cesta regiónom štartuje už vo štvrtok koncertom francúzskeho hudobného zoskupenia VESTIVA. Divákom sa predstaví v Kostole sv. Kataríny Alexandrijskej v Kremnici.
VESTIVA v obsadení spev, zobcová flauta, stredoveká viola a lutna predstaví mariánske piesne, z ktorých väčšina bola inšpirovaná stredovekým repertoárom. Vokálno-inštrumentálny program doplnia katalánske, flámske, francúzske a anglické piesne zo stredoveku. Hudba a spev sa bude prelínať s poetickým slovom interpretovaným v troch jazykoch: francúzskom, slovenskom a latinskom v podaní herečky Marianny Mackurovej a Michela de Maulne - riaditeľa festivalu.
Zámerom projektu Cesta regiónom je upozorniť na bohatstvo a rôznorodosť európskych kultúr a na ich spoločné črty, podporiť lepšie vzájomné spoznávanie a otváranie sa európskym kultúram v rámci nášho regiónu. Projekt sa snaží tiež obohatiť kultúrny a turistický rozvoj aj v ďalších mestách regiónu, v historicky, architektonicky, či inak atraktívnych priestoroch miest BBSK.
Koncert súboru VESTIVA sa uskutoční v nasledujúcich dňoch aj v Dudinciach, Žiari nad Hronom, Štiavnických baniach a vo Zvolene. Samotný festival Capalest sa uskutoční v dňoch 18. - 22. augusta 2009 v Banskej Štiavnici. Jeho poslaním je výmena kultúrnych informácií prostredníctvom poézie, hudby aj vizuálneho umenia.