ŽARNOVICA. Termálny prameň v Lukavici pozná málokto. Teplota vody, ktorá z neho vyviera, dosahuje tridsaťpäť stupňov Celzia. Viacerí tvrdia, že má liečivé účinky a zvyknú sa v nej kúpať.
Okolie prameňa je však zanedbané. Často sa tam hromadí odpad, ktorý po sebe zanechávajú ľudia prichádzajúci s cieľom relaxovať.
Mladík vylovil na dne jazierka bahno, ktoré vraj tiež lieči.
O prameň sa nikto nestará
V čase nášho príchodu k termálnemu prameňu sa v malom jazierku kúpali štyria muži.
„Chodím sem pravidelne, niekoľkokrát týždenne," povedal Žarnovičan Jozef Rajnoha. „Táto voda lieči kožné choroby a dobre vplýva aj na pohybové ústrojenstvo. Má presne také účinky, ako termálna voda v Dudinciach," tvrdí. Zázračnej sile prameňa verí natoľko, že ju aj pije. Pri bolestiach kĺbov sa neváha natrieť bahnom, ktoré sa pod vodou nachádza.
„Už nejeden raz mi to pomohlo. Len škoda, že je to také nevyužité a nikto sa o prameň a jeho okolie nestará," pokračoval. Zároveň upriamil pozornosť na odpad povaľujúci sa v blízkosti vody.
„Práve včera som tu robil poriadok," pridal sa Boris z Nového Mesta nad Váhom, ktorý sa o prameni dozvedel náhodou.
„Som tu na dovolenke a teraz sem chodievam každý deň," hovorí. „Niektorí ľudia tu po sebe nechávajú smetisko. Vyzbieral som tu kopu fliaš. Ale tamto som sa už nedostal," ukazuje do húštiny za jazierkom, v ktorej je množstvo ďalších fliaš. „Tá voda je výborná, niekto by sa mal toho chytiť, aby tu neodtekala len tak," vráti sa k debate o prameni. „Patrilo by sa to tu trochu skultúrniť," dodal.
Boris z Nového Mesta nad Váhom objavil lukavický prameň náhodou.
Obsahuje chemické prvky
Primátor Žarnovice Kamil Danko informoval, že prameň v Lukavici je majetkom štátu. „Niekedy v sedemdesiatych rokoch tam bývalý štátny podnik realizoval geologický prieskum. V súvislosti s baňami v Hodruši-Hámroch urobili prieskumné vrty, pričom narazili na termálny zdroj vody. V hĺbke 792 metrov je najintenzívnejší, za sekundu z neho vytečie desať litrov," vysvetlil. Pozemky, na ktorých prameň vyviera, patria súkromným vlastníkom. „Je ich viac," podotkol primátor. Podľa neho považuje mesto túto lokalitu za záujmovú. „Som presvedčený, že dôjde k projektu, ktorý by zabezpečil zmysluplné využitie tohto zdroja," pokračoval. Voda podľa laboratórnych hodnotení vraj obsahuje obrovské zloženie chemických prvkov. „Piť by som ju však zatiaľ neodporúčal," upozornil.
Danko tvrdí, že ohľadom prameňa je mesto pripravené vyjsť v ústrety nejakému investorovi. „Budeme radi spolupracovať," povedal. No keďže v regióne sa nachádza viac takýchto zdrojov, myslí si, že prameň v Lukavici im v kúpeľníctve nemôže konkurovať. „Také Sklené Teplice či Vyhne sú oveľa silnejšie, majú dávnu tradíciu," zdôvodnil. Využitie prameňa si vie predstaviť skôr v iných projektoch. „Myslím tým napríklad energetické využitie či produkciu minerálnej vody."
Prieskumný vrt.